19 Haziran 2019 Çarşamba

SAMSUN PROTOKOLÜ VE SİYASİLERİNDEN CUMHURİYET BAYRAMI'NIN 94'ÜNCÜ YILI MESAJLARI

Samsun protokolü ve siyasilerinden Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yılı mesajları

Samsun'da Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yıl dönümünü nedeniyle Samsun Valisi Osman Kaymak başta olmak üzere Samsun Milletvekilleri, AK Parti, MHP ve CHP Samsun İl Başkanları, belediye başkanları kutlama mesajları yayınladı.

29 Ekim 2017 Pazar 15:28 GÜNCEL
Samsun'da Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yıl dönümün coşku içerisinde kutlanırken, Samsun Valisi Osman Kaymak ile birlikte AK Parti, MHP ve CHP Samsun Milletvekilleri ile birlikte belediye başkanları Cumhuriyet Bayramı ile ilgili mesajlar yayımladı.

Yayınladıkları mesajlarda Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yıl dönümünü kutlayan Samsun protokol üyeleri ve siyasileri, şunları dile getirdi.

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK'IN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

"Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. yıldönümüne, bütün yurtta olduğu gibi, Samsun’da da, sevinç ve coşku içerisinde ulaşmış bulunuyoruz. Kurtuluşa giden yolda ilk adım Samsun’dan atılmış, Milli Mücadele Ateşi Samsun’da yakılarak, Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda Anadolu’nun her tarafına alev alev bağımsızlık ateşi olarak yayılmıştır. Cumhuriyetin ilanı, kurtuluş mücadelesinin Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde askeri ve siyasi alanda zafere ulaşmasının bir neticesidir. Cumhuriyetimizi ayakta tutan tek kuvvet hiç şüphesiz ki milletin kendisidir. Milletimiz; Cumhuriyet rejimi ile kazandığı değerleri, toplum hayatımızın vazgeçilmez unsuru olarak benimsemiş ve bu değerlere sıkıca sarılmıştır. Karşılaştığı sorunları ve gelişme yolunda önüne çıkabilecek engelleri de cumhuriyete olan bağlılığı sayesinde birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı bilmiştir. Cumhuriyet, bireyin haklarının korunduğu, bireyin yönetime katılma ve yöneticilerini seçme hakkının hukuki teminat altına alındığı, barışçıl ve insani değerleri en yüksek ideal kabul eden yönetim biçimidir. Vatandaşlarımız unutmamalıdır ki, bugün kullandıkları demokratik haklarının kazanılması da Cumhuriyet rejimi ile sağlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi sürdürecektir. Samsun, Cumhuriyet döneminde coğrafi konumuyla, güçlü tarımsal ve ekonomik yapısıyla,  kültürü ve eğitim seviyesiyle, bölgenin ve ülkenin önemli bir kenti olma özelliğini kazanmıştır. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılında Türkiye Cumhuriyeti kendisine dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer alma hedefi koymuştur. Samsun, olarak bizim de hedefimiz, Türkiye’nin ilk 10 ili içerisinde yer almaktır. Bu amaçla hepimize bu hedefleri gerçekleştirmek için önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Geçmişte olduğu gibi, bugün ve bugünden sonrada aynı heyecanla gayretlerimizin devam edeceğine inancımız tamdır. Cumhuriyetimizi, tüm değerleriyle sonsuza kadar yaşatmanın hepimizin vazgeçilmez ortak sorumluluğu olduğunu belirtiyor, her 29 Ekim’de yenilenen azim, kararlılıkla; Cumhuriyetimizin 94. yıldönümünde ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla anıyor, tüm hemşehrilerime saygılarımı sunuyorum."

AK PARTİ SAMSUN MİLLETVEKİLİ KÖKTAŞ'IN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Cumhuriyet'in ilanının 94’üncü yıldönümü  dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Milletvekili Köktaş, yayımladığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajında şu sözlere yer verdi: “Yüce Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık için verdiği Kurtuluş Savaşı mücadelesini taçlandıran Cumhuriyetin ilanının 94. kuruluş yıl dönümünü, büyük bir gururla kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması, ülkemizin tarihinde çok önemli bir dönüm noktasını oluşturmaktadır.  Büyük özverilerle yürütülen bağımsızlık mücadelemizin sonunda milletin iradesini esas alan, milletin iradesini temsil eden Cumhuriyet rejimine geçilmiştir.  Böylece milletimiz kendi geleceğini ve kaderini bizzat kendisinin belirlediği bir yönetim şekline kavuşmuştur. Aziz milletimiz, aradan geçen 94 yıla rağmen vatanına ve bayrağına olan aşkından, devletine olan bağlılığından hiçbir şey kaybetmediğini, 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi, Cumhuriyetin en temel değeri olan milli hakimiyete yönelen alçak saldırıya karşı koyarak bütün dünyaya bir kez daha göstermiştir.  Milletimizin içindeki bu aşk ve bağlılık olduğu sürece, birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza, istiklalimize, geleceğimize kast eden hiçbir saldırı asla başarılı olamayacaktır.  Değerli hemşehrilerim; Hükümetlerimiz döneminde istikametimizi hep daha ileriye, gelecek hedeflere çevirdik. Demokrasimizi geliştirdik, hak ve özgürlükleri genişlettik, ekonomimizi güçlendirdik. 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimizi koyduk ve her türlü engellemeye rağmen icraatlarımızı bir bir hayata geçiriyoruz. Milletimizin vermiş olduğu destek ile, Cumhuriyetimizin kazanımlarını koruyarak ve demokrasimizi daha da geliştirerek büyümeye, kalkınmaya, üretmeye, bölgemizin istikrarına ve barışına katkı vermeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, aziz ve necip milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en samimi duygularımla tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ülkemiz, varlığımız ve bağımsızlığımız için mücadele eden bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”

AK PARTİ SAMSUN İL BAŞKANI GÖKSEL'İN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Göksel, "Bugün, milletimizin bütün fertlerinin Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında, her açıdan tam bağımsız bir Türkiye kararlılığını tüm dünyaya ilan ettiği o müstesna günün 94. yıl dönümünü büyük bir heyecan, onur ve kardeşlik duygusuyla kutluyoruz” dedi

AK Parti İl Başkanı Göksel, mesajına şöyle devam etti: “Gazi Mustafa Kemal'in 'En Büyük Eserim' dediği cumhuriyet değerlerimizin etrafında 94 yıldır belki de hiç olmadığı kadar kenetlendiğimiz bir dönemdeyiz. 2023 yılı hedeflerimize ulaşabilmenin azmi ve kararlılığını 7'den 70'e en yoğun şekilde yaşadığımız bu günlerin, birliğimizi daha geliştirecek, kardeşliğimizi derinleştirecek, aynı hedefe ulaşabilme şuurumuzu güçlendirecek çok önemli köprüler olduğuna inanıyorum. Çok değerli vatandaşlarımızın da yakinen takip ettiği ve vakur duruşuyla aslında en güzel cevabı verdiği, milletimizin huzurunu, devletimizin güvenliğini hedef alan olayların yaşandığı bir süreçten geçiyoruz. Bu son derece anlamlı duruşumuzla, kardeş kavgası çıkarmak için çaba içinde olan şer ve nifak odaklarına da bir kere daha en güzel cevabı vermiş olacağız. Bu noktada, geleceğe daha güvenli bakmamız hususunda en büyük güvencemiz olan gençlerimize de çok büyük görevler düşüyor. Genç kardeşlerimin, bizi biz yapan yüksek değerlerimizi daha gür sesle yücelterek, geleceğe el ele, gönül gönüle daha bir güvenle bakmamız noktasında en yüksek iradeyi ortaya koyacaklarına eminim. Farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan medeniyetin en büyük mirasçıları olarak, devraldığımız bu değerli mirası aynı yüksek ruh ve şuurla her geçen gün daha da güçlendirerek ülkemizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin ötesine taşımaya kararlıyız. Devletimizin kararlılığı ve milletimizin devletine olan inancıyla sadece bölgesinin değil, dünyanın istikrar, huzur ve refahı için daha çok gayret sarf eden bir ülke olmaya devam edeceğiz. Bu duygularla, yurt içindeki ve dışındaki bütün vatandaşlarımızın, yarınlarımızın teminatı sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan tüm kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum."

CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK'İN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekili Kemal Zeybek; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı yayınladı.
   
CUMHURİYET; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal öncülüğünde bundan 94 Yıl önce Anadolu ve Rumeli topraklarında yaşayan; Farklı dil konuşan, farklı inançta olan insanların birlikte verdiği kurtuluş mücadelesi sonrasında kurulmuştur. Birinci Dünya savaşı sonrasında işgal edilen topraklarımız,  Kurtuluş savaşı sonucunda düşman işgalinden kurtarılmış ve topraklar üzerinde Laik, Demokratik Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Atatürk öncülüğünde verilen Kurtuluş savaşı; Mazlum ulusların örnek aldığı bütün dünyada etkisini göstermiş ve bağımsızlık hareketleri hızlanmıştır. Mazlum uluslara bağımsızlık aşılayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Cumhuriyeti devrim ve ilkeleri donatmıştır. Orta doğu toplum ve nüfus yapılarını çok iyi bildiği için başta Laiklik olmak üzere Cumhuriyetin temel ilkelerini belirleyerek dünyaya rehber olmuştur. Son yıllarda Cumhuriyetin nitelikleri ve kazanımlarına karşı bazı iç ve dış çevrelerden saldırılar gelmektedir. Atatürk Devrim ve ilkeleri dünyanın mazlum toplumları için rehberdir, bunları unutturmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Irkçı, Din ve mezhep eksenli Laiklikten uzaklaşan yönetimler; toplumların çatışma ortamında bütün enerjilerini bir birlerini öldürmek için kullandığına; üzülerek şahit oluyoruz. Ortadoğu, Güney Asya, Afrika ve dünyanın değişik bölgelerin çatışmaları üzülerek izliyoruz. Ülkemizin birliği, bütünlüğü için Atatürk devrimleri, Cumhuriyetin temel niteliklerine dünden daha fazla ihtiyacımız var. Yaşadığımız coğrafyada “Emperyalist” oyun bitmeyecektir. Emperyalistlerin oyunlarını boza bilmek için Atatürk ilkeleri etrafında birleşmemiz kaçınılmazdır. Bundan 94 Yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu toraklarda yaşayan insanların işgale karşı verdiği mücadeleyi anlamak için geçmişi iyi okuyup analiz etmeliyiz. Cumhuriyetin faziletlerini bilen insanlarımız Laik Cumhuriyet rejimine sahip çıkmalıdır. Kurtuluş savaşını veren Cumhuriyeti kuran başta asrın lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün şehitlerimize ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.  Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan, yaşatacak olan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını Kutluyorum. Cumhuriyet yolunda yürüyen ve yürüyecek olan herkese sevgi, saygılarımı iletiyorum. CUMHURİYETİMİZİN 94 YILI KUTLU OLSUN

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ERHAN USTA'NIN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Samsun Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erhan USTA, Cumhuriyet Bayramının 94. yıl dönümü münasebetiyle mesaj verdi.

Usta; "Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlatmış olduğu milli mücadelenin zaferle sonuçlanmasının ardından, 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyeti ilan etmiştir. Cumhuriyet Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir. İşte bu değer bizleri ulusal bir devletin onurlu ve özgürce düşünebilen, eşit haklara sahip birer ferdi, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti egemen devletlerin merhamet ve müsamahasıyla kurulmamıştır, bağımsızlığını bir lütuf sonucunda elde etmemiştir. Türk milleti, dönemin küresel güçlerinin kendisine biçtiği esaret rolünü tüm haşmetiyle reddetmiştir. Cumhuriyet, vatanın bağımsızlığı ve milletin hürriyeti uğruna ölümü göze almış kahramanların Türk Milletini ayağa kaldırma stratejisinin onur tacıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti temelini, egemenlik hak ve sınırlarını yüzyılları aşan bir tarih birikimiyle kendi millî değerleri üzerine bina etmiştir. Cumhuriyet yalnızca bir yönetim değişimi değil, köklü bir sosyokültürel gelişimin ve milletleşme sürecinin de dönüm noktasıdır. Yüce Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum" dedi.

MHP SAMSUN İL BAŞKANI TANER TEKİN'DEN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanı Taner Tekin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "94. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyet'in, Türk Milliyetçiliğinin bu kutlu ateşinin eseri olduğu asla hafızalardan çıkarılmamalıdır. Türk milleti destansı İstiklal Savaşıyla tarihinin rotasını değiştirmiş, bölgesel ve küresel dengeleri baştan ayağa sallamış ve sarsmıştır. Türksüz Anadolu hesabı yapanlara, devletsiz millet hayali kuranlara en kesin ve kalıcı cevap Türkiye Cumhuriyetinin ilanıyla verilmiştir. Tek bayrak, Tek millet, Tek vatan ile kurduğumuz, demokrasi ve halk iradesiyle taçlandırdığımız Cumhuriyetimiz, Türk milletinin varlığı ile devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti, zulme boyun eğmeyen, esareti asla kabul etmeyen milliyetçi bir şuurun ilelebet payidar kalacak bir mirasıdır ve her şartta müdafaa edilecek kutlu bir emanettir. Bu emanet, dünyada eşi olmayan bir şahlanışın eseridir. Bu esere sahip çıkmak ise Türk Milletinin en asli görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'mızı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizi kuran ve bugünlere gelmesinde emeği geçen gazilerimize, bu uğurda şehadet şerbeti içerek bizlere bağımsız yaşama duygusunu aşılayan şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum.”

MHP SAMSUN İL KADIN KOLLARI BAŞKANI ÜNAL'DAN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kurulan Cumhuriyetimizin ilanının 94. yıldönümünü milletçe birlikte kutlamanın coşku ve heyecanı içerisindeyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk insanının karakterine uygun, kadın-erkeğin eşit haklara sahip olduğu, insanların özgürce fikirlerini-düşüncelerini söyleyebileceği, insanların kanunlar-yasalar karşısında eşit olduğu ve insanların kendi kendini yönetme şekli “Cumhuriyeti” 29 Ekim 1923 yılında ilan etmiştir.

Cumhuriyet Bayramı, milli birlik ve beraberliğin, toplumsal dayanışmanın üst düzeye çıktığı milli bayramlarımızdan birisidir. Ülkemizde her yıl Cumhuriyet'in kurulduğu bu günü kutluyor ve gelecek nesillerimizin mirasına sahip çıkıyoruz. Ancak, daha önce ki yıllarda yaptığımız kutlamaların gittikçe daha daraltılmış şekilde kutlanmasını da malesef üzülerek görüyoruz. Bizlerde diyoruz ki; 'Sadece 29 Ekim'lerde değil. Sadece milli bayramlarda değil. Evimizin balkonlarını, iş yerlerimizin camlarını her gün Türk Bayrakları ile süsleyelim. Bugünün çocukları ve gelecek günlerimizin teminatları olan çocuklarımıza Cumhuriyet ruhunu daha güzel aşılayalım.'

Bu vesile ile Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor; Samsunlu hemşerilerimizin ve Büyük Türk Milleti'nin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.”

MHP ATAKUM İLÇE BAŞKANLIĞI CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI YAYINLADI

MHP Atakum İlçe Başkanlığı olarak; Türkiye Cumhuryeti Devleti’nin kuruluşunun 94. yıldönümünü büyük bir gurur ve sevinç içinde kutluyor, Türk Milleti’nin ve Atakum Halkı’nın Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyoruz. 29 Ekim 1923; Türk Milleti’nin, yeniden doğduğu kutlu bir gündür. Viyana önlerindeki mağlubiyetten sonra hep geri çekilen ve sürekli toprak kaybeden bir Ulusun, Sakarya’da yeniden dirilişidir. Var olma ile yok olma arasında kalmış bir Milletin, “yaşlısıyla-genciyle, kadınıyla-erkeğiyle” topyekûn şahlanışının destanıdır. Şehit Mezarlarının çiğnetilmediği, Vatan Topraklarının işgal kuvvetlerinden temizlendiği, önemli bir virajdır. Türk Milleti’ni esaret altına almak isteyen Emperyal Güçlere karşı verilen, milli bir mücadeledir. Bizi tarih sahnesinden silmek isteyen ve Türk’e kefen biçmeye kalkan Batılı Devletlere Dumlupınar’da vurulan, tarihi bir tokattır. 90 yıl önce Düvel’i Muazzama’ya karşı kazanılan, büyük bir zaferdir.  Türk Milleti “dün olduğu gibi bugün de” istiklali ve istikbali uğruna canını seve seve vermeye hazırdır. Türk Milleti’nin Anadolu Topraklarında “Selçuklu ile başlayan, Osmanlı ile devam eden ve Türkiye ile taçlanan” 1000 yıllık kesintisiz egemenliğini sonlandırmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecek ve inşallah ebediyete kadar; Bayrak inmeyecek, Ezan dinmeyecek, Vatan bölünmeyecek ve Türklük silinmeyecektir. Türk Milleti’nin birlik ve bütünlüğü için çok önemli milli bayramlardan birisi olan bu anlamlı günün, yurdun her tarafında hak ettiği değer verilerek görkemli bir şekilde kutlanmasını bekliyor, bizlere bu Cennet Vatanı kanı ve canı pahasına miras bırakan “başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm Şehitlerimizi, Gazilerimizi, dedelerimizi, ninelerimizi ve kahraman askerlerimizi” rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

İLKADIM BELEDİYE BAŞKANI ERDOĞAN TOK'UN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıldönümünü coşkuyla kutlamanın sevincini ve  gururunu yaşadıklarını kaydeden Başkan Tok, “Kurtuluş Zaferi sonrası özgür ve bağımsız bir iradeye sahip Türkiye’ye 94 yıl önce ruh veren Cumhuriyetimize milletçe sahip çıkıyor ve 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerliyoruz..” dedi.
 
“94 YILDIR AYNI RUHLA GECELECE...”

Zor şartlar altında, imkansızlıklar altında sürdürülen milli mücadele savaşının kazanımları sonrası kurulan Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünü kutlayan  İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “ Millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan edilen Cumhuriyetimizin 94’üncü kuruluş yıl dönümü içerisindeyiz. Kurtuluş Zaferimiz sonrası, özgür ve bağımsız bir iradeye sahip Türkiye’ye 94 yıl önce ruh veren Cumhuriyetimizin kuruluşunun mutluluğunu yaşamaktayız. Ülkemizin  düşman işgali altında çok zor koşullarda yürüttüğü Kurtuluş Savaşı sonunda ülkemizin nasıl kurulduğunu çok iyi biliyoruz. Türk milleti böylesine zor bir durumda, farklılıkları bir tarafa koyarak birlik ve dayanışma içinde neler başarabileceğinin en güzel örneğini, kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ile göstermiştir.” diye konuştu.
 
 “15 TEMMUZ’DA MİLLİ İRADE’YE SAHİP ÇIKTIK”

Egemenlik kayıtsız, şartız milletindir” veciz sözünün 15 Temmuz akşamı milli iradeye kast eden FETÖ ihanet çetesine karşı  milletin  gereken cevabı em güzel şekilde verdiğine vurgu yapan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “ Milletimiz, o karanlık gecede egemenliğin millete ait olduğunu, darbe kalkışmasına karşı tüm kararlılığıyla canını ortaya koyarak tepkisi göstermiştir. Özgürlüğüne ve bağımsızlığına kelepçe vurmak isteyenlere, tıpkı Milli Mücadele yıllarındaki gibi çıplak elleriyle, göğsünü kurşunlara siper ederek, tankların altına bedenini koyarak hür bir milletin neferi olduğunu ispat etmiştir. 15 Temmuz akşamı tüm dünya bir milletin kendi özgürlüğüne, kararına, iradesine sahip çıkmasının nasıl olduğunu gördü.” konuştu.
 
“CUMHURİYETİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 29  Ekim 1923’te Türk milletine bıraktığı emanetine milletçe daima sahip çıkacaklarını ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “ Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde ilan edilen Cumhuriyetimizin 94 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl, yeniden ayağa kalkabileceğini göstermiştir.  Özgür ve tam bağımsız, gücünü milli iradeden alan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu coşkuyla kutladığımız bu mutlu günümüzde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını eşsiz kahramanlıkları ve özverili mücadeleleri sonucu kurulan Cumhuriyetimiz sayesinde, geçmişimizle gurur duyarak, geleceğimize güvenle bakıyoruz. Bu özel günleri ailelerimiz ve sevdiklerimizle birlikte, başımız dik ve gururla kutlamamıza imkan veren Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla anıyorum. ifadelerini kullandı.

ATAKUM BELEDİYE BAŞKANI TAŞÇI'NIN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, “Söz konusu vatan olduğunda, gerisini teferruat olarak gören bir millet olarak, zor anlarda omuz omuza olmayı çok iyi biliriz. Cumhuriyetimizin 94. yılını kutladığımız bugünlerde, her zamankinden daha çok birlik ve beraberlik içerisinde olmaya ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

YÜREK YÜREĞE, OMUZ OMUZA

Yayınladığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında, Türk Milletinin, her zamankinden daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde olmasının gerektiği yılların yaşandığını söyleyen Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Bu ülkenin kolay kurulmadığını, kolay bir şekilde millet olunmadığını iyi biliyoruz. Topraklarımızı vatan, bizleri millet yapabilmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayanların torunları olarak, biz de bu birlik ve beraberliği korumak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız. Bugün coğrafyasına hakim, dünyada söz sahibi bir ülke olmamızı hazmedemeyenler var. Hem uzak hem de yakın tarihimiz, bu hazımsız hainlerin hezimetle sonuçlanan girişimleriyle doludur. Söz konusu vatan olduğunda, gerisini teferruat olarak gören bir millet olarak, zor anlarda omuz omuza olmayı çok iyi biliriz. Cumhuriyetimizin 94. yılını kutladığımız bugünlerde, her zamankinden daha çok birlik ve beraberlik içerisinde olmaya ihtiyacımız var. El ele, omuz omuz, yürek yüreğe vererek, atalarımızın bize emaneti olan Cumhuriyetimizi korumaya devam edeceğiz” dedi.

CAN VEREN, TOPRAK VERMEYEN NESİL

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük bir vatanseverlik örneği göstererek verdiği mücadeleye dikkat çeken Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları yokluk içerisinde girdikleri savaşlarda vatan olma mücadelesi vermiştir. Bu uğurda can vermiş ancak bir karış toprak vermemişlerdir. Aradan geçen 94 yılda daha da güçlenmiş olan ülkemiz, Cumhuriyetimizin 100. yılını hedef olarak belirlemiştir. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda daha çok çalışmalı, daha çok üretmeli, ülkemizin güçlenmesine katkı sağlamalıyız. Bu düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. Tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum” diye konuştu.

TEKKEKÖY BELEDİYESİNDEN CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI

Samsun'un Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Cumhuriyet’in 94. Yıl dönümü vesilesiyle bir kutlama mesajı  yayımladı. Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar mesajında, “Çok zor ve çetin şartlarda Milletimizin azim ve kararlılığı ile verilen Hürriyet ve bağımsızlık mücadelesinin ardından 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyetimizin 94.yıl dönümünü her yıl olduğu gibi bu yılda ülkemizin dört bir yanında büyük bir onur, gurur ve coşku ile kutluyoruz” dedi.

Kutlama mesajında Cumhuriyet’in erdemleri ile birlik ve beraberlik vurgusu yapan Başkan Togar kutlama mesajına şu şekilde devam etti; Cumhuriyetin ilanı, kurtuluş mücadelesinin askeri ve siyasi alanda zafer ile taçlanmasının bir neticesidir. Cumhuriyetimizi ayakta tutan tek ve yegane kuvvet hiç şüphesiz ki aziz milletin kendisidir. Türk insanını karanlıktan aydınlığa, umutsuzluktan umuda dönüştüren millet iradesinin sembolü Cumhuriyet’tir. Büyük Türk Milleti, Cumhuriyet rejimi ile kazandığı değerleri, toplum hayatımızın vazgeçilmez unsuru olarak benimsemiş, karşılaştığı sorunları Cumhuriyete olan bağlılığı sayesinde birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı bilmiş ve çağdaş, demokratik, laik bir dünya devleti olmuştur. ‘Türk Milletinin karakterine en uygun yönetim şekli Cumhuriyet’tir sözü bunu en güzel şekilde anlatmaktadır. Bizler çocuklarımıza yeni nesillere Cumhuriyetin kuruluşuna kadar geçen zorlu süreci, yokluğu, her türlü zor şartlar altında hürriyet ve bağımsızlık için verilen o büyük efsanevi mücadeleyi ve bu mücadele ruhunu anlatmalıyız. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey yükselen yeni nesil istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” sözleriyle emanet ettiği geleceğimizin teminatı yarınlarımızın sahibi çocuklarımız ve gençlerimiz de hiç şüphesiz ki bu mirası ilelebet koruyacak ve muhafaza edeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerimle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşları, dökülen kanlarıyla bu toprakları bizlere vatan yapan, vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize en derin şükranlarımı sunuyorum.  Milletimizin ve tüm hemşerilerimin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum" dedi.

KAVAK BELEDİYE BAŞKANI SARICAOĞLU'NUN MESAJI

Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, bu yıl 94. yıl dönümü kutlanacak olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili olarak bir kutlama mesajı yayınladı.

Sarıcaoğlu mesajında; "Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu ilk günden itibaren  emin adımlarla geleceğe yürümektedir. Üstün bir özveri ve vatan sevgisi ile kurulan Cumhuriyetimizin  sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde ülkemiz, eğitimden sağlığa, sanayiden, altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. İnsanlık tarihi, milletlerin böylesine sarsılmaz bir ortak iradeyle kendi kurtuluş destanlarını yazdıklarına çok nadir şahit olmuştur. Dünya tarihinde Milli Mücadelesini yürüterek milli egemenliğe dayalı bir devleti kuran kahraman bir ecdada sahip tek ülke olmanın onurunu her zaman yaşıyoruz. Bağımsızlığını kazanma uğrunda yıllarca mücadele veren ve tüm yokluklara karşın bu haklı mücadeleden dünyaya örnek olacak bir zaferle çıkan Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde bağımsız, güçlü ve çağdaş bir devlet olmayı başarmıştır. Bu başarının ardında; Türk Milletinin fedakârlığı, vatan sevgisi ve azmi vardır. Bugün, bağımsız, özgür bir devlet olarak yeniden ayağa kalktığımız, demokratik, sosyal bir hukuk devleti şekliyle Cumhuriyeti kurduğumuz gündür, Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesi ile “En Büyük Bayram” günüdür. Ancak son günlerde yaşananlar göstermektedir ki, birliğe, beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. Sahip olduğumuz vatan sevgisi ve özgürlük aşkı, dün olduğu gibi bugün de devam etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı kutlar, yüce rabbimizden şehitlerimize rahmet, gazilerimize uzun ve sağlıklı ömürler vermesini niyaz ediyorum" İfadelerini kullandı.

HAVZA BELEDİYESİNDEN CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Cumhuriyetin en değerli miraslardan biri olduğuna vurgu yaptı.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında Türkiye’nin Cumhuriyetin 94. Yıldönümünde geleceğe daha güçlü bir şekilde yürüdüğünü belirterek; “Aziz milletimizin inanç, cesaret ve fedakarlıkla elde ettiği zaferin neticesi olan Cumhuriyetin 94. yılını kutlarken, yeni bir çağın eşiğinde büyük millet, güçlü devlet olma yolunda yürümenin heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyetimiz, bu topraklarda varlığımızı hazmedemeyen iç ve dış güçlerin sürekli tehdidine maruz kalmıştır. Bu hazımsızlığın neticesi olan saldırılar aralıksız devam ediyor. Milletimiz 94 yıl önce göstermiş olduğu büyük bir cesaret, fedakarlık ve irade örneği ile kurduğu Cumhuriyeti her zaman korudu ve korumaya devam edecek. Halkımız bizlerin özgürlüğünü ve Cumhuriyetimizi hedef alan her türlü terör, darbe ve işgal girişimine karşı, birlik ve bütünlük içerisinde cevap vereceğini bütün dünyaya her zaman gösterdi ve gerektiğinde tekrar gösterecektir. Cumhuriyeti yaşatmak, yüceltmek ve gelecek nesillere aktarmak en büyük vazifemizdir. Cumhuriyetin sunduğu, bizi biz yapan ve sarsılmaz bağlarla bağlayan değerlerimizi yaşatmak ve onun evrensel değerlerine sahip çıkmak bizlerden sonraki nesillere bırakabileceğimiz en büyük mirastır. Laik, demokratik, çağdaş Türkiye’nin güvencesi olan Cumhuriyetin oluşturduğu özgürlük ortamını her geçen gün daha fazla koruma ve onun evrensel değerlerine daha sıkı sarılma gerekliliğinin bilinciyle hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

İkiz; “Cumhuriyetimizin 94. yaşına ulaşmasının gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz şükran duyguları ve rahmetle anıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını yürekten kutluyorum” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da CHP'liler Cumhuriyetin 94'üncü yılını Atatürk Anıtında kutladı

Samsun'da CHP'liler Cumhuriyetin 94'üncü yılını Atatürk Anıtında kutladı