17 Ekim 2021 Pazar

SAMSUN SAATHANE MEYDANINDA YAKILAN İŞ YERLERİNİN YERİNE YAPILACAK BİNALARIN TEMELİ ATILDI

Samsun Saathane Meydanında yakılan iş yerlerinin yerine yapılacak binaların temeli atıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Saathane Meydanında yıkılan iş yerlerinin yerine yapılacak olan iki katlı binaların temeli atıldı.

30 Haziran 2021 Çarşamba 18:04 GÜNCEL

Samsun'da Saathane Meydanında bulunan 8 katlı Apaydın İş Merkezi boşaltılıyor, Saathane Meydanında yıkımı yapılan iş yerlerinin yerine ise iki katlı binaların yapılıyor.


Samsun'un tarihi mekanlarından biri olan Saathane Meydanı'nda başlayan ikinci etap çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Çalışmalar kapsamında 8 katlı Apaydın İş Merkezi de boşaltılıyor. 2 katlı olarak planlanan ve yıkılan işyerlerine teslim edilecek olan tarihi dokuyla uyumlu binaların ise temeli atıldı. Yıl sonuna kadar bitirilmesi planlandı.

Osmanlı mimarisinin önemli eserlerini bünyesinde bulunduran Saathane Meydanı, Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı projeyle yeniden eski cazibesine kavuşuyor. Mimarisi ve kent dokusuyla, içinde barındırdığı Taşhan, Medrese Cami ve Şifa Hamamı ile kentin cazibe merkezlerinden biri olan Saathane Meydanı, yeni konseptiyle turizme kazandırılacak. Birinci etabın tamamlanmasıyla başlayan ikinci etap çalışmaları da devam ediyor. Şifa Hamamı, Taşhan, Medrese ve Büyük Cami ile bütünleşecek proje, tamamlandığında meydan, ticari canlılığına yeniden kavuşacak.İŞ HANLARI YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK
Saathane Meydanı projesini tarihle buluşma projesi olarak tanımayan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, "Saathane Meydanı ile ilgili çalışmalarımızı ilk önce zemin döşemeleri ile başladık. Meydanı kullanıma açtık ve şu anda da yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bitki düzenlemelerimiz ile birlikte taş döşemelerimiz de yapıldı. İnsanlarımızın geçiş yolları sağlanmış oldu. Şu anda ise binaların inşaatına başladık. Binalar iki katlı olacak şekilde yapılıyor, temelleri açıldı. Yıl sonuna kadar binaların bitirilmesini planlıyoruz. Anlaşmalarımızı ve sözleşmelerimizi hazırladık" diyerek şöyle devam etti:
“Vatandaşlarımıza bilgi vereceğiz. Aynı zamanda Saathane Meydanı ile bir bütünlük sağlanması açısından alt yapı çalışmaları sırasında çıkan bulgu noktaları vardı. O bulgu noktalarının da yeniden projelendirilmesi için yeni bir çalışmaya başladık ve şu anda son aşamaya geldik. Buna göre Koruma Kurulu'nun da onayından sonra korkuluklarımızı kaldırarak meydanla bütünlük sağlayacağız. Yeni etap çalışmalarımız kapsamında devam eden projelerimizde de son aşamaya geldik."  8 KATLI MAVİ BİNA BOŞALTILIYOR
İkinci etap kapsamında kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini de söyleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Albayrak, Saathane Meydanı dönüşüm projesi kapsamında 8 katlı Apaydın İş Merkezi binasının da bu ay sonunda boşaltılacağını ve yıkım çalışmalarının kısa sürede başlayacağını belirterek, "Bu bina dışarıdan da bakıldığında Saathane Meydanı ve tescilli binaların algılanabilirliği konusunda ters bir etkisi vardı. Diğer binalar da yıkılınca orada tek başına kaldı. Yapılacak olan binalar ile bütünlük sağlaması için bu 8 katlı binanın da kamulaştırılma işlemleri tamamlandı. Ay sonu itibari ile de binanın boşaltılma işlemleri tamamlanıp yıkılacak. Bu arada meydanında bütünlüğü Atatürk Bulvarına kadar sağlanmış olacak" ifadelerini kullandı.  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Vatandaş

01 Temmuz 2021 Perşembe 08:57

Beyinsizler, yıkılan işyerlerinin yerine 2 katlı yerler yapana kadar ikidir talipli çıkmayan Taşhanı verseler ya esnafa, olur mu, olmaaaaz, müteaahhitler aç kalır, durmak yok ranta devam.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Samsun'a geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Samsun'a geldi