12 Nisan 2021 Pazartesi

SAMSUN SAMULAŞ'IN YÜZDE 47 TEKLİF ETTİK AÇIKLAMASINA SENDİKADAN YALANLAMA GELDİ

Samsun SAMULAŞ'ın yüzde 47 teklif ettik açıklamasına sendikadan yalanlama geldi

Samsun'da grev kararı alınan SAMULAŞ A.Ş'nin 'Sendikaya yüzde 47 teklif ettik' açıklamasına Demiryol-İş Sendikasından yanıt geldi.. "Yüzde 47 verselerdi biz sözleşmeyi zaten imzalardık"

04 Aralık 2020 Cuma 19:38 GÜNCEL

Samsun SAMULAŞ A.Ş'de grev kararı alan Demiryol-İş Sendikasından, SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı'nın "Yüzde 47 teklif ettik" açıklamasına yalanlama geldi.


Demiryol-İş Sendikası Sivas Temsilcisi Murat Kütük, SAMULAŞ Genel Müdürü Tamgacı'nın grev kararı sonrası yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. SAMULAŞ Genel Müdürü Tamgacı'nın yaptığı açıklamada sendikanın yüzde 400 oranında artış talep ettiği yönünde ki beyanatına da tepki gösteren Demiryol-İş Sendikası Sivas Temsilcisi Murat Kütük, yüzde 400 artış istedikleri yönündeki bilginin de doğru olmadığını savundu.

YÜZDE 47 İLE 10 BİN LİRA MAAŞ ALIRLARDI KABUL EDERDİK
Demiryol-İş Sendikası Samsun İl Temsilcisi Zeki Seyhan'da Samsun Kent Haber'e yaptığı açıklamada SAMULAŞ'tan işçiler için ikramiye talep ettiklerini ve anlaşmazlığın bu konuda yaşandığını belirtti. İkramiyeler için yüzde 10 talebinde bulunduklarını ancak işverenin bunu kabul etmediğini kaydeden Zeki Seyhan, "Biz Samsun'da tramvay ve otobüs seferlerinin durmasından yana değiliz. Sendika olarak halen uzlaşmaya ve bu sorunu masada çözmeye hazırız. Ancak bunun için işvereninde adım atması gerekiyor. İşçilerin aylık maaşlarına yansıyacak 100 TL'lik ikramiyeyi vermek istemediler. Maaşlar için yüzde 10 oranında zam talep ettik. Bu orana göre SAMULAŞ'ta çalışan işçilerin maaşlarına ortalama 300-400 TL artış olacaktı. Bu tekliflerin hepsini SAMULAŞ kabul etmedi. Yüzde 47 teklif yaptıklarını söylüyorlar. Onlar eğer bu teklifi yapmışsa yüzde 47 oranında artış ile SAMULAŞ A.Ş'de çalışan işçinin 10 bin lira maaş alması lazım. Biz bu teklif yapılmış olsa zaten kabul ederdik" dedi.

ANLAŞMAZLIK İKRAMİYE KONUSUNDA YAŞANDI
Demiryol-İş Sendikası Sivas Temsilcisi Murat Kütük'te SAMULAŞ A.Ş Genel Müdürü Tamgacı'nın açıklamalarını şaşkınla karşıladıklarını Samsun Kent Haber'e kaydederek, şunları dile getirdi.
"SAMULAŞ bizim yüzde 400 artış talep ettiğimiz iddia ediyor. Böyle bir şey yok. Yüzde 47 teklif yapmış olsalardı biz o sözleşmeyi sendika olarak zaten imzalardık. Altı ay için bize önerdikleri teklif yüzde 7 oranında oldu. Biz yüzde 10 talep ettik ama buna yanaşmadılar. Dört sefer Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile görüştük. Bize zarar ediyoruz diyerek anlaşmaya yanaşmadılar. Biz kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. İkramiye konusunda yaşanan uzlaşmazlık sebebi ile grev kararı alındı. Şayet bu konuda olumlu bir adım atılır ise sendika olarak biz yeniden görüşerek bu sorunu çözme taraftarıyız."
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Hüseyin

04 Aralık 2020 Cuma 19:41

Samulaş yetkilileri bana asgari ücret haftada bir gün izin verin hemen çalışmaya başlarım sendika ikramiye felan istemem

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Salıpazarı Belediye Başkanı Akgül Covid-19'u yenip görevine başladı

Salıpazarı Belediye Başkanı Akgül Covid-19'u yenip görevine başladı