22 Ekim 2021 Cuma

SAMSUN SAMULAŞ'TA ÖRGÜTLÜ SENDİKA GREV KARARI ALDI! TRAMVAY VE OTOBÜS SEFERLERİ DURACAK

Samsun SAMULAŞ'ta örgütlü sendika grev kararı aldı! Tramvay ve otobüs seferleri duracak

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı SAMULAŞ A.Ş'de örgütlü olan Demiryol-İş Sendikası grev kararı aldı. Pandemi sürecinde alınan grev kararı uygulanırsa, Samsun'da tramvay seferleri duracak.

03 Aralık 2020 Perşembe 16:20 GÜNCEL

Samsun'da SAMULAŞ A.Ş'de örgütlü olan Demiryol-İş Sendikası grev kararı aldıklarını açıkladı. Demiryol İş Sendikası Sivas Bölge Temsilcisi Murat Kütük, SAMULAŞ'ın grev kararı aldığını ve grev başladığı andan itibaren Samsun'da ulaşımın duracağını açıkladı


Demiryolu İş Sendikası Sivas Bölge Temsilcisi Murat Kütük, Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı SAMULAŞ çalışanlarının haklarının verilmediğini gerekçe göstererek grev kararı alındığını açıkladı.

SONUÇ ALINAMADI
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'le 1 Temmuz'dan itibaren yapılan toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinden olumlu bir sonuç alınamadığını belirten Başkan Kütük, "Çalışanların iyi niyetine rağmen tüm diyalog yolları denenmiş fakat netice alınamamıştır. Bu sebeple 30 Kasım 2020 tarihinde kanuni hakkımız olan grev kararı alınmıştır" dedi. 

BİZE ÇOK GÖRDÜ 
Samsun Gazetesinden Mustafa İnan ve Emre Öncel'in haberine göre Sendika Başkanı Mustafa Demir'in kararı tekrar gözden geçirmesi gerektiğini belirten Başkan Kütük, "Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bir nefes alacak kadar ücreti bize çok görmüştür. Bize yasal hakkımız olan grevden başka yol bırakmamıştır. Yine de inanıyoruz ki Başkan Demir kararı gözden geçirip, çalışanlarımızın hakkını teslim edecektir. Bizim derdimiz grev değil. Hakkımızı masada almaktır. 5 ise 4 versin ama versin. Ulaşım araçları kar zarar kuruluşu değil, sosyal kuruluşlardır. Başkan Demir'den, grev başlamadan tekrar görüşelim demesini bekliyoruz. Eğer ki grev uygulaması hayata geçerse SAMULAŞ'a ait tramvaylar ve otobüsler Başkan Demir sesimizi duyana kadar çalışmayacaktır" ifadelerini kullandı. 

EKSİK MAAŞ ALDILAR
Grev uygulama tarihinin daha sonra bildirileceğini belirten Başkan Kütük'ün Samsun Medya Grubu'na yaptığı özel açıklamada, "SAMULAŞ çalışanları siz Samsunluları taşımakta olup, her gün saat 04.00'te evlerinden çıkıp, günde 13 saat sizlere hizmet etmektedir. Pandemi sürecinde gece gündüz pandemiyi umursamadan, değerli Samsun halkına hizmet etmiş ve bu sürece boyunca 4 ay eksik maaş almış, hiç şikayet etmemişlerdir. Samsun'u ve SAMULAŞ'ı sahiplenerek, en üst derece fedakarlıkla hizmet ederek, bunu asgari ücretin biraz üstünde bir maaşla yapmışlardır. Tüm Türkiye'de tramvay ve metro kuruluşları arasında en az sayıda çalışanla, en az ücretle gerçekleştirmişlerdir" şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Ilkadimli

03 Aralık 2020 Perşembe 19:54

Madem degerli samsun halki millet issizlikten kirilirken 4 ay maas eksik diye binlerce insanin ulasim hakkini niye kisitliyorsunuz.bu belediye ile sizin aranizdaki sorun.isine gucune hastaneye giden yuzlerce insan var ne acimasizsiniz.kar zarar araci degil sosyal kurulus madem karti biten vatandasi kalabalikta defalarca 2 lira icin uyarip rencide ediyordunuz niye.sebep ne olursa olsun vatandasin ulasim imkanini kisitlarsa yasamin gereklerini ve dogal haklari engellemkten sorumludur

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Mustafa Demir'in karantinaya girmeme nedeni 'Her hafta test yaptırıyorum' rehavetiymiş

Mustafa Demir'in karantinaya girmeme nedeni 'Her hafta test yaptırıyorum' rehavetiymiş