04 Ağustos 2021 Çarşamba

SAMSUN SASKİ SEL ÖNCESİ KANALLARI TEMİZLEMEDİMİ?

Samsun SASKİ sel öncesi kanalları temizlemedimi?

Samsun'un Salıpazarı, Çarşamba ve Terme ilçelerinde sel felaketi yaşanırken, bu ilçelerde kanalizasyonlara cam şişeler, elbiseler ve araç lastikleri atıldığı açıklandı! Samsun SASKİ kanalizasyonları sel öncesi temizlemedimi?

23 Ağustos 2020 Pazar 15:20 GÜNCEL

Samsun'da Salıpazarı, Çarşamba ve Terme ilçelerinde sağanak yağış sonrası yaşanan selin ardından yağmur suyu ve atık su kanalizasyonlarının atıklarla dolu olduğunun ortaya çıkması, "SASKİ sel öncesi kanalları temizlemedimi?' sorusunun sorulmasına neden oldu.


Meteoroloji haftalar öncesinden Karadeniz'de sağanak yağmur ve sel baskınlarının olacağı uyarı yapmıştı. Samsun'da ise her yıl neredeyse her Ağustos ayında sağanak yağışlar yaşanıyor ve Salıpazarı, Terme ve Çarşamba ilçelerinde iş yerleri, evler ve tarım arazileri sular altında kalıyor. Yağmur suyu ve atık su kanallarının temizlenmesi ise Samsun'da SASKİ tarafından zaman zaman yapılsa da, Meteorolojinin sel uyarısı öncesi Salıpazarı, Terme ve Çarşamba ilçelerinde bu kanalların temizliğinin yapılıp yapılmadığı bilinmiyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, dün yaşanan sel afetinin ardından Çarşamba ilçesinde incelemelerde bulunmuş, atık su ve yağmur suyu kanallarının yetersiz olduğunu açıklamıştı. Bugün ise Büyükşehir Belediyesi basın kuruluşlarına servis ettiği haberde, sel afetinin yaşandığı SASKİ'nin Çarşamba, Salıpazarı ve Terme ilçelerinde yağmur suyu ve atık  su kanallarında temizlik çalışması yaptığı belirtilerek, bu temizlik çalışmalarında kanallardan cam şişeler, konserve kutuları, elbiseler, araç lastiği gibi insan atıklarının çıktığını ve bu atıkların kanalları tıkadığı belirtildi.

KANALLAR DOLUP TAŞMIŞ SASKİ FARK ETMEDİMİ
Kanalizasyon şebekelerine atıldığı ortaya çıkan cam şişeler, konserve kutuları, plastik şişeler, elbise ve araç lastiklerinin, kanalları tıkadığı ve sağanak yağış sonrası bu nedenle taşkınların meydana geldiği belirtilirken, SASKİ'nin bu kanalların atıklarla dolup taştığını sel sonrası fark etmesi ise şaşkınlık yarattı. 

SASKİ'nin söz konusu insan atıkları ile dolup taşan kanalları, uyarılara rağmen ve her yıl Ağustos ayında yaşanan sel taşkınlarına rağmen neden temizlemediği yönünde soruların sorulmasına neden oldu. Vatandaşların kanallara atık atması doğru bir davranış olmazken, SASKİ'nin de bu kanalların söz konusu atıklarla tıkandığını sel sonrası yaptığı temizlik çalışması sonrası fark etmesi de tartışma yarattı.

Öte yandan Samsun Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada her yıl kanalların temizlenmesi için 12 milyon lira harcama yapılıyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir kanalizasyon ve mazgal temizliği için 8 vidanjör 10 su tankı alacak

Samsun Büyükşehir kanalizasyon ve mazgal temizliği için 8 vidanjör 10 su tankı alacak