17 Mayıs 2021 Pazartesi

SAMSUN SASKİ'NİN HER AY 4.5 MİLYON TL ZARAR ETMESİNİN ASIL NEDENİ İNDİRİM DEĞİL ESKİ BORULAR

Samsun SASKİ'nin her ay 4.5 milyon TL zarar etmesinin asıl nedeni indirim değil eski borular

Samsun'da içme suyuna yapılan yüzde 25'lik zam sonrası SASKİ'nin her ay 4.5 milyon TL zarar etmesinin asıl nedeni ile ilgili belediye başkanından dikkat çekici bir açıklama geldi.

25 Mayıs 2019 Cumartesi 17:29 GÜNCEL

Samsun'da SASKİ'nin her ey 4.5 milyon TL zarar etmesinin asıl nedeninin, ilçe ve kırsal kesimde bulunan ve yaklaşık 50 yıldır değiştirilmeyen eski borularda yaşanan kayıp-kaçakların olduğu gündeme geldi.


Samsun'da seçim öncesi suya yapılan yüzde 15'lik indirim nedeniyle SASKİ'nin her ay 4.5 milyon TL zarar ettiği gündeme gelmişti. SASKİ'nin bu zararı ise yüzde 15'lik indirim nedeni ile değil, 40-50 yıldır değiştirilmeyen ve kayıp kaçakların yüzde 90'ının yaşandığı eski borulardan kaynaklı yaşadığı ileri sürüldü.

Geçtiğimiz günlerde suya zam görüşmesinin yapıldığı Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisinde konuşan 19 Mayıs Belediyesi Başkanı Osman Topaloğlu, yüzde 25'lik zam ile ilgili tartışmalar yaşanırken, meclisten dikkat çekici bir konuşma yaptı. Meclis gündemi yüzde 25'lik zamma kilitlenmişken dikkatlerden kaçan bu konuşmada 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, SASKİ'nin her ay 4.5 milyon TL zarar etmesinin nedeninin sadece yüzde 15'lik indirime bağlanamayacağını belirterek, bu zararın oluşmasında ilçe ve kırsal kesimde bulunan ve 40-50 yıla yakın bir süredir yenilenmeyen eski boruların büyük etkisi olduğuna işaret etti.

SASKİ'nin maddi zararları kayıp kaçaklardan yaşadığını belirten Osman Topaloğlu, 40-50 yıldır değiştirilmeyen eski borularda ise kayıp kaçak oranının yüzde 90 olduğunu söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

carsambali

27 Mayıs 2019 Pazartesi 12:41

eSki belediye baskani Sayin yusuf ziya niye degistirmemis ne is yapmis belediye baskanligi döneminde

Su

25 Mayıs 2019 Cumartesi 18:31

Başkan haklı. Buyuksehir olduktan sonra bir mahallede su patlağı oluyor adamlar 3 günde zor gelip yapıyor. Ilçe belediyesindeyken su işleri adamlarin gece nobetcisi gelip anında müdahale ediyordu.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un zamma rağmen en ucuz suyu kullandığı iddiasını çürüten haber

Samsun'un zamma rağmen en ucuz suyu kullandığı iddiasını çürüten haber