17 Haziran 2021 Perşembe

SAMSUN-SİVAS DEMİRYOLU HATTINDA İLK YÜK TRENİ ERDOĞAN'IN İŞARETİ İLE YOLA ÇIKTI

Samsun-Sivas Demiryolu Hattında ilk yük treni Erdoğan'ın işareti ile yola çıktı

Samsun'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği Samsun-Sivas Demiryolu Hattı Modernizasyonunun Tamamlanması töreninde ilk yük treni Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği işaretle yola çıktı.

01 Kasım 2020 Pazar 18:57 GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun-Sivas Demiryolu Hattı Modernizasyonunun tamamlanması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. 


Toplam 350 milyon euro olan ve 153 milyon euroluk kısmı AB hibe fonlarından karşılanan yatırım ile Samsun-Sivas arasındaki 431 kilometrelik demiryolu hattı tüm altyapısı ve üst yapısıyla birlikte yenilendi. Samsun-Sivas arasında 8 saat 50 dakika olan seyahat süresi, 5 saat 45 dakikaya düştü. 

Samsun-Sivas Demir yolu hattının modernizasyon çalışmalarının tamamlanması sonrası yapılan açılış töreninde tarım, turizm, ticaret, sağlıkta Samsun'u çok farklı bir noktaya taşıdıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu can bu tende olduğu sürece bütün Türkiye'ye hizmet etmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullanarak trenin hareket etmesi için ilk işareti verdi.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'de Samsun için çok önemli olan yatırımın hizmete alındığını belirterek şunları söyledi:
"Türkiye’de 4 ulaşım ağının aynı merkezde buluştuğu ender illerden olan Samsun bildiğiniz gibi bölgenin çekim merkezidir. Lojistik anlamında da çok önemli bir etki alanına sahiptir. Limanımız Türkiye’nin en iyi limanlarındandır. Lojistik noktasındaki potansiyeli, özel limanlarının inşa edilmesiyle birlikte kapasitesinin artması da bunu gösteriyor. Özellikle Türkiye’nin kuzeye açılan kapısı. Bugün Samsun-Sivas Demiryolu Hattı’nın yenilenmesi kentin lojistiğine çok ciddi güç katacak bir projedir. Sanayisinde ticaretinde hemen hemen her alanında bu bölgeye güç katacak. Ben özellikle emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, Sayın bakanımıza ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Samsun-Sivas Demiryolu hattının açılışının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi’ne geçerek Başkan Mustafa Demir’e ziyarette bulundu. Başkan Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kente yapılan ve devam eden yatırımlarla ilgili sunum yaptı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor deplasmanda Adanademirspor ile 1-1 berabere kaldı

Yılport Samsunspor deplasmanda Adanademirspor ile 1-1 berabere kaldı