18 Haziran 2019 Salı

SAMSUN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI PLATFORMU NEDEN KURULDU

Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Platformu neden kuruldu

Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Platformu neden kuruldu! Samsun'a ve Samsunlulara sahip çıkmak amacıyla kurulduğu açıklanan Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Platformu'nun asıl görevi ne...

25 Aralık 2017 Pazartesi 12:21 GÜNCEL

Samsun'a ve Samsunlulara sahip çıkmak için kurulmuş onca konfederasyon, federasyon, SİAD'lar varken nereden çıktı bu Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Platformu!


Platformlar bilindiği üzere belirli bir amaç için kurulur ve bu amaç yerine getirildikten sonra ise işlevleri ortadan kalkar.  Samsun'luları bir çatı altında toplamak için kurulan ve hali hazırda halen resmi olarak faliyetde olan konfederasyon, federasyon, SİAD gibi birden fazla oluşum varken, bu kurumların başkanları, yöneticileri neden bir platform adı altında biraraya gelme gereği duydu. 

Resmi anlamda muhattaplık konusunda konfederasyonlarımız, federasyonlarımız yada SİAD'larımız mı daha fazla ciddiye alınır, yoksa yasal olarak kurulmasında hiç bir resmiyeti bulunmayan bir platform mu! 

Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Platformu'nun kurulma amacından ayrıca şunu mu anlamalıyız; Samsunluların birlik ve beraberlik ruhunu pekiştirmek, Samsun'u ileriye taşımak için kurulan konfederasyonlarımız, federasyonlarımız ve SİAD'larımız bu işi beceremedi mi de, resmiyette hiç bir hükmü bulunmayan bir platformu kurma ve bu platform çatısı altında biraraya gelme ihtiyacı duydu..

Söylenenlere göre Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Platformu'nun ilk çıkış noktası Samsunspor imiş, ancak daha sonra her ne oldu ise bu amaç değiştirilerek Samsun'a, Samsunlulara sahip çıkma oluvermiş.. Samsun'a ve Samsunlulara, Samsun'un gerek ekonomide, gereksede sanayide ileriye gitmesi için ortaya konulan iyi niyetli girişimlere, çabalara hiç kimsenin elbette ki itirazı olmaz.. 

Örneğin, bizce böyle bir platforma eğer ki ihtiyaç var ise; bu platformun ayrıca gündeminde Samsun'da yerli otomobil fabrikasının kurulması olabilirdi, yada Yüksek Hızlı Tren, Samsun'a yani yatırımcıların kazandırılması, Samsun'da işsizliğin azaltılması, Samsun'da uyuşturucu batağına düşen, torbacı olarak kullanılan gençlerin sorunları, Samsunspor'un içinde bulunduğu sıkıntıların çözümü gibi bir çıkış noktası da olabilirdi!

Ancak Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Platformu'nda ismi bulunanlara bakıldığı zaman, ki Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu'nun da(SAMKON)  tepkisini çeken bazı hassasiyetlerin gözardı edildiği ve hatta farklı algılara neden olacak hamlelerin, gerek isteyerek gerekse istemeden yapıldığını görmek mümkün. Örneğin, Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Platformu'nda Samsun'un önemli işadamlarından Kaya Aşçı'nın ismi SAMKON Onursal Başkanı olarak yer alması hayli dikkat çekiyor. SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş'ün olmadığı ancak SAMKON Onursal Başkanı Kaya Aşçı'nın yer aldığı bu platformdan ne anlamalıyız!

Kaya Aşçı konusu açılmışken, SAMKON yayınladığı bir duyuru ile Kaya Aşçı'nın Onursal Başkan olmadığını kamuoyuna deklere etti. Peki bu oluşum nasıl ve ne şekilde kuruldu. 

SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş, böyle bir platformun kurulacağından haberdar edildi mi! 

Birlik ve beraberlik denilirken, ayrışma ve bölünmeye neden olabilecek kişisel hırs ve egolardan Samsun lobisinin artık arınması gerekmez mi! Yada bizler çok mu duygusal bakıyoruz olaya!

Samsun'da, İstanbul'da, Ankara'da Samsunlular adına kurulmuş konfederasyonlarımız, federasyonlarımız ve SİAD'larımızın olduğunu biliyoruz. Ve bu oluşumların hepsinin de iyi niyetli olduklarına inanıyor ve böyle kabul ediyoruz. 

Tüm bu nedenlerle Samsun'un sorunları dağ olmuşken ve bu sorunlar çözüm beklerken bir de elimizde bulunan gücün dağılması, kırılmasınada elbette tahammül edemeyiz, etmemeliyizde..

O yüzden elimizde resmi kurumlarımız, oluşumlarımız varken, bu yapıları  gölgede bırakacak, işlevselliğini sorgulatacak kanuni olarakta hiç bir yasal yaptırıma haiz olmayan oluşumlar üzerinden çıkış yapılması, ne kadar sağlıklı ve ne kadar mantıklı olabilir ki..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Sahin Demirbas

10 Temmuz 2018 Salı 15:54

Samkon'un kurulus amacini ogrenmek icin tuzugune bakmak gerek. Dernegin calisma bicimi kisilere indirgeniyorsa, bu Samsun'lulara degil, adi gecen kisilere hizmet ediyor demektir. Onursal baskan on plana cikti diye, Sezgin Gumus yoksa bu dernek yurumez manasina gelen serzenis zaten bu platformun karisik iliskilerin muhatabi anlamina gelir ki, bu platform ancak; "Korler sagirlar, birbirini agirlar." olarak tarihte yerini alir.

Erkan ZORLU

25 Aralık 2017 Pazartesi 12:55

Gardaşım, sanki biri veya birilerinin zoruyla yazmışsın...

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Daire Başkanlığı üretim merkezi oldu

Samsun Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Daire Başkanlığı üretim merkezi oldu