24 Eylül 2021 Cuma

SAMSUN SOKAKLARINDA GÖRDÜĞÜMÜZ UZUN SAKALLI VE ESRARENGİZ MİLLİ PİYANGOCUNUN HİKAYESİ

Samsun sokaklarında gördüğümüz uzun sakallı ve esrarengiz Milli Piyangocunun hikayesi

Samsun sokaklarında sararmış uzun sakalları ve üzerinde güvercin bulunan milli piyango şapkası ile yıllardır gördüğümüz o esrarengiz adamın hikayesi..

21 Temmuz 2019 Pazar 17:28 GÜNCEL

Samsun sokaklarında onu görmeyen, tanımayan var mı? Sararmış uzun sakalları ve üzerinde güvercin bulunan milli piyango şapkası ile yıllardır kim olduğunu merak ettiğimiz o esrarengiz adamın gerçek hayat hikayesi ve mesleğini öğrenince çok şaşıracaksınız...


Kimi zaman Samsun'un Çiftlik caddesinde kimi zaman arka sokaklarında gördük hep onu.. Elinde milli piyango biletleri ve üzerinde güvercin bulunan şapkası ile hafızalarımıza kazınan o adamın ismi Hayati Onyıl..

Kimilerinin görüntüsü nedeni ile korktuğu, kiminin merak ettiği Hayati Onyıl, zaman içerisinde Samsun'un tanınan ve esrarengiz insan silüetlerinden birisi oldu.. Bir kuşak onu Milli Piyangocu olarak tanıdı öyle bildi. Ama sararmış uzun sakalları ile sokaklarda piyango bileti satan Hayati Onyıl'ın gerçek mesleği, herkesi şaşırttı..

Samsun'da yaşayıp, hemen hemen herkesin hafızasına milli piyangocu olarak kazınan Hayati Onyıl'ın gerçek mesleğinin heykeltraşlık olduğunu belki de bir çoğunuz bilmiyordu.. 

Büyük heykeltraş Kenan Yontuç'un atölyesinde heykeltraşlığı öğrenen ama nedendir bilinmez, sokaklarda yıllarca milli piyango satmaya başlayan Hayati Onyıl'ın Atatürk ile ilgili de çok değerli ve önemli bir anısı bulunuyor..

Büyük heykeltraş Kenan Yontuç'un vefatı sonrası onun öğrencisi olan Hayati Onyıl, Yontuç'un atölyesinden anı olarak herkes bir şeyler alırken, ona ise Atatürk'ün yüzünden alınan gerçek maskı kalmış..

Yıllarca Samsun sokaklarında milli piyango satan ve görüntüsü ile dikkatleri çeken Hayati Onyıl, Atatürk'ün yüzünden alınan gerçek maskını ise tek başına yaşadığı evde muhafaza etmiş. Atatürk'ün yüzünden alınan gerçek maskını ise evine gelen misafirlerinden nadir insanlara gösteren Hayati Onyıl, o değerli maskı kadife örtü içerisinde muhafaza ediyor. 

İşte Samsun sokaklarında gördüğümüz ve kimdir, necidir diye merak ettiğimiz o esrarengiz milli piyangocunun hayat hikayesi..
SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Terme'de Aşk Tüneli olarak bilinen doğa harikası ağaçları kestiler!

Samsun Terme'de Aşk Tüneli olarak bilinen doğa harikası ağaçları kestiler!