29 Kasım 2021 Pazartesi

SAMSUN TABİP ODASI 7200 EK GÖSTERGE VE YÜKSELTİLMİŞ ÖZEL HİZMET TAZMİNATI İSTEDİ

Samsun Tabip Odası 7200 ek gösterge ve yükseltilmiş özel hizmet tazminatı istedi

Samsun Tabip Odası Emekli Kolu adına açıklama yapan Dr. Saffet Ertaş, hekim maaşlarında 7200 ek gösterge ve yükseltilmiş özel hizmet tazminatı oranı istediklerinin açıkladı.

03 Kasım 2021 Çarşamba 20:40 GÜNCEL

Samsun Tabip Odası Emekli Kolu adına açıklama yapan Dr. Saffet Ertaş, hekimlerin Covid-19 ile birlikte geçinememe ile de mücadele ettiklerini açıkladı.


Pandemi sürecinde hekimlere 'Hakkınız ödenmez' denildiğini söyleyen Dr. Saffet Ertaş, Samsun Tabip Odasında düzenlenen basın açıklamasında "Hakkınız ödenmez dendi ve gerçekten de ödenmedi! Emeklerin karşılığı olarak bol bol methiye ve alkıştan öteye gidilmedi. Adaletsiz ve çoğunlukla ödenmeyen ek ödeme yalanları ile süreç geçiştirildi ve geçiştiriliyor. Ek ödeme adaletsizliği çalışma barışını bozmaktan başka bir işe yaramadığı gibi, ödemeler de zaten düzgün ve de adil dağıtılmamıştır. Ek ödeme adı altında verilen, geleceğimize hiçbir yansıması olmayan ücretlendirme modeli, emek sömürüsünden başka bir şey değildir. Çarşıda, pazarda, mutfakta gittikçe artan enflasyon, her gün yeni yeni zamlar ve hayat pahalılığı halkı bezdirmiştir, ülkenin her yerinden geçinemiyoruz, battık-batıyoruz” sesleri yükselmektedir. Bu yoksullaşmadan, bütün çalışanlar gibi hekimler ve diğer sağlık emekçileri de etkilenmektedir. Alınan ücret, insanca yaşayacak seviyenin çok altındadır. TÜRK-İŞ’in Temmuz 2021 araştırma sonuçlarına göre yoksulluk sınırı aylık 9.500 TL’dir. Temmuz 2021 rakamlarına göre TÜFE yıllık değişim oranı yüzde 19 olmasına rağmen, bu yıl kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ücretlerine yapılan zam oranı yüzde 8,5 düzeyinde kalmıştır." dedi.

Hekim maaşlarında 7200 ek gösterge ve yükseltilmiş özel hizmet tazminatı oranı istediklerini belirten Dr. Saffet Ertaş, şunları dile getirdi.
"Devlet memuru hekimler için ek göstergeler 10 yıl ve üstü 1. derece doçent eğitim görevlisi için 7200, uzman için 6400, 8. derece pratisyen için 1600 olarak değiştirilmelidir. Yüksek Öğretim Personeli 4 yıl ve üstü profesör doktor için 7200, doçent için 6800 olmalıdır. Yada devlet memuru hekimler için özel hizmet tazminat oranları doçent eğitim görevlisi için yüzde 700, uzman için yüzde 550, 8. derece pratisyen için yüzde 360 olarak değiştirilmelidir. Yüksek Öğretim Personeli profesör doktor için yüzde 700, doçent için yüzde 625 olmalıdır. Önerilen değişikliklerle hekimlerin çalışırken maaşı 18 000 TL’den, emeklilikte 10 000 TL'den daha az olmamalıdır."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Süleyman Soylu şikayetçi oldu Yüksel Yıldırım mahkemede ifade verdi

Süleyman Soylu şikayetçi oldu Yüksel Yıldırım mahkemede ifade verdi