20 Nisan 2019 Cumartesi

SAMSUN TEKKEKÖY'DE TARİHE IŞIK TUTACAK ULUSLARARASI ARKEOLOJİ SEMPOZYUMU BAŞLADI

Samsun Tekkeköy'de tarihe ışık tutacak Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu başladı

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bügün başlayan Uluslararası Arkeoloji Sempozyumunu Oxford Üniversitesi Karadeniz Tarih Araştırmaları Merkezinin dünyaca ünlü Başkanı Pof. Dr. Gocha Tsetskhladze ile Türkiye'de arkeolojide diğer bir otorite isim olan Prof. Dr. Sümer Atasoy, birlikte yürütüyor.

27 Ekim 2017 Cuma 17:41 GÜNCEL
Samsun'un Tekkeköy İlçe Belediyesinin ev sahipliğinde yapılan "Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu" Tekkeköy Belediyesi kongre salonunda başladı. 

Dünyanın ve Türkiye'nin farklı üniversitelerinden 55 akademisyenin katılımıyla Cuma günü başlayan sempozyum üç gün sürecek. Tekkeköy Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ), Oxford Üniversitesi (İngiltere), Oulu Üniversitesi (Finlandiya), Karadeniz Tarih Araştırmaları ve Çevre Platformu (KATAP) ile Amisos Yayın Birliği ortaklığında düzenlenen "Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu"nun genel sekreterliğini dünyaca ünlü arkeolojide otorite bir isim olan ve Oxford Üniversitesi Karadeniz Tarih Araştırmaları Merkezi Başkanı Pof. Dr. Gocha Tsetskhladze ile Türkiye'de arkeolojide diğer bir otorite isim olan Prof. Dr. Sümer Atasoy, birlikte yürütüyor. 

Tekkeköy’de ilk defa bir Uluslararası Sempozyum düzenleniyor

Uluslararası Arkeoloji Sempozyumunda Tekkeköy tarihine ışık tutacak bilgilerin paylaşılacağına dikkat çeken Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “İlçemizde ilk defa böyle bir Uluslararası sempozyum düzenleniyor. İlçemiz tarihinin izlerinin araştırıldığı ve yeni bilgilerin ortaya konulduğu bu sempozyum bizim için çok önemli. Çünkü Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi Tekkeköy Mağaraları hakkında 1940’lı yıllardan bu zamana kadar hiçbir araştırma, arkeolojik kazı yapılmamış. Bugün burada ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından farklı üniversitelerden 55 akademisyenin katılımıyla gerçekleştirmiş olduğumuz sempozyum arkeolojik kazıların başlamasına ve tüm dünyanın ilgisinin buraya yönelmesine öncü olacaktır” dedi."Arkeologların sempozyumda vereceği bilgiler Tekkeköy tarihi için önemli"

Konferanstan önce Tekkeköy'ün tarihi ile ilgili bir açıklama yapan Pof. Dr. Gocha Tsetskhladze, "Karadeniz'in güney sahilleri ile ilgili bilgilerimiz azdı. Fakat son on yılda çalışmalar artmaya başladı. Karadeniz'le ilgili 4 yılda bir yaptığımız çalışmalarla ilerlemeler görüyoruz. Tekkeköy'de Amisos'un bir mıntıkasıdır. Burada da kazılar ve araştırmalar yapılması gerekiyor. Tekkeköy'de yapılan bu sempozyum tarihi ve arkeolojik anlamda çok önemlidir. Arkeologların bu sempozyumda vereceği bilgilerle Tekkeköy ve çevresinin önemi bir kez daha vurgulanacak. Karadeniz arkeolojisiyle ilgilenen diğer insanların da ilgisini buraya çekecektir. Karadeniz Bölgesi'nde ilk yerleşme yeri Tekkeköy Mağaraları'dır" diye konuştu.Sempozyumun Genel Sekreterliğini yürüten diğer bir isim olan Prof. Dr. Sümer Atasoy, " Tekkeköy Mağaraları ilk insan ayak izleri, ilk yerleşme olarak nitelendiriliyor. 'Tarihin doğduğu kent' diyoruz. Doğrudur. Ama nedir? Bunun altını doldurmamız lazım. Bu anlamda bu sempozyumlar çok büyük önem taşıyor" şeklinde konuştu. 

Sempozyuma; Tekkeköy Kaymakamı Günay Öztürk, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, OMÜ Rektör Yarımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, yurt içi ve yurt dışından 55 akademisyen ve öğrenciler ile ilgililer katıldı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un Canik ilçesinde Romanların yüzü gülüyor

Samsun'un Canik ilçesinde Romanların yüzü gülüyor