27 Ekim 2020 Salı

SAMSUN TERME'DEKİ SELİN NEDENİ YAĞMUR SUYUNUN DENİZE ULAŞAMAMASI

Samsun Terme'deki selin nedeni yağmur suyunun denize ulaşamaması

Samsun Valisi Osman Kaymak, Terme ilçesinde yaşanan selin yağan yağmurun drenaj kanalları ile denize ulaşamamasından kaynaklandığını açıkladı.

22 Haziran 2019 Cumartesi 23:46 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, Terme ilçesinde yaşanan selin yağmur suyunun denize ulaşamamasından kaynaklandığını açıklayarak, sorunun çözümü ile ilgili "DSİ tarafından yürütülen çalışmanın bir an önce bitirilmesi lazım." dedi.


Samsun Valisi Kaymak. sel felaketinin yaşandığı Terme ilçesine bağlı Evci mahallesine giderek incelemelerde bulundu. 

Vali Kaymak, Terme ilçesine iki gecede metrekareye 150 kilo yağmur yağdığını, yağan yağmur sularının ise denize ulaşamaması nedeniyle taşkınların meydana geldiğine dikkati çekti. 

DSİ'nin bölgede yağmur sularının denize ulaşması için çalışma yaptığını ancak bu çalışmanın kamulaştırmalarda yaşanan sorunlar nedeniyle ihale edilemediğini vurgulayan Samsun Valisi Osman Kaymak, "Bu çalışmayı biz geçtiğimiz yıl Çarşamba’da ve Bafra’da yaptık. Ancak burada yürüyen bir proje var ve henüz proje tamamlanamadığı için şuan yağan yağmur drenaj kanallarıyla denize ulaşamıyor. DSİ tarafından yürütülen bu çalışmanın bir an önce bitirilmesi lazım. Yürüyen bir ihaleleri vardı ama bazı sorunlar oldu ihalede. Bölge Müdürümüzle birlikte ihalenin bir an önce yapılmasını takip edeceğiz. Yağan yağmurun rahat bir şekilde denize ulaşmasını sağlamamız lazım, sorun orada. Bu bölge sürekli bu yağışları alıyor, böyle bir sorun olmaması lazım.” dedi.Bu tür olaylar yaşandıktan bir süre sonra bunun unutulduğunu ve yapılan çalışmalar için gerekli kamulaştırma işlemlerine kolaylık sağlanmadığını söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak, açıklamasında şunları dile getirdi.

“Biz vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. Devlet ve millet birbirine yardımcı olacak. Özellikle bundan sonra yapacağımız kamulaştırmalarda vatandaşlarımız bize anlayış gösterip yardımcı olsunlar. Biz piyasa değerinden bunun karşılığını ödüyoruz zaten. Vatandaş devlete devlet de vatandaşa yardımcı olacak ve inşallah bu sorunları bir daha yaşamayacağız.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Başkanı Demir sel afeti yaşayan Terme ilçesinde inceleme yaptı

Samsun Büyükşehir Başkanı Demir sel afeti yaşayan Terme ilçesinde inceleme yaptı