21 Eylül 2020 Pazartesi

SAMSUN TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ ÜRETİM MERKEZİ OLACAK, BÜYÜKŞEHİR DESTEK VERECEK

Samsun tıbbi ve aromatik bitki üretim merkezi olacak, büyükşehir destek verecek

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun'un tıbbi ve aromatik bitki üretim merkezi olması için aspir, çemen, çörekotu, defne, ısırgan otu, karabuğday, kekik, kırmızıbiber, kişniş, kuşburnu, maydanoz, nane, oğulotu ve sarımsak üretimi yapan çiftçilere destek verecek.

17 Ocak 2019 Perşembe 13:35 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zihni Şahin, 5 bin 172 dönüm alanda 819 çiftçi ile 'tıbbi ve aromatik bitki üretimi gerçekleştirileceğini açıklayarak, "Samsun tıbbi ve aromatik bitki üretiminde merkez olacak" dedi


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Türkiye’nin ünlü beyin cerrahlarından birisi olan Tıbbi Aromatik Bilgiler Uzmanı Prof. Dr. Haluk Deda’yı ağırladı. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ve Samsun’da tıbbi, aromatik bitki üretiminin desteklenmesi amaçlanan proje kapsamında tecrübelerini aktarmak üzere Samsun’a gelen Prof. Dr. Haluk Deda, Başkan Zihni Şahin’in misafiri oldu.

'ÜRETİLMEMESİ İÇİN SEBEB YOK'
Samsun’un çok verimli topraklara sahip olduğunu ve bu toprakların işlenmesinde her zaman ön ayak olmak için projeler geliştirdiklerini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, tıbbi ve aromatik bitkilerin Samsun’da üretilmemesi için hiçbir sebep olmadığını ifade etti. 

'ÜRETEN ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ'
Samsun’un tıbbi ve aromatik bitki üretimi konusunda merkez haline gelmesi için çalışmalara başlandığı söyleyen Zihni Şahin, “Standartlara uygun bir şekilde üretimi arttırmak ve Samsun'umuzu bu alanda bir merkez haline getirmeyi hedefliyoruz. Proje kapsamında kümelenme çalışması yaparak üretim yapan çiftçilerimizin birlik içinde olmasını sağlayacağız. Bu bitkilerin üretilmesinde çiftçimizin her zaman yanında olacağız. Samsun’da üretilen bu ürünler başta sağlık sektörü olmak üzere bir çok alanda kullanılarak şehrimize katma değer sağlayacaktır” diyerek Prof. Dr. Haluk Deda’ya ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

5 BİN DÖNÜMDE, 819 ÇİFTÇİ İLE...
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin de ortak olduğu proje dahilinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından aspir, çemen, çörekotu, defne, ısırgan otu, karabuğday, kekik, kırmızıbiber, kişniş, kuşburnu, maydanoz, nane, oğulotu ve sarımsak üretimi noktasında çiftçilere destek sağlanacak. Çalışma 5 bin 172 dönüm alanda 819 çiftçi ile gerçekleştirilecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un Canik ilçesi Gökçepınar mahallesinde kar yaşamı felç etti

Samsun'un Canik ilçesi Gökçepınar mahallesinde kar yaşamı felç etti