20 Mayıs 2019 Pazartesi

SAMSUN TİCARET BORSASI BAŞKANI SİNAN ÇAKIR ERKEN SEÇİM KARARINI DEĞERLENDİRDİ

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır erken seçim kararını değerlendirdi

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, OMÜ Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç'in kendisine yaptığı ziyarette 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak erken seçim ile ilgili, " Ekonomimiz ve üretim hayatımız için olumlu bir karar" dedi.

20 Nisan 2018 Cuma 17:13 GÜNCEL

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, erken seçimin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılması ile ilgili alınan kararı olumlu karşıladıklarını açıkladı.


Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Kuran'ın kendisine yaptığı ziyarette konuşan Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, erken seçim kararı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç ve rektör yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Kuran geçtiğimiz günlerde yapılan oda seçiminde başkanlık görevine tekrar seçilen Sinan Çakır'ı tebrik etmek için ziyaret etti. Bu ziyarette erken seçim kararı ile ilgili konuşan Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır,  "Erken seçim kararını, iş dünyası ve ülkemizin geleceği adına son derece olumlu karşılıyoruz. Seçimin, bu yılın ilk yarısında yapılacak olmasını ekonomimiz ve üretim hayatımız için olumlu bir karar olarak değerlendiriyoruz. 2018 yılının 3. ve 4. çeyrekleri ile 2019 yılının seçimler nedeniyle kaybedilmiş yıl olmaları böylece engellendi. Erken seçim kararı piyasalar ve iş dünyası için büyük önem taşıyor. Böylece iş dünyası önünü görerek yeni yatırım ve yeni istihdam planlamaları yapabilir" dedi.

Ziyarette Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Muharrem Göksel, Şaban Seyhan ile Sayman üye Nurettin Odabaş, yönetim kurulu üyeleri Mustafa Mercan ve Fatih Güneri de hazır bulundu.OMÜ Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç, ise Sinan Çakır'a gerçekleştirdiği ziyarette üniversitenin Samsun ve ülke için gerçekleştirilecek her projeye katkı sağlama arzu ve isteğinde olduğunu söyledi.  Samsun OMÜ Rektörü Prof.Dr. Bilgiç, Samsun Ticaret Borsasında yaptığı açıklamada "Üniversite iş dünyası buluşmalarını çok önemsiyoruz. Bu nedenle üniversitemizde Danışma Kurulu kurduk. Danışma kurulunda şehrin aktörleri var, valisi, belediye başkanı, sivil toplum kuruluşları sanayicisi var. Gerçekleştirilen toplantılarda olumlu sonuçlar alıyoruz” diye konuştu.

Ziyaret de ayrıca Samsun Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarının pestisit, GDO ve dioksin analizlerini gerçekleştirebilecek düzeye getirilmesi, modernizasyonu ve gerçekleştirilecek analizlerin akreditasyonu konusu ile Samsun’ un en büyük ihtiyaçlarından biri olan yeni sanayi bölgesi konuları konuşuldu. 

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Çakır, Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı ile ilgili açıklamasında ise "Laboratuvarımızın pestisit, genetiği değiştirilmiş organizmalar ve dioksin analizlerini gerçekleştirecek düzeye getirilmesi; ilimizde ve bölgemizde konu ile ilgili paydaşlar ile yapılan görüşmeler, kentin öne çıkan sektörleri, kentin ihracat hedefleri ve sektörün talepleri doğrultusunda elzem olmuştur. Laboratuvarın pestisit, genetiği değiştirilmiş organizmalar ve dioksin analizlerini gerçekleştirecek düzeye getirilmesi, laboratuvarın fiziki şartlarının yenilenmesi, eksiklikler doğrultusunda yeniden düzenlenmesi, modernizasyonu, gerçekleştirilecek yeni analizlerin akreditasyon süreçlerinin başlatılması öncelikli hedeflerimizden biridir" dedi.

Sinan Çakır ayrıca Samsun ihracatının artması için yeni bir sanayi bölgesine acil ihtiyaç  olduğunu da dile getirerek şöyle konuştu.

"İhracatın artması için yeni bir sanayi bölgesine ihtiyaç acil ihtiyaç var. Kentin dinamik ve yatırımcı iş dünyası için kamu kurum ve kuruluşları ile beraber 10 bin dönüm civarı bir sanayi bölgesi arayışı içerisindeyiz. Sanayi bölgesinin genişletilmesi ile birlikte ihracatında 1 milyar dolar seviyelerinin üzerine çıkarılma imkanı doğacaktır."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da yeni bir sanayi alanı için 10 bin dönümlük yer aranıyor

Samsun'da yeni bir sanayi alanı için 10 bin dönümlük yer aranıyor