20 Haziran 2019 Perşembe

SAMSUN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNE ATANAN PROF. DR. MAHMUT AYDIN KİMDİR

Samsun Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Mahmut Aydın kimdir

Samsun Üniversitesi Rektörlüğüne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Prof.Dr. Mahmut Aydın atandı. Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın kimdir..

06 Eylül 2018 Perşembe 17:29 GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kuruluşu ile ilgili müjde verdiği Samsun Üniversitesine rektörlüğüne Prof. Dr. Mahmut Aydın'ın ataması Resmi Gazetede yayımlandı.


Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapan Prof.Dr. Mahmut Aydın, 1968 Samsun doğumlu.

1985 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesinden mezun olan Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın, 1990 yılında ise Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirerek aynı yıl Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

Prof.Dr. Mahmut Aydın, 1991 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Dinler Tarihi Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi olarak atanarak, 1993 yılında Kilise Hukukunun Doğuşu ve Gelişmesi adlı teziyle yüksek lisansını tamamladı.

1994’de Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından doktora eğitimini yapmak üzere İngiltere’nin Birmingham Üniversitesine gönderilen Prof. Dr. Mahmut Aydın,  doktora eğitimi sırasında doktora tez konusuyla ilgili araştırmalarda bulunmak üzere Roma’ya gitti ve burada başta Pontificial Gregorian University, Pontifical Institute for Arabis and Islamic Studies ve Pontifical Oriental Instutute adlı merkezlerde araştırmalarda bulundu. Temmuz 1998’de  Modern Christian Theological Understandings of Muslims Since the Vatican Council adlı tez çalışmasıyla doktora eğitimini tamamlayarak Ondokuz Mayıs Üniversitesine dönen Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın,  Nisan 1999’da Dinler Tarihi Anabilim Dalına Yardımcı Doçent olarak atandı. Nisan 2003’te Doçent ve Ocak 2009’da da Profesör unvanını aldı. Doktora eğitimi sırasında ve sonrasında katıldığı pek çok uluslararası toplantıda Müslüman-Hıristiyan İlişkileri, Dinler ve Kültürlerarası İlişkiler ve Dini Çoğulculuk ve İslam gibi konularda konferanslar verdi ve tartışma gruplarına katıldı. 

Prof.Dr. Mahmut Aydın, Ocak 2009-Ağustos 2012 yılları arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Ağustos 2012-Ekim 2014 tarihleri arasında da Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak görev yaptı. Enstitü Müdürlüğü döneminde Ondokuz Mayıs Üniversitesinde lisansüstü eğitimin gerek nicelik gerekse niteliksel olarak geliştirilmesi konusunda köklü değişikliklere öncülük eden Aydın, rektör yardımcılığı döneminde de OMÜ’de bir türlü sonuçlandırılamayan Bologna süreciyle ilgili çalışmaların başarılı ile tamamlanmasına öncülük ederek “Diploma Etiketinin” alınmasına sağladı. 

Ayrıca yine bu dönemde Mahmut Aydın, sorumlu olduğu personel ve eğitim-öğretim alanlarıyla ilgili Ondokuz Mayıs Üniversitesinde yapısal değişikliklere de öncülük etti. Gerek rektör yardımcılığı döneminde gerekse rektör yardımcılığından ayrıldıktan sonra alanıyla ilgili TV programlarına (A Haber, Kanal 24, Habertürk ve Diyanet TV) katılan Aydın, zaman zaman da Star Gazetesinin Pazar Eki olan Açık-Görüş’te yazılar yayımlamaktadır. Samsun’da bulunan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının İmam Hatiplerin gerek nicelik gerekse nitelik olarak gelişmesi konularında yaptıkları çalışmalara da katkıda bulunan Aydın aynı zamanda Canik Kent Konseyi Başkanlığı görevini de yürütmektedir.

Genel olarak Dinler ve Kültürlerarası İlişkiler, Birlikte Yaşama, Çağdaş Hıristiyanlık, Tarihsel İsa Araştırmaları, Hıristiyan Teolojisinin Problemi Alanları ve Dinler Teolojisi konularıyla ilgilenen Aydın’ın ulusal ve uluslararası pek çok yayını ve bunlara yapılmış sayısız uluslararası ve ulusal atıfı bulunmaktadır. 

İngilizce ve Arapça bilen Prof. Dr. Aydın evli ve iki çocuk babasıdır. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

cevdet

07 Eylül 2018 Cuma 10:30

hemen bir kampüs planı yapılmalı ve bilişim ve yazılım konularında fen alanında bölümler kurulmalı toki araçılığı ile binalar tesis edilmeli üniversite öğrenci sayısı 5 yılda 30.000 e çıkarılmalı

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Osman Genç, Canik'te hac ziyaretinden dönen hacıları evlerinde ziyaret etti

Osman Genç, Canik'te hac ziyaretinden dönen hacıları evlerinde ziyaret etti