27 Ocak 2021 Çarşamba

SAMSUN VALİ KAYMAK FINDIK TOPLADI! SAMSUN'DA 137 BİN TON FINDIK REKOLTESİ BEKLENİYOR

Samsun Vali Kaymak fındık topladı! Samsun'da 137 bin ton fındık rekoltesi bekleniyor

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba ilçesine bağlı Epçeli mahallesinde bulunan fındık bahçesinde fındık topladı, Samsun genelinde 137 bin ton fındık rekoltesi beklendiğini açıkladı.

28 Ağustos 2019 Çarşamba 18:22 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba ilçesine bağlı Epçeli Mahallesi’nde bulunan bahçeye girerek fındık topladı ve sonrasında TMO’nun fındık deposunda alım işlemlerini yerinde inceledi. 


Çarşamba ilçesine bağlı Epçeli Mahallesi’nde ilk olarak Ahmet Doğan isimli çiftçimizin bahçesinde fındık toplayarak, tüm üreticiler için bereketli ve bol kazançlı bir hasat dönemi geçirilmesi dileklerinde bulunan Vali Osman Kaymak, daha sonra TMO’nun en büyük fındık alım deposunda incelemelerde bulunarak, Sebahattin Aybaş isimli üreticinin fındığının teslim alım aşamalarına şahitlik etti.

İncelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, devletimizin açıklamış olduğu fındık fiyatının çiftçilerimiz arasında büyük bir memnuniyet uyandırdığını dile getiren Vali Osman Kaymak, “Bu sene verim çok yüksek ve rekolte de çok iyi. Bu sene için Samsun genelinde 137 bin tonluk bir rekolte bekliyoruz. Son yaşanan afet nedeniyle yüzde 10’luk bir kayıp olabilir ancak gelen fındıklarda verim çok yüksek, çiftçilerimiz bundan çok memnun. 50 randıman levant kalite fındığa 16.5 TL veriyoruz ve randıman arttıkça fiyat artıyor, azaldıkça da fiyat düşüyor. Ancak arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiye göre randıman yüksek olduğu için çiftçilerimiz de bundan çok memnun, biz de memnunuz. Fındık üreticimizin yüzü gülecek diye bekliyoruz. Şimdiden bereketli olsun, Allah başka bir afet vermesin.” dedi.

Fındık alımına şahit olduğu ürünün randımanın çok yüksek çıktığını ve çok kaliteli olduğunu dile getiren Samsun Valisi Osman Kaymak, “TMO, ilimizde Terme’de, Bafra’da ve Çarşamba’da iki depo olmak üzere dört ayrı noktada fındık alımı yapıyor. Çarşamba Epçeli'deki fındık alım deposu ilk alımını bugün yaptı. Buranın kapasitesi 15 bin ton. Önceki senelerde TMO’nun fındık alım depolarında uzun kuyruklar oluşuyordu. Belki Eylül ayından itibaren yoğunluk artabilir ama şuan burada bir kuyruk yok. Bu da verilen fiyatın piyasada oturduğunu gösteriyor. Bizim için önemli olan vatandaşımızın emeğinin karşılığını almasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı fiyat fındık üreticisini çok memnun etti. Buradan tekrar Sayın Cumhurbaşkanımıza ve devletimize çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.Samsun'da 1.16 milyon dekar fındık dikim alanı olduğunu ve yüzde 38’ine tekabül eden 455 bin dekar fındık dikim alanının Çarşamba ilçemizde olduğunu kaydeden Osman Kaymak, “2018 yılında ilimiz genelinde 29 bin çiftçiye 76 milyon TL, Çarşamba ilçemizde ise 3 bin 922 çiftçiye 11 milyon TL alan bazlı fındık destekleme ödemesi yapıldı. Bu yıl 64 bin ton fındık üretimi olacağını tahmin ettiğimiz Çarşamba ilçemiz fındık dikili alan bakımından ülkemizde lider konumundadır. İkinci sırada Ünye, üçüncü sırada ise yine bizim ilçemiz Terme gelmektedir.” şeklinde konuştu.

Samsun Valisi Osman Kaymak'a incelemelerinde Terme Kaymakamı ve Çarşamba Kaymakam Vekili Mehmet Parlak, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Bayram Ay, TMO Samsun Şube Müdürü Derya Şahinler ve Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Yılmaz eşlik etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir Cemevini ziyaret etti

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir Cemevini ziyaret etti