29 Kasım 2021 Pazartesi

SAMSUN VALİLİĞİ 'AŞI OLMAYAN SAMSUN'A ALINMAYACAK' HABERLERİNE AÇIKLAMA YAPTI

Samsun Valiliği 'Aşı olmayan Samsun'a alınmayacak' haberlerine açıklama yaptı

Samsun Valiliğinin KoronaVirüs tedbirleri ile ilgili yayımladığı son İçişleri Bakanlığı genelgesi yanlış anlaşılınca Valilik Twitter'da Türkiye gündemi oldu. Samsun Valiliği ise 'Aşı olmayan Samsun'a alınmayacak' haberlerine açıklama yaptı.

14 Kasım 2021 Pazar 21:23 GÜNCEL

Samsun Valiliği, yurt dışından gelecek olanlarla ilgili uygulanacak KoronaVirüs tedbirleri ile ilgili İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelge nedeniyle Twitter'da Türkiye gündemi oldu.


Brezilya, Güney Afrika, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan ülkemize gelen kişilerin ülkeye girişlerinde uygulanacak PCR testi ve aşı uygulamasını kapsayan genelge bazı basın yayın organlarında '2 Doz Aşısı Olmayan Samsun'a Alınmayacak' başlığı ile yayınlandı. Bu başlık nedeniyle Samsun Valiliği Twitter'de 'HaddiniBilSamsunValiliği' hashtagi ile Türkiye gündeminin birinci sırasına oturdu.

Samsun Valiliği ise Twitter'da Valiliğin eleştirilmesi nedeniyle bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, bakanlık genelgesi kapsamında uygulanacak tedbirlerin bazı basın yayın organlarında kamuoyuna yanlış yansıtıldığı belirtildi.

Samsun Valiliği Twitter'da gündem olan konuya ilişkin açıklamasında, şunları dile getirdi.
"Bazı ulusal basın yayın organlarında “2 Doz Aşısı Olmayan Samsun’a Alınmayacak” başlığıyla çıkan haberlerde, haber başlıklarının vatandaşlarımız tarafından “ilimize gerek yurt dışından gerekse yurt içinden gelecek olanların aşısı olmadan ilimize alınmayacağı, ilimize girebilmek için aşı zorunluğu getirildiği” şeklinde anlaşılması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuz, COVID-19 salgınının yeni varyantlarının ülkemize girişinin önlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı’nın 13.11.2021 tarih ve E-89780865-153-18513 sayılı genelgesi doğrultusunda tüm illerimizde olduğu gibi ilimizde de 13 Kasım 2021 tarihinde toplanarak gelen genelge doğrultusunda kararlar almıştır. Alınan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararımız http://www.samsun.gov.tr/il-umumi-hifzissihha-kurulunun-13112021-tarihli-ve-40-sayili-karari linkinde yayımlanmıştır. Bazı ulusal basın yayın organlarında “2 Doz Aşısı Olmayan Samsun’a Alınmayacak” başlığıyla çıkan haberler nedeniyle “ilimize gelecek olan tüm vatandaşlarımıza aşı zorunluluğu getirildiği veya aşısı olmayanların ilimize alınmayacağı” şeklinde yanlış anlaşılmalar meydana gelmiş olup gerek çıkan haberlerin içeriği okunduğunda gerekse yukarda linki verilen kararımız incelendiğinde böyle bir durumun söz konusu olmadığı, haber başlıkları ile haberin içeriğinin uyuşmadığı, haber başlığının çarpıtıldığı net bir şekilde görülecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da iz bırakanlar! Haluk Koç

Samsun'da iz bırakanlar! Haluk Koç