27 Ocak 2021 Çarşamba

SAMSUN VALİLİĞİ SEL FELAKETİ GEÇİREN TERME'DE YAPILAN ÇALIŞMALARI TEK TEK AÇIKLADI

Samsun Valiliği sel felaketi geçiren Terme'de yapılan çalışmaları tek tek açıkladı

Samsun Valiliği, Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta'nın sel felaketi geçiren Terme ilçesinde hiç bir çalışma yapılmadığı yönündeki açıklaması üzerine sel bölgesi terme ilçesinde yapılan çalışmaları tek tek açıkladı.

30 Haziran 2019 Pazar 18:29 GÜNCEL

Samsun Valiliği, sel felaketi geçiren Terme ilçesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.


Geçtiğimiz günlerde Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, sel felaketi yaşayan Terme ilçesinde hiç bir çalışma yapılmadığını söylemiş bu durumu ise eleştirmişti. Samsun Valiliği Terme ilçesinde yapılan çalışmalarla ilgili verdiği bilgide, sel afetine maruz kalan bölgede yapılan çalışmalar, sel afeti nedeni ile mağdur olan vatandaşlar ve zarar gören bölgelerde yürütülen çalışmalarla ilgili kapsamlı bilgiler aktardı.

Samsun Valiliğinden yapılan açıklamada sel felaketi yaşayan Terme ilçesinde yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgiler verildi.

"2.06.2019 tarihinde akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle su baskını, sel, heyelan ve su taşkınları meydana gelen Terme ilçe genelinde, ortalama 400 evde hasar oluştuğu ve birçok mahalle yolunun toprak kayması sonucunda ulaşıma kapandığı, içme suyu yataklarının çökmesi sonucu suların kesildiği belirlenmiştir.

Vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek üzere 23.06.2019 tarihinde ivedi olarak Terme Kaymakamlığı, Terme Belediyesi, SASKİ Şube Müdürlüğü, İtfaiye ekipleri, AFAD ekipleri ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ekiplerinde kriz masası oluşturularak, Terme Kaymakamlığı, Terme Belediyesi ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün iştirakiyle hasar tespit çalışmalarına başlanmıştır. Terme Belediyesi Beyaz Masa’sına gelen çağrı ve talepler 7/24 alınarak, anlık müdahale edilebilmesi için ilgili kurumlara bldirilmiştir. Ayrıca ilk andan itibaren vatandaşlarımızın temel ihtiyacı olan gıdalar temin edilerek afetzedelere ulaştırılmış, evinde kalacak durumda olmayan afetzedeler imkanlar doğrultusunda araç ve ambülans tahsis edilerek evlerinden alınıp misafirhanelere yerleştirilmiş ve yaşanan afetin yaraları en aza indirilmeye çalışılmıştır.

Terme Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü 1 adet kepçe, 1 adet kamyon, 1 adet arazöz, 7 adet ilaçlama aracı ve 25 personel, Fen İşleri Müdürlüğü 5 adet lastik tekerli kepçe, 2 adet greyder, 8 adet büyük lastikli ekskavatör, 8 adet mobil ekip, 11 adet kamyon, 2 adet kiralık ekskavatör, 1 adet paletle ekskavatör ve 45 personel, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü-Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü 1 adet kamyon, 1 Ford araç, 1 adet Megan binek araç, 15 personel, Büyükşehir Belediye Başkanlığı 3 adet lastik tekerli kepçe, 1 adet lastik tekerli ekskavatör, 1 adet greyder, 11 adet kamyon, 1 adet lastik tekerli yükleyici, SASKİ Şube Müdürlüğü ise 6 adet kanal açma aracı, 3 adet vidanjör, 2 adet tanker, 6 adet motopomp (Atakum), 3 adet motopomp (İlkadım), 4 adet iş makinesi ve 50 personel ile ilk andan itibaren sel felaketinin yaralarının sarılması için çalışmalara başlamıştır.

Terme Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü-Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından 22 Haziran 2019 tarihinden itibaren 7 gün boyunca Evci, Karasu, Yahyalı, Çamlık, Miliç, Sakarlı, Hürriyet, Hüseyinmescit ve Kocaman Mahallelerinde 1200 haneye 5600 adet içme suyu, 300 haneye 1200 ekmek, 290 haneye gıda kolisi ve 630 haneye kullanım suyu dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Evci ve Karasu Mahallelerinde 2 haneye kıyafet dağıtımı yapılmış olup, Karasu, Evci ve Hüseyinmescit Mahallelerindeki 4 haneden 20 vatandaşımız öğretmenevi ve İmam Hatip Yurdu’nda misafir edilmiştir.

50 kişilik personel ile gece-gündüz sahada olan SASKİ Şube Müdürlüğü tarafından tıkalı büzler açılmış, ızgaralar temizlenmiş, Emir Yusuf içme suyu grubundaki 20 mahalle ve Gölyazı içme suyu grubundaki 20 mahalleye içme ve kullanma suyu sağlanmış, 50 afetzede işyeri ve meskenden su çekimleri yapılmıştır.

Selde zarar gören vatandaşlarımızın çok acil olan maddi ihtiyaçları Terme Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanmıştır.

Ayrıca AFAD ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden selzedelerimizin yaralarının sarılması için talep edilen ödenek doğrultusunda, kesin hasar tespit sonuçlarına göre Terme Kaymakamlığı tarafından dağıtımı gerçekleştirilecektir."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Necattin Demirtaş İlkadım Belediyesinin tüm birimleri ile yeni hizmet binasına geçtiğini açıkladı

Necattin Demirtaş İlkadım Belediyesinin tüm birimleri ile yeni hizmet binasına geçtiğini açıkladı