19 Ekim 2021 Salı

SAMSUN VALİLİĞİ SEL FELAKETİNİN YAŞANDIĞI İLÇELERDE YAPILAN ÇALIŞMALARI AÇIKLADI

Samsun Valiliği sel felaketinin yaşandığı ilçelerde yapılan çalışmaları açıkladı

Samsun Valiliği, Salıpazarı, Terme ve Çarşamba ilçelerinde önceki gün yaşanan sel felaketi sonrası gerçekleştirilen çalışmalar ve yapılanlarla ilgili detaylı açıklama yaptı.

23 Ağustos 2020 Pazar 23:19 GÜNCEL

Samsun Valiliği, sağanak yağış nedeniyle Salıpazarı, Terme ve Çarşamba İlçelerinde yaşanan sel ve taşkınlar sonrası yapılan çalışmalarla ilgili kamuoyuna açıklama yaptı.

 

Samsun Valiliğinden yapılan açıklamada, Salıpazarı, Terme ve Çarşamba ilçelerinde meydana gelen sel felaketi sonrası yapılan çalışmaları detaylı bir şekilde açıkladı. Yapılan açıklamada sel felaketinin yaşandığı Çarşamba ilçesinde 23 iş yeri ve 38 konutta hasar tespiti yapıldığını belirten Samsun Valiliği, sel nedeniyle mağdur olan Çarşamba ilçesinde 110, Salıpazarı ilçesinde 550 mevsimlik fındık işçisine de  battaniyeler verildiğini belirtti.

Sel felaketinin yaşandığı ilk gün tedbir amaçlı olarak AFAD İl Müdürlüğünden 12 arama kurtarma personelinin görevlendirildiğini aktaran Samsun Valiliği, Salıpazarı, Terme ve Çarşamba ilçelerinde meydana gelen selin ardından Giresun'da yaşanan sel felaketi nedeniyle de bu şehre ekipler gönderildiğine dikkati çekti.

Samsun Valiliğinden Salıpazarı, Terme ve Çarşamba ilçelerinde yaşanan sel felaketi sonrası yapılan çalışmalar hakkında şu bilgiler verildi.

"Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğünün 22 Ağustos 2020 tarihinde Çarşamba, Salıpazarı ve Terme ilçelerinde etkili olan yağışların özellikle Çarşamba ilçesinde 100 kg/m2’nin üzerine çıktığı uyarısı üzerine İl AFAD Müdürlüğümüze bağlı 12 arama kurtarma personelimiz bölgede tedbir amaçlı görevlendirilmiştir. Sel ve su baskınının yaşandığı ilçelerimizde Valiliğimiz koordinasyonunda ilk andan itibaren başlayan ve aralıksız devam eden hasar tespit ve yardım çalışmaları kapsamında; Kızılay tarafından, Çarşamba ve Salıpazarı ilçelerimizdeki tarım işçilerine yemek ve içme suyu temin edilmiştir. AFAD tarafından, Samsun Lojistik Deposundan Çarşamba ilçesi Kumköy mevkiindeki 110 mevsimlik tarım işçisine 110 adet ve Salıpazarı ilçesindeki 550 mevsimlik tarım işçisine 550 battaniye teslim edilmiştir. Çarşamba, Salıpazarı ve Terme ilçelerinde ilçe belediye ekipleri, Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ ekipleri farklı lokasyonlarda iyileştirme faaliyetlerini yürütmüşlerdir. Çarşamba ilçemizde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 2 ekip halinde hasar tespit çalışmalarına başlanmış, 23 işyeri ve 38 konutta hasar tespiti yapılmış olup, çalışmalar devam etmektedir. Samsun Defterdarlık personelleri tarafından 31 evin zarar tespiti işlemi yapılmıştır.  Ayrıca yine 22 Ağustos 2020 tarihinde saat 22.00’de Giresun ilimizde etkili olan aşırı yağışlardan dolayı, tedbir amaçlı 1 araç 5 personelden oluşan AFAD’a bağlı ilk Acil Müdahale ekibimiz ve 22:55 itibariyle de 1 araç 3 personelden oluşan ikinci ekibimiz Giresun’a hareket etmiştir. 23.08.2020 tarih ve saat 13.50 itibariyle AFAD’a bağlı 1 araç, 1 Birlik Müdür Vekili ve 5 dalgıçtan oluşan ekibimiz Giresun’a hareket etmiştir. 23.08.2020 tarih ve saat 11.58’de Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı 1 araç 4 personelden oluşan dalgıç ekibi, SASKİ’ye bağlı 1 adet arazöz ve personel ile 1 adet paletli iş makinası Giresun’a yönlendirilmiştir. 23.08.2020 tarih ve 16:33’de AFAD’a bağlı 1 adet kadavra köpeği, 2 personel ve 1 araç Giresun’a hareket etmiştir. Samsun AFAD envanterinde olan Mobil Koordinasyon tırı ise bu akşam saat 20.00’de 2 personel ile Giresun’a hareket edecektir. Çarşamba, Salıpazarı ve Terme ilçelerimizde yaşanan sel felaketiyle ilgili devletimiz tüm kurum ve kuruluşlarıyla seferber olmuş olup, vatandaşlarımızın yaraları en kısa sürede sarılacaktır. Tüm bölge halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

SASKİ her ay temizliyoruz dedi! Peki kanallar araç lastikleri ve şişelerle nasıl doldu?

SASKİ her ay temizliyoruz dedi! Peki kanallar araç lastikleri ve şişelerle nasıl doldu?