04 Ağustos 2021 Çarşamba

SAMSUN VALİSİ COVİD-19 İLE İLGİLİ SAMSUN'UN İÇİNDE BULUNDUĞU ENDİŞE VERİCİ DURUMU AÇIKLADI

Samsun Valisi Covid-19 ile ilgili Samsun'un içinde bulunduğu endişe verici durumu açıkladı

Samsun Valisi Covid-19 ile ilgili Samsun'un endişe verici durumunu açıkladı.. Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Covid-19 vakalarının hızla arttığı Samsun'da vatandaşları uyardı..

01 Aralık 2020 Salı 16:24 GÜNCEL
Samsun Valisi Zülkif Dağlı'dan korkutan açıklama geldi. Samsun Valisi Dağlı, Korona Virüs ile ilgili "Maalesef bu vaka artış trendi devam eder ve önlemlere uymamaktaki ısrarımız sürerse yoğun bakım yatak sayımızı ne kadar artırırsak artıralım önümüzdeki dönemde bu anlamda sorun yaşamayacağımızı kimse garanti edemez" dedi.

Korona Virüs ile mücadelenin Samsun ve Samsun'da ki tüm kamu kurumlarının tek gündemi haline geldiğini açıklayan Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Samsun'un virüsün yayılımı konusunda kritik günlerden geçtiğine işaret etti.

BİRLİKTE DURDURMAK ZORUNDAYIZ
Samsun Valisi Zülkif Dağlı yaptığı açıklamada ciddi uyarılarda bulunarak Korona Virüs tedbirlerine uyulması gerektiğinin altını çizerek, "Virüs yayılımını halkımızla birlikte durdurmak zorundayız. Eğer bunu başaramazsak Samsun'da daha sıkıntılı tabloların ortaya çıkması maalesef kaçınılmaz. Tüm çabamız virüsü kontrol altına alarak, Samsun’u yeniden virüsle mücadelede Sağlık Bakanlığı tarafından örnek gösterilen bir il haline getirmek. Samsun'da vaka sayısı hızla artmaya devam ediyor ve bu tablo herkesi olduğu gibi bizi de endişelendiriyor. Anlık olarak ilimizdeki durumu takip ediyoruz. Artan vaka sayısı karşısında alınması gereken sağlık önlemleri ve planlamalar konusunda Sağlık İl Müdürlüğümüzle sürekli irtibat halindeyiz."

VAKA YÜKÜ KALDIRILAMAZ NOKTAYA İLERLİYOR
"Ancak görünen o ki, il merkezimizde ve bazı ilçelerimizde vaka yükü, artık kaldırılamaz bir noktaya doğru adım adım ilerliyor. Bu tablonun ortaya çıkmaması için ilk etapta bu bölgelerdeki hastanelerimizde yoğun bakım yatak sayılarımızı artırdık ve artırmaya devam ediyoruz. Bu yükü dağıtmak için Asarcık, Kavak gibi ilçe hastanelerimizi de daha aktif olarak devreye sokma noktasında planlamalarımızı yapıyoruz. İlimize bir bütün şeklinde bakarak özel hastane, kamu ayırımı olmadan tüm sağlık kaynaklarımızı pandemiyle mücadelede ortak olarak kullanıyoruz. Ancak gerçekçi olmamız gerekiyor. Maalesef bu vaka artış trendi devam eder ve önlemlere uymamaktaki ısrarımız sürerse yoğun bakım yatak sayımızı ne kadar artırırsak artıralım önümüzdeki dönemde bu anlamda sorun yaşamayacağımızı kimse garanti edemez. Herkesin bu durumu görüp, kendini durdurması, sınırlaması, kurallara ve önlemlere koşulsuz olarak uymayı toplumsal bir görev edinmesi gerekiyor."

DURUMUN CİDDİYETİ ANLAŞILMALI
Samsun Valisi Dağlı, tüm Samsunluların durumun ciddiyetini anlaması gerektiğini kaydederek açıklamasında şunları dile getirdi.
"Hala başsağlığı ya da aile içi ziyaret kaynaklı bulaşların yaşandığı ilimizde, tüm Samsunluların durumun ciddiyetini anlayıp, etraflarındaki herkesi uyararak, virüsün bulaşmadığı güvenli alanlar oluşturması artık şart. Sevdiklerimizin arkasından ağlamak istemiyorsak, aşı ülkemize gelene kadar en üst düzeyde mücadele etmek, gerekmedikçe evlerimizden çıkmamak, maske ve sosyal mesafeye hiç olmadığı kadar önem vermek zorundayız. Tüm Samsunluları özellikle önümüzdeki aylarda hiç olmadığı kadar dikkatli olmaya davet ediyorum. Zor bir süreci en ön cephede yürüten sağlık çalışanlarımız, risk grubundaki hastalarımız, yaşlılarımız adına bunu istiyorum. Artık mazeret üretmenin, zaten bana bir şey olmaz demenin zamanı değil. Hep beraber, el birliğiyle mücadele edelim, şehrimizi pandemi mücadelesiyle tekrar Türkiye’ye örnek il haline getirelim"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Çarşamba'da AVM girişine ulu orta çişini yapan şahıs tepki çekti

Samsun Çarşamba'da AVM girişine ulu orta çişini yapan şahıs tepki çekti