17 Mayıs 2021 Pazartesi

SAMSUN VALİSİ KAYMAK, ATATÜRK'ÜN EŞYALARININ SERGİLENDİĞİ GAZİ MÜZESİNİ ZİYARET ETTİ

Samsun Valisi Kaymak, Atatürk'ün eşyalarının sergilendiği Gazi Müzesini ziyaret etti

Samsun Valisi Osman Kaymak, 19 Mayıs'ın 100'üncü yılı etkinleri öncesi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun ziyareti sırasında kaldığı eski adıyla Mıntıka Palas Oteli olan Gazi Müzesini ziyaret etti.

11 Mayıs 2019 Cumartesi 15:23 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, Mustafa Kemal Atatürk'ün eşyalarının sergilendiği Gazi Müzesini ziyaret etti.


Samsun Valisi Osman Kaymak, Gazi Müzesine yaptığı ziyarette, burada sergilenen Atatürk'e ait eşyaları tek tek inceledi.  Gazi Müzesinde bulunan Atatürk'e ait eşyaları, yatak odasını, dinlenme odası ve çalışma odasını gezen Samsun Valisi Kaymak, aynı müzede yer alan Mustafa Kemal Atatürk'e ait yazlık ceket, pantolan ve diğer elbiselerle ilgili de bilgiler aldı.

19 Mayıs'ın 100'üncü yıl kutlamaları ile ilgili etkinliklerin daha önceki açıklamalarında muhteşem olacağını söyleyen Samsun Valisi Kaymak, 19 Mayıs öncesi Gazi Müzesine yaptığı ziyarette, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bal mumu heykellerine de hayran kaldı.

Samsun Valisi Kaymak, Gazi Müzesine yaptığı incelemenin ardından, bir süre önce tadilata giren müzede ki çalışmaların sona ermesi nedeniyle eski adıyla Mıntıka Palas Oteli olan ve günümüzde Gazi Müzesi olarak hizmet veren müzenin açılışını yaptı. Vali Kaymak, 
Atatürk'ün Samsun'u ziyaretlerinde okuduğu, daha önce Samsun İl Halk Kütüphanesi koleksiyonundan Amasya Yazma Eser Kütüphanesi'ne devredilen ve 19 Mayıs 1919'un 100. Yılı kapsamında bugün tekrar Gazi Müzesi'ne kalıcı olarak nakledilen 'Cihan Tarihinin Umumi Hatları', 'Büyük Adamlar Serisi' ve 'Tarihte Güzel Kadınlar' isimli kitapları inceleyerek, yeni yerine kendi elleriyle yerleştirdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'dan teslim edilen Türk Bayrağı New York'a Türk Günü yürüyüşünde taşınacak

Samsun'dan teslim edilen Türk Bayrağı New York'a Türk Günü yürüyüşünde taşınacak