22 Mart 2019 Cuma

SAMSUN VALİSİ KAYMAK TURİZMİN TARTIŞILDIĞI TOPLANTIDA SAMSUNSPOR AÇIKLAMASI YAPTI

Samsun Valisi Kaymak turizmin tartışıldığı toplantıda Samsunspor açıklaması yaptı

Samsun Valisi Osman Kaymak, Turizm Haftası nedeni ile Samsun'un turizminin canlandırılması ile ilgili toplantıda Samsunspor ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "Taşın altına elimize koymazsak, kusura bakmayın Samsunspor da altlara düşebilir" dedi.

16 Nisan 2018 Pazartesi 21:25 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, Turizm Haftası kapsamında, sektör temsilcilerinin katılımıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Salonu'nda düzenlenen toplantıda Samsunspor'un şehrin tanıtımı için önemli bir etken olduğunu açıkladı.


Samsun Valisi Osman Kaymak, Turizm Haftası nedeni ile Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Salonunda düzenlenen toplantıda, Samsunspor ile ilgili önemli mesajlar verdi. 

Konuşmasında Samsunspor'un Samsun'un tanıtımı için önemli bir rol üstlendiğini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, "Samsun her alanda bölgeye önderlik yapacak kapasiteye sahip. Sporda da öyle. Samsunspor ve Trabzonspor. Trabzon'u kıskanmıyoruz. Samsunspor da o anlamda bölgenin tanıtımı için çok önemli faktör, ortak değerimiz. Samsunspor 30 yıl Süper Lig'de kalmış. Ama biz uzaktan seyreder, taşın altına elimize koymazsak, kusura bakmayın Samsunspor da altlara düşebilir. O anlamda takımımızı da ilimizi de destekleyelim. Coğrafya bize 'sen bölgenin liderisin, amiral gemisisin' diyor. İnsana da bu görevi veriyor. Ama bizler 'öyle değil de Trabzon'un seyircisi olalım'. Kusura bakmayın ben Samsun'a yeni atanmış bir vali olarak bunu kabul etmiyorum. Samsun da bunu kabullenmesin. El birliği yapalım, Samsun'u belki Samsunspor özelinde, her alanda süper lige taşıyalım. Turizmde, istihdamda, sanayide, ticarette. Aslında Samsun'un görevi bu." dedi.

Samsun'un turizm potansiyelinin değerlendirildiği toplantıda Vali Osman Kaymak, turizm sektörünün bacasız fabrika olduğuna dikkati çekerek, bu alanda Samsun'un iddialı olduğunu vurguladı.Samsun her alanda büyük potansiyeli sahip

Turizm hedeflerine ulaşmak için yol haritaları hazırlandığını anımsatan Samsun Valisi Osman Kaymak, "Samsun her alanda büyük potansiyeli sahip. Ama bu potansiyeli değerlendiremiyoruz. Bu alanlardan birisi de turizm potansiyeli. Turizmde çok geniş imkanlara sahibiz ama bunu çok iyi kullanamadığımızı düşünüyoruz. Artık bu potansiyeli kullanmak için çok iyi bir zamana ulaştık. Samsun kabuğunu kıracak ve sıçrama yapacak." diye konuştu.

Samsun'un turizm çeşitliliğine dikkati çeken Osman Kaymak, bu zenginliklerin iyi tanıtılması gerektiğini dile getirdi.

Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun ile Rusya'nın Krasnodar kenti arasında yeniden başlayan uçak seferlerinin önemine işaret ederek, şunları dile getirdi:

"Bu seferleri biz sadece turizm anlamında düşünmüyoruz. Bu, ticaret hacmimizin de artmasına yol açacak. Turizm ve ticaret, bunlar iç içe konular. Ortadoğu'dan direkt yapılacak uçak seferleriyle de ilgili çalışmalarımız var. Bildiğim kadarıyla Kuveyt'ten başlayacak. Bu yıl başlayabilir. THY'nin Arabistan, Cidde, Riyad, Kuveyt, Lübnan'dan seferler yapması konusunda çalışmalarımız var."

Kamu ve özel sektörün el ele vermesiyle turizmin gelişeceğini ifade eden Vali Kaymak, kentin alternatif turizm türlerinin bir çoğuna sahip olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Samsun, bölgenin amiral gemisi. Turizmde de böyle olmak durumundayız. Karadeniz'de bizden daha büyük potansiyeli olan bir il yok. Ama kendi içimizdeki birlikteliği ve ortak aklı çalıştıramadığımız için Samsun istenilen seviyeye ulaşamıyor. Sağlık turizmi alanında dünya cirosunun yıllık 500 milyar dolar olduğu söyleniyor. Biz bundan ne kadar pay alabiliriz. Samsun sağlıkta çok güzel imkanlara kavuştu. Eğitim turizminde çok iyi durumdayız. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkiye'de en çok yabancı öğrenci kabul eden üniversitelerden birisi. 4 bine yakın öğrenci kabul ediyoruz. Bütün bunları düşündüğümüz zaman, Samsun potansiyelini kullanmaya başlayan illerden bir tanesi. Ama tanıtım eksikliğimiz var. Şu an yatak sayımız 5 binlere yaklaşmış durumda. Sahip olduğumuz doğal, kültürel zenginliklerimizi hakkıyla tanıtıp bunları kullanıma açamıyoruz. " Öte yandan toplantıda Kültür Turizm İl Müdür Vekili İrfan Göz ise Samsun'un turizm potansiyeli ve izlenecek yol haritası konusunda katılımcılara sunum yaptı.

Toplantıya, Samsun Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, kaymakamlar, Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Murat Toktaş, ETS Tur Kültür Turları Müdürü Serdar Eşmeli, TÜRSAB Batı Karadeniz Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Şentürk ve sektör temsilcileri katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

CEMAL

18 Nisan 2018 Çarşamba 15:55

İNANILMAZ SORUMSUZ BİR AÇIKLAMA. DEĞİL VALİ AMİGO BİLE BÖYLE SORUMSUZ KONUŞAMAZDI. YAZIK SAMSUN'A.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Bafra'da sahte savcıya dolandırdığı kadının akrabaları dayak attı

Samsun Bafra'da sahte savcıya dolandırdığı kadının akrabaları dayak attı