27 Ekim 2020 Salı

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK 15 TEMMUZ TİYATRO DİYENLERE KARŞI HALKI MEYDANA DAVET ETTİ

Samsun Valisi Osman Kaymak 15 Temmuz tiyatro diyenlere karşı halkı meydana davet etti

Samsun Valisi Osman Kaymak, 15 Temmuz'un 3'üncü yıl dönümünde Samsun halkına yaptığı çağrıda, "15 Temmuz bir tiyatroydu diyenler var. Cumhuriyet Meydanına gelmezseniz bunların bu söylemleri cevap bulacaktır" dedi.

15 Temmuz 2019 Pazartesi 14:04 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle şehit yakınları, gaziler ve aileleri  ile biraraya geldi.


Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Erol Olçok Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen  etkinlikte, şehit yakınları, gaziler ve ailelerinin masalarını  tek tek dolaşarak, sohbet etti. 

Samsun Valisi Osman Kaymak, 15 Temmuz'un 3'üncü yıl dönümü nedeniyle Şehit Erol Olçok Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, "15 Temmuz şehitlerimize ve bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Siz kıymetli şehit aileleri bizler için çok kıymetlisiniz. Şehitlik herkese nasip olmuyor. Şehit ailesini de şehidi de Allahu Teala seçiyor. Tanıştığım şehit ailelerinden şehitlerimizin hayat hikayelerini dinlediğimde, şehitlerimizin halk içinde ahlakıyla, vatanseverliğiyle, milliyetçiliğiyle ve inancıyla örnek bir genç olarak bilindiğini duyuyorum. Sizler gerçekten gururlanmakta haklısınız. Çünkü çocuklarınızın şehit olmasına Yüce Rabbim karar verdi. Bu acı çok zor ama bu onur da çok büyük bir gurur. Allah cümlemizi onların şefaatlerine nail eylesin.” dedi.Şehit ailelerinin yaşadıkları ilçeye, mahalleye, apartmana zimmetli olup, o bölgenin şerefi ve onuru olduğunu dile getiren Samsun Valisi Kaymak, "Şehit ailemizin huzuru ve ihtiyaçları hepimizin üzerine. Devletimiz şehit ailelerimizin her türlü maddi ihtiyaçlarını karşılıyor ama şehit ailelerimizin daha çok hatırlanmaya ihtiyacı var. Onun için bu toplantılar da çok önemli. Daire amirlerimizden şehit ailelerimize karşı çok daha duyarlı olmalarını istiyorum ve bunu da şehrimizde görüyorum.” diye konuştu.

Bu yıl Milli Mücadele’nin 100. Yılı’nı kutladığımızı ifade eden Vali Osman Kaymak, “Milli Mücadele devam ediyor. Kurtuluş Savaşı bitmedi, devam ediyor. PKK 40 yıldır ülkemizi bölmeye çalışıyor ama bölemedi. Arkasından FETÖ ile bölmeye çalıştılar yine bölemediler. Uluslararası güçler daha sonrada benzer taktiklerle ülkemizde oyunlar oynuyorlar. Onlara karşı vereceğimiz en güzel cevap birlik ve beraberliğimizdir.” şeklinde konuştu.15 Temmuz darbe girişiminin dini değerleri kullanan bir grubun hareketi olduğunu belirten Valimiz Osman Kaymak, “Bunlar bizim kültürümüzdeki ağabey, abla ve cemaat gibi Türk toplumunun değerleri olan kelimeleri dejenere ettiler. İnsanlar ağabey, abla ve cemaat demekten çekinir oldu ama bu tabirlerde bir suç yok. Bunların göbek bağı Amerika’daydı, emirleri oradan alıyorlardı. Üzerimize oynanan oyunları çok iyi görüyorsunuz. Bizim kültürümüz ve inancımız çok kıymetli, insanlarımız birbirini seviyor. Bu duyguları dejenere ederek insanları birbirine düşürdüler. Artık uyanık olacağız ve dinimizin güzelliklerinden uzak kalmayacağız. Ama bir adam dışarıdan emir alıyorsa ona karşı dikkatli olacağız.” dedi.

Şehit Erol Olçok Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen  etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmada,  15 Temmuz darbe girişiminin başarılı olması halinde ülkemizin Suriye ve Libya gibi olabileceğini söyleyen Vali Osman Kaymak, “İnanın iç savaş çıkaracaklardı. Sınırda PKK Türkiye’ye girmek için haber bekliyordu. Allah’a şükür milletimiz tehlikeyi gördü ve canını topların, tüfeklerin önüne koydu ve darbe girişimi başarısız oldu.”şeklinde konuştu.Konuşmasının sonunda, tüm Samsun halkımızı bugün 19.30’da İstiklal Caddesi’nde yapılacak yürüyüşe ve 20.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinliğine davet eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bu darbe girişimine karşıysak, bu hain terör örgütünü lanetliyorsak ve şehitlerimizin boşuna ölmediğine inanıyorsak lütfen yarın 20.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda olalım, tavrımızı gösterelim, yerimizi belli edelim. 15 Temmuz bir tiyatroydu diyenler var. Meydana gelmezseniz bunların bu söylemleri cevap bulacaktır. Şehit ailelerimize her zaman sahip çıkan Samsunlulara çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Samsun Milli Mücadele kenti. Devletin birliği söz konusu olduğu zaman bütün Samsunluların nasıl tek yürek olduğuna şahit oldum. Bizim ayrı gayrımız yok. 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı’nda bütün liderler burada toplandı ve aynı gemide olduğumuzu gösterdiler. Onun için Samsun bu ülkenin çimentosu, birlik ve beraberliğin sembolüdür. İnşallah Samsunlular bunu yeniden gösterecekler ve Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp, şehitlerimizi anacağız. Şehitlerimiz rahat uyuyacaklar. Aksi takdirde şehitlerimizin kemikleri sızlayacaktır.” dedi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün üçüncü yıldönümünde şehit aileleri, gaziler ve aileleri onuruna düzenlenen etkinliğe Samsun Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün,  Samsun Cumhuriyet Başsavcısı M. Sabri Kılıç, Samsun OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, Samsun Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Canik Kaymakamı Mahmut Halal, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Eşi, İl Jandarma Komutan V. J. Albay Mehmet Arı, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve Eşi, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

ahmet kabadayı şehit kardeşi,

15 Temmuz 2019 Pazartesi 15:43

atma sayın valim din kardeşiyiz bende şehit kardeşiyim bu ülkenin milli birlik ve kardeşilik üzerine kurulmuş tek sivil toplum kuruluşunun fikir babasıyım kurucusuyum hala genel başkanıyım samsunda genel merkezimiz samsunda ikametgah ediyorum niçin davet edilmiyoruz şehitlerimiz üzerinde ayrımcılık mı yapıyorsunuz yaptığınız bir valiye yakışacak hareketler değildir resimlere bakıyorum siyasetçiler ön planda sizi özür dilemeye davet ediyorum meydanda olacağım vatanım için

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Bafra T Tipi Kapalı Cezaevinde su yok mahkumlar yerde yatıyor iddiası

Samsun'da Bafra T Tipi Kapalı Cezaevinde su yok mahkumlar yerde yatıyor iddiası