26 Mayıs 2019 Pazar

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK: CUMHURİYET TÜRK MİLLETİNE BIRAKILMIŞ EN BÜYÜK MİRASTIR

Samsun Valisi Osman Kaymak: Cumhuriyet Türk Milletine bırakılmış en büyük mirastır

Samsun Valisi Osman Kaymak, Cumhuriyet Bayramının 95'inci yılı nedeni ile düzenlenen törende, "Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir." dedi.

29 Ekim 2018 Pazartesi 15:53 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, Batı Park tören alanında gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliğinde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti, asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesidir" dedi.


Samsun'da Cumhuriyet Bayramının 95'inci yılı nedeni ile Batı Park tören alanında düzenlenen etkinliklere katılan Samsun Valisi Osman Kaymak, burada yaptığı konuşmada, "19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir. Türkiye Cumhuriyeti, asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesidir" dedi.Samsun Valisi Kaymak, Cumhuriyet Bayramının 95'inci yılı etkinliklerine katılan vatandaşlara seslenerek, şunları dile getirdi.
"Cumhuriyetimizin ilanının 95'nci yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı tazimle yad ediyorum. İlk Meclis'ten bugüne kadar, milli iradenin temsilcisi olarak ülkemizin kurtuluşu, gelişmesi, büyümesi, güçlenmesi için gayret sarf eden milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyorum.  Atalarımızdan aldığımız bu büyük emaneti 95 yıldır koruyan bizler siyasal, kültürel ve ekonomik birçok saldırıya da göğüs gererek dünyaya “Biz var oldukça Türkiye Cumhuriyeti var olacaktır” mesajını haykırmaya devam ediyoruz. Bu gurur, bu heyecan ve mutluluk hepimizin. Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun.  19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir. Türkiye Cumhuriyeti, asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesidir. Türk Milleti, 29 Ekim 1923’te bir kez daha tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan etmiştir. 95 yıldır ülkemizin her bir köşesinde büyük bir heyecanla kutlanan bu özel günün, hiç kuşkusuz Samsun için yeri ayrıdır. Çünkü Samsun Türk Milletinin kurtuluş mücadelesinin zihinsel başkentidir. Samsunluların duruşu, feraseti ve vatanseverliği karşısında büyük mücadeleye inancı daha da güçlenen Atatürk; ‘Ben Samsun’u ve Samsun halkını gördüğüm zaman, memlekete ve millete ait bütün düşünce ve kararlarımın yerine getirilebileceğine dair bir defa daha kuvvetle inanmıştım.” diyerek duygularını ifade etmiştir. Bu gün bizlerde Samsun’da, Cumhuriyetimizin 95. yılını idrak ederken aynı duyguları taşıyoruz. Bizler, Cumhuriyeti koruyup kolladıkça Cumhuriyetimizin nice yıldönümleri huzur ve mutluluk içinde kutlanacaktır. Türk milleti bugünlere nereden ve nasıl geldiğini asla unutmayacak, 15 Temmuz’da en açık şekilde gördüğümüz gibi şanlı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Aziz Atatürk olmak üzere, bu kutsal topraklar üzerinde bizlere hür ve bağımsız yaşama onurunu kazandıran Aziz şehitlerimize ve ebediyete intikal eden gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, onları rahmetle anıyorum. Tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı gönülden kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım."
 


Samsun Valisi Osman Kaymak'ın yanı sıra eşi Emine Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zihni Şahin ve eşi, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsun Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve eşi,  Samsun İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Vekili Sg. Alb. Ahmet Bahadır, İlçe Belediye Başkanları, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, askeri ve mülki erkan ile vatandaşların katıldığı Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri coşku içerisinde geçti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

MHP'li kadınlar 29 köy çocuğuna Atatürk şehri Samsun'u gezdirdi

MHP'li kadınlar 29 köy çocuğuna Atatürk şehri Samsun'u gezdirdi