18 Eylül 2019 Çarşamba

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK SAMSUN'DA YAŞAYAN MÜLTECİ SAYISINDA SON RAKAMI AÇIKLADI

Samsun Valisi Osman Kaymak Samsun'da yaşayan mülteci sayısında son rakamı açıkladı

Samsun Valisi Osman Kaymak, Düş Bahçesi isimli projenin tanıtım toplantısında Samsun'da yaşayan mülteci sayısında son rakamı açıkladı.

12 Haziran 2018 Salı 01:27 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak,Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği ve Samsun Valiliği bünyesinde Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Düş Bahçesi projesinin tanıtım toplantısında Samsun'da yaşayan mülteci sayısını da açıkladı.


Samsun'da toplam 30 bin mültecinin yaşadığını bunların 8 bininin ise öğrenci olduğunu açıklayan Samsun Valisi Osman Kaymak, Düş Bahçesi projesinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada,"Biliyorsunuz ülkemizde 4-5 milyon arasında, Samsun'da ise 30 bin civarında mülteci vatandaş barınmaktadır. Türk hükümeti bu yönüyle dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumundadır. Biz Türk Milleti olarak misafirlerimizin ihtiyaçlarını karşılarken bunu kültürümüzden aldığımız eğitimle yapıyoruz ve bundan dolayı da mutluyuz. Türkiye olarak Irak’ta ve Suriye’de olan savaştan sonra ülkemize sığınmak zorunda olan vatandaşları misafir etmek durumundaydık. Bu gün burada ‘Düş Bahçesi’ adlı projenin tanıtım toplantısında olmaktan mutluluk duyuyoruz. Samsun’da yaklaşık 30 bin civarında mülteci barınmaktadır. Bu 30 bin mültecinin yaklaşık 8 bin civarında öğrencisi okullarımızda eğitim görmektedir. Evlerinden, ocaklarından ayrılarak ülkemize sığınmış ve ilimize gelmiş olan bu mültecilerin burada yaşaması da onlar için çok zor bir durum" dedi.SAMSUNLULAR MÜLTECİLERLE HUZUR İÇİNDE YAŞAMAKTADIR
Osman Kaymak, gerçekleşen toplantıda mültecilerin evlerinden ve ailelerinden ayrı olarak Türkiye'de ve Samsun'da yaşadıklarına dikkati çekerek, şunları dile getirdi.

"Onlarla empati yaparak misafirperverliğimizi göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu zor şartlarda yaşamlarını sürdürürken onların da Türk toplumuyla, Samsunlularla uyum içerisinde yaşamalarını çok önemsiyoruz. Aslında uyum konusunda da en temel en önemli ihtiyaç dil meselesi. Öncelikle çocukların ve büyüklerin Türkçeyi öğrenmelerini çok önemsiyoruz. Ben bu güzel ilimizde Samsun Valisi olarak bir yıldır görev yapıyorum. Bu süreç içerisinde mülteci vatandaşlarla Samsunlular arasında çok ciddi bir sorun ve asayiş olayına rastlamadık. Samsun’da mülteciler ve Samsunlular huzur içerisinde yaşamaktalar. Bundan dolayı ben Samsunlulara çok teşekkür ediyorum. Suriyeli ve Iraklı mülteci vatandaşlardan da beklentimiz şudur. Öncelikle Türkçeyi öğrensinler ve bu toplumun geleneklerini, göreneklerini ve kültürlerini de öğrenmeye çalışsınlar. Birbirimizi tanıdıkça sorunlar azalacak ve birbirimizi daha çok seveceğiz. Biraz önce sevgili yavrularımızın seslendirdiği şarkıları dinledik. Onlara mülteci demeseydiniz ben onların Türk çocukları olduğunu zannedecektim. Gerçekten çok güzel söylediler. Tam Türk gibi söylediler. Çocuklarımızı tebrik ediyorum."Samsun'da tanıtımı yapılan Düş Bahçesi projesi ile ilgili düzenlenen toplantıya katılan Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği Türkiye Ofisi Temsilcisi Jean Marie Garelli'de yaptığı konuşmasında, "Türkiye dünya genelinde mültecilere ev sahipliği yapan en büyük mülteci ülkesi olmaya devam ediyor. Türkiye 3,5 milyon Suriyeli mültecinin yanı sıra çatışma ve zulümden kaçmış 365.000 Iraklı, Afganlı Somalili sığınmacı ve mültecileri de misafir etmektedir. Türk Hükümeti ve halkı çok sayıda sığınmacıya ev sahipliği yapmakla büyük misafirperverlik göstermiştir. Özel ihtiyaç sahibi mültecileri de ulusal sisteme entegre etmek için yerel hizmetlerin genişletilmesine ne kadar destek olduğunu biliyoruz. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Samsun Valiliği bünyesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlen ‘Düş Bahçesi’ projesi tanıtım toplantısında olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Davetinizden dolayı teşekkür ediyorum." dedi.
 


Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği Türkiye Ofisi Temsilcisi Jean Marie Garelli’ye çini işlemeli tablo hediye etti. Daha sonra  Düş Bahçesi projesinin açılış ve tanıtım toplantısının ardından mülteci öğrencilerin ve ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Samsun Valisi Osman Kaymak, öğrencilerin isteğini kırmayarak onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
Düş Bahçesi projesinin tanıtım ve iftar yemeği programına ayrıca, Samsun Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Atakum İlçe Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Samsun İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, öğretmenler, okullarda eğitim gören mülteci çocuklar ve aileleri, yerel öğrenciler ve aileleri katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Başbakan Binali Yıldırım'ın Samsun'da katılacağı sahur programının yeri açıklandı

Başbakan Binali Yıldırım'ın Samsun'da katılacağı sahur programının yeri açıklandı