26 Haziran 2019 Çarşamba

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK: SİYASİ BASKI ALTINDA KALMADAN KARAR VERİN

Samsun Valisi Osman Kaymak: Siyasi baskı altında kalmadan karar verin

Samsun Valisi Osman Kaymak, 2018-2019 adli yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, hakim ve savcılara seslenerek, "İktidarlar değişir ama değişmeyen adaletin tecelli etmesi olgusudur" dedi.

03 Eylül 2018 Pazartesi 17:18 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, 2018-2019 adli yıl açılış töreninde hakim ve savcılara hiç bir siyasi baskı altından kalmadan, kimseden emir ve talimat almadan karar vermeleri uyarısında bulundu.


Samsun Adalet Sarayi İsa Fidan salonunda düzenlenen adli yıl açılış töreninde konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, kendisinin de bir hukukçu olduğunu hatırlatarak, " Bir yerde adalet bozulduysa, orada güven ve düzen kalmamıştır. Hukuk sistemimizin süreçleri nedeniyle adaletin tecelli ettiğine inanıyorum. Ama bu süreci de tartışmaktan çıkarmamız lazım. Hakim savcı, ‘konuşmaz,  kararlarıyla konuşur ve sonuç alır.  Toplum bizden artık şunu bekliyor; Geciken adalet adalet değildir anlayışı ile topluma huzur veren kararlar vermek durumundayız. Zaman zaman ülkemiz değişik dönemler geçirmiştir. Darbeler olmuştur, algılar değişmiştir, iktidarlar değişir ama arkadaşlar değişmeyen adaletin tecelli etmesi olgusudur. Bizler siyasi ve toplumsal etkiler baskısı altında kalmadan hiç kimseden emir ve talimat almadan vicdanına göre karar verir.  Ben hepinizin buna göre davrandığınızı düşünüyorum. Ama davranılmaması durumunda değişik etkilerle karar verilmesi durumunda topluma büyük zararlar veririz. Vicdani adaleti, kamu vicdanını rahatsız eden karar, kanunda olmayan bir adalet tecellisine sebep olacak bir karar verilmesi halinde bu yıllara ve onarılmayacak adalet duygusunu zedelemesi acısında zarar verecektir. ‘En güzel karar insanın vicdanı mahkemesinden aldığı karardır.’ Vicdanımızın kabul etmediği, kanunun kabul etmediği ve gerekirse de mesleki hayatımıza sebep olacaksa da adaletin tecellisi yönünde karar alınmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Sizlerin de bu şekil davranacağınızı düşünüyorum. Değişik ortamda doğru karar veren, istikameti sağlam olan hakim ve savcıların yolunun da açık olacağını düşünüyorum. Bu hepimiz için geçerli bir kavram. Adil kararlar vererek gerçek manada devletin ve adaletin devamlılığını sağlayacağınızı temenni ediyorum.” dedi.
 


Konuşmasının devamında ülkenin huzunu, birlik ve beraberliği için herkese görev düştüğünü hatırlatan Samsun Valisi Osman Kaymak, adli yıl açılış töreninde şunları dile getirdi.

"Ülkemizin huzuru, birlik ve beraberliği açısından herkese görev düşüyor. Bu şehrin eğitimi, sağlığı, sporu, kültürü ve sosyal yaşamı hepimizi ilgilendiriyor. Sizler aydın insanlarsınız. Şüphesiz topluma yol göstermek durumundayız. Adaletin tecellisinde avukatlarımızın konumu da çok önemli. Ülkemizin güçlü Türkiye olması yarınlara taşınması açısından bir ve beraber olmak durumundayız. Ülkemiz de yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildi. Artık hızlı bir şekilde yeni yapılanmalar oluşturuluyor. Yeni mevzuat değişiklikleri çıkıyor. Tabiri caizse, yeni bir devlet yapılanması ile karşı karşıyayız. O anlamda bu sürecin takibinde hepimize görevler düşüyor. Bu yeni süreçte bürokrasinin azaltılması, hızlı kararlar alma ve güçlü Türkiye’nin yarınlara taşınması anlamında çok önemli olacaktır. Bu süreçte adalet yanlışların düzeltilmesi açısından bizlere kılavuz olacaktır. O anlamda da sizlerin duruşu ve kararlılığı çok önemli. Ben bu yeni sistemin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle 2018-2019 Adli Yılı açılışının ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” Konuşmaların ardından kokteyle devam eden 2018-2019 Adli Yılı açılış törenine ayrıca, Samsun Garnizon komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Samsun Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Erol Tosun, Samsun Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Gülay, Samsun Bölge İdare Mahkemesi Başkan Merih Dinçer, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, hakimler, savcılar, avukatlar ve adliye çalışanları katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yüksel Yıldırım Samsunspor'a Yılport'un sponsor olmasını eleştirenlere sitem etti

Yüksel Yıldırım Samsunspor'a Yılport'un sponsor olmasını eleştirenlere sitem etti