19 Ağustos 2019 Pazartesi

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK, SİYASİLER VE BELEDİYE BAŞKANLARINDAN 15 TEMMUZ MESAJLARI

Samsun Valisi Osman Kaymak, siyasiler ve belediye başkanlarından 15 Temmuz mesajları

Samsun Valisi Osman Kaymak başta olmak üzere AK Parti Samsun Milletvekilleri, CHP ve MHP Samsun İl Başkanları, belediye başkanları 15 Temmuz hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümünde yayımladıkları mesajlarla FETÖ terör örgütünün hain kalkışmasını kınadı.

14 Temmuz 2018 Cumartesi 16:40 GÜNCEL

Samsun'da 15 Temmuz hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümünde Samsun Valisi Osman Kaymak ve milletvekillerinden açıklamalar geldi. 15 Temmuz hain darbe girişimini kınayan mesajlar yayınlayan Samsun protokol üyeleri, 15 Temmuz şehit ve gazilerine ise minnetlerini dile getirdi.


Samsun Valisi Osman Kaymak ve milletvekillleri, belediye başkanları ve siyasi parti il başkanları 15 Temmuz hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümünde yayımladıkları mesajlarda şunları dile getirdi.

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK

15 Temmuz, hainlerin mermileri karşısında milletimizin kalbindeki vatan sevgisinin gücünü gösteren bir destan olarak tarihimize geçmiştir. Öyle bir destan ki, gelecek nesillerin aydınlık yarınları için milletimizin canı pahasına ortaya koyduğu kutlu bir mücadelenin zaferi anlatılmaktadır.

Bu topraklar şanlı tarihimiz boyunca nice kahramanları bağrında taşımıştır. Toprağı vatan yapan bu kahramanlarla, 15 Temmuz şehitlerimiz kader birliği yapmış ve mertebelerin en yücesine, şehadet makamına erişmiştir. Milletimizin kahraman evlatları bu elim gecede hainlerin zapt ettikleri tankların önünde durmuş, uçak ve helikopterlerden yağdırılan bomba ve kurşunlara bedenini siper etmiş, tarihe altın harflerle geçen destansı bir mücadele ile bu hainlere geçit vermemiştir. Bugüne kadar kardeşliğini, Vatanını, Cumhuriyetini demokrasisini, milli ve manevi değerlerini hedef alan saldırılara canı pahasına karşı koyan Milletimiz, bundan sonra da gerçekleşebilecek saldırılara aynı kararlılıkla karşı koyacağı güç ve inancında olduğunu 15 Temmuz Gecesi tüm dünyaya bir kez daha en güçlü şekilde göstermiştir. Dostlarımıza güven ve gurur verip, düşmanlarımıza korku saldığımız bu topraklar üzerinde gözü olanların son ümidini de yok ettiğimiz destansı kahramanlık gecesinde kaybettiğimiz şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı ve huzurlu uzun ömürler diliyorum. Bir ferdi olmaktan gurur duyduğum aziz milletimi ve o gecenin kahramanlarını minnet ve şükranla anıyor, 15 Temmuz gecesi milletimizin nasıl bir destan yazdığını unutmadık, unutturmayacağız diyerek sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

OMÜ REKTÖRÜ PROF.DR SAİT BİLGİÇ

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sait  Bilgiç 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Mesajında şu açıklamayı yaptı.

"Milletlerin kendi kaderlerini kendi hür iradeleri ile tayin etmesi sahip olmaları gereken en temel haklardan birisidir. Bu hak ve hürriyetten hiçbir şekilde vaz geçilmesi, taviz verilmesi ve bu hakka karşı yapılan hiçbir saldırının mazur görülmesi mümkün değildir. 15 Temmuz 2016 günü demokrasimiz ve millî egemenliğimize hain bir saldırıda bulunulmuştur. Milletimiz kendi hür irade ve egemenliğine karşı yapılan bu saldırıya karşı üstün bir fazilet ile direnç göstermiş ve kazandığı zafer ile destan yazmıştır. 15 Temmuz direnişi, halkın devletine, demokrasisine, özgürlüğüne ve istikbaline sahip çıkması açısından parlak bir zafer olarak tarihteki yerini almıştır. Bu noktada genel olarak yükseköğretim kurumları ve özelde de Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak bizler, yeni yetişen nesillerin bir daha bu çeşit örgütlerin ve yapıların hedefi olmaması için, aklın, bilimin ve vicdanın ışığında daha güçlü ve gayretli bir şekilde çalışma irademizi ve bu husustaki kararlılığımızı bir kere daha ifade ediyoruz. Devletimizin bekası, milletimizin refah ve huzuru için temel hak ve özgürlüklerden taviz vermeden FETÖ ve benzeri şer odaklarına karşı mücadelemizi hukuk çerçevesinde sürdüreceğimizi ve 15 Temmuz ruhunu üniversitemizde daima canlı tutacağımızı özellikle ifade ediyoruz. Ayrıca acı ve ibret verici bu hadiselerin bir daha yaşanmaması için bu destanın yıldönümünde vatanımıza, milletimize, devletimize, kasteden hainleri ve onların işbirlikçilerini bir kere daha lanetliyor, bu meş’um hadiseyi asla unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı bütün kamuoyuna ilan ediyoruz. Bu vesileyle milletimizin “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü”nü kutluyor, Ömer Halisdemir’in şahsında millet ve devlet yaşasın diye kendi hayatlarını feda etmekten çekinmeyen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyor, aziz milletimize bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz"

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÇİĞDEM KARAASLAN

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Çiğdem Karaaslan mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Milli irademize, demokrasimize, istiklal ve istikbalimize yönelen; tarihin en büyük ihanetlerinden biri olan 15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden 2 yıl geçti. O gece ülkemizin bekası, milletimizin birlik ve beraberliği için yediden yetmişe canı pahasına vatan mücadelesi veren, iradesine sahip çıkarak darbenin seyrini değiştiren aziz milletimiz vatan sevdasıyla tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir.

Bayrağımızı iliştirdiği oyuncak kamyonuyla Demokrasi Nöbetlerinde meydanı boş bırakmayan 4 yaşındaki Utku Enes Mandıralı yavrumuzun sahip olduğu ruh ile kendi düşse de bayrağı düşürmeyen Levent Karabilek’in taşıdığı ruh aynı yüksek ruhtur. Bu ruh, yüzlerce yıldır milletimizin her bir ferdinin gönlünde yeşermektedir.  15 Temmuz; ezan dinmesin, bayrak inmesin diye minarelerden yükselen selalara koşarak inanç ve cesaretiyle F-16’lara, tanklara, tüfeklere göğsünü siper eden milletimizin zaferidir. 15 Temmuz; darbeci hainlerle kahramanca mücadele ederek destan yazan istiklal aşığı milletimizin dirilişidir. 15 Temmuz; tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi ailesinden helallik alarak çıktığı yoldan bir daha geri dönmeyi düşünmeyenlerin destanıdır. 15 Temmuz; tankın değil halkın, tüfeğin değil milletin kazandığı, tüm karanlıklara karşı aydınlık bir başlangıçtır. 15 Temmuz; milletine duyduğu yüksek güvenle, “siz dik durun yeter ki, biz ölümüne ölümüne…” diyen Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile aynı safta verdiğimiz istiklal mücadelesidir. Ülkemiz ve geleceğimiz üzerinde hain hesaplar yapan, alçak bir darbe girişimine yeltenen ve yüzlerce insanımızı şehit eden, binlercesini de yaralayan FETÖ’cü hainlerin hesap etmediği bir şey vardı. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla meydanlara çıkarak ihaneti bastıran cesaret, karanlığı örten aydınlık, korkuyu yok edip ölümü öldüren milletimizin iradesi üzerinde bir irade olmadığı o gün net bir şekilde anlaşılmıştır Kanlı darbe girişiminin karşısında dimdik duran, namusumuzu çiğnetmemek uğruna şehadet şerbeti içen aziz şehitlerimizi hain girişimin 2'inci yıldönümü vesilesiyle rahmetle anıyor; gazilerimize şükran duygularımızı iletiyorum. Şehitlerimiz ve gazilerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerini ebediyen koruyacaklardır.”

AK PARTİ SAMSUN MİLLETVEKİLİ YUSUF ZİYA YILMAZ

15 Temmuz Darbe Girişiminin 2. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, “Bu vatan kolay kazanılmadı, 3-5 hainin girişimiyle kaybedilmez ” dedi.

2016 yılında meydana gelen darbe kalkışmasının ülkedeki çürük elmaların temizlenmesine vesile olduğunu belirten AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz mesajında şu ifadelere yer verdi, “Böylesine güçlü bir millete ayak oyunlarıyla zor günler yaşatmaya çalışanlar başaramadı. Boyunduruğu asla kabul etmeyen bir millete böyle bir dayatmanın işlemeyeceğini anlayan hainler daha sonra aziz milletimize karşı silahlarla saldırdılar. Şehitler verdik, gazilerimiz oldu. Yapılan bu kahpece girişim Türk milletinin birlik ve beraberlik duygusunun had safhalara çıkmasına vesile oldu. İşte bu birlik ve beraberlik hainlere güçlü bir tokat vurdu. Günlerce tuttuğumuz demokrasi nöbetleri tüm dünyaya birbirimize bağlılığımızı, ülkemize olan sevgimizi gösterdi. Verilen mesaj netti: Bu vatan kolay kazanılmadı, 3-5 hainin girişimiyle de kaybedilmez. Rabbim bir daha böyle hainlerin memleketimizde türemesine izin vermesin.”

AK PARTİ SAMSUN MİLLETVEKİLİ FUAT KÖKTAŞ

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, '15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü' dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain mensupları tarafından 15 Temmuz 2016 gecesi yapılan darbe girişiminin 2. yılı ve "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş 15 Temmuz mesajında şu sözlere yer verdi: "Kendi menfaatleri uğruna ülkemizin birlik ve beraberliğini,  aziz milletimizin devletini, bayrağını, demokrasini, özgürlüklerini adeta elinden almak üzere geleceğine kast eden hain FETÖ terör örgütünün asker kılığındaki teröristlerin darbe girişiminin üzerinden iki yıl geçti.  Bizim o kararlık geceye dair acılarımız hala sıcaklığını koruyor, şehitlerimiz ve binlerce gazi verdiğimiz o gecenin acısını, tahribatını hala yüreğimizde hissediyoruz. 15 Temmuz gecesi, ülkemizin anayasal düzenle teminat altına alınmış demokratik kazanımlarını, milli birlik, beraberlik ve bağımsızlığımızı ortadan kaldırmayı hedefleyen menfur silahlı darbe teşebbüsü, Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dirayeti, hükümetimizin kararlı tutumu ve en önemlisi sabaha kadar okunan salalar, getirilen tekbirler, dünyanın dört bir tarafından milletimizin selameti için el açıp yalvaran mümin kardeşlerimizin dualarıyla birleşerek engellendi. Milletçe tek yürek, tek vücut sokaklara, meydanlara aktık. Birlik ve beraberliğimize, istiklal ve istikbalimize karşı girişilen hain saldırıya hep birlikte dur dedik. İmanımızdan ve vatan aşkımızdan aldığımız o muazzam ruhla alçakların emelleri boşa çıkardık. Unutulmamalıdır ki, Allah ve Rasulü’nü anarak kirli emelleri uğruna dinimizi istismar edenlerin sonu daima hüsrandır. Bu hüsran onları dünyada zillet, ahirette ise azap olarak yakalayacaktır. Asil Türk Milleti’nin istiklali ve istikbali söz konusu olduğunda şartlar ne olursa olsun söz konusu vatansa gerisi teferruattır anlayışıyla neleri başarabileceğini 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.  Bizler 15 Temmuz'un unutulmasına, unutturulmasına, bu ihanetin üzerinin örtülmesine, bu hainlerin yaptıkları alçaklığın hesabının sorulmasının önüne geçilmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.  15 Temmuz gecesi nasıl,  gelecek nesillerin rahat uyuması, istiklalimiz, istikbalimiz için Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda milletimizle birlikte demokrasi nöbetleri tuttuysak yine aynı inanç ve ruh ile nöbette olacağız.  Bu vesileyle Demokrasi zaferinin yıldönümünde o gece sokağa çıkmış, meydanlara inmiş bu ihanet çetesine karşı durmuş bütün vatandaşlarımıza, bu kahramanlık destanına ortak oldukları ve ülkelerine sahip çıktıkları için teşekkür ediyor, aziz milletimizi en derin sevgi ve saygılarımızla selamlıyorum.  Hainlere karşı gözünü kırpmadan canını veren aziz şehitlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyor, gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum. Allah milletimize ve devletimize bir daha böyle acılar göstermesin."

İLKADIM BELEDİYE BAŞKANI ERDOĞAN TOK

15 Temmuz hain darbe girişiminin 2’nci yılı nedeniyle bir mesaj yayınlayan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok; 15 Temmuz gecesinin asla unutulmayacak destanlar arasına girmiş olduğunu belirtirken; “O gece, karanlıktan aydınlığa çıkarken Türk Milleti olarak yeniden kenetlenmeyi ve tüm dünyaya milletimizin gücünü tekrar hatırlatmış olmayı sağladı” diye konuştu.

AİLEMLE HELALLEŞTİM

15 Temmuz hain darbe girişiminin 2’nci yılında o kara geceyi anlatan Başkan Tok, o geceyi asla unutulmayacağını belirterek şunları söyledi; “Üniformalı ihanet çetesinin hain kalkışmasını gördükten sonra tesislerden ayrılarak kızlarım ve eşimle helalleşmek için hemen eve geçtim. Birbirimizle helalleştik.   Abdestimizi aldık. Hemen meydana indik. Tabi bu arada Cumhurbaşkanımızın halkımıza yaptığı meydanlara inin çağrısı yapılmamıştı. Meydanlarda vatandaşlarımızla buluştuğumuzda çok duygusal anlar yaşadık. Birbirilerimizle kucaklaştık. Vatandaşlar meydanlarda bizleri görünce coşku ve heyecan daha da arttı. Bizleri vatandaş bağrına bastı. O hain kalkışmaya milletin inancı ve ferasetiyle bertaraf oldu.” diye konuştu.

“2’NCİ KURTULUŞ SAVAŞINI VERDİK”

Türkiye'nin 15 Temmuz'da 2'inci istiklal mücadelesi verdiğini belirten Başkan Tok, “ Egemenliğin millette olduğunu 15 Temmuz’da halkımız gösterdi. Darbe teşebbüsüne karşı Türk Milleti 2’inci Kurtuluş Savaşından zaferle çıkmıştır. Milletimize darbe yapmak isteyenler Milletimiz tarafından darbe yemiştir. İhanet çetesine karşı o gece, Milli Mücadelemizi, ikinci bir Kurtuluş Savaşı’nı verdik. Halkımız birlik oldu ve sabaha karşı ezan ile beraber ikinci bir Çanakkale Zaferine adını altın harflerle yazdırdı. Bütün dünya bir milletin kendi özgürlüğüne, kararına, iradesine sahip çıkmasının nasıl olduğunu gördü. Milletimizin gösterdiği kararlılık, Dünya demokrasi tarihinin şanlı bir tablosu olarak kaydedilmiş olduğu da açık bir gerçektir. Herkes bilmelidir ki, bugün olduğu gibi gelecekte de milletimize, milli iradeye ve devletimize karşı her türlü girişim, karşısında milletimizin çelikten iradesini bulacaktır. 15 Temmuz'u milletimizin istiklalinin ve istikbalinin, kurtuluşunun tarihidir. Bu vesile ile 15 Temmuz Destanımızın 2’nci yıl dönümünde şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

TEKKEKÖY BELEDİYE BAŞKANI HASAN TOGAR

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar 15 Temmuz hain darbe girişiminin ikinci yıldönümü vesileyle bir mesaj yayınladı.

Tekkeköy Belediyesi Başkanı Hasan  Togar mesajında ‘‘15 Temmuz darbe girişimi esnasında aziz milletimiz topyekün bir araya gelerek, her türlü farklılıkları kenara itip, ' mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır' sözünü eyleme döktüler’’ dedi.

Tüm Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz

15 Temmuz hain darbe girişiminin sene-i devriyesi vesilesiyle bir mesaj yayınlayan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Bugüne kadar vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimiz ve 15 Temmuz 2016 Cuma gecesi bizler evlerimizde rahat edelim huzur dolu olalım diye bu ülke için, bayrak için, Millet için şahadet şerbetini içerek şehitlik mertebesine ulaşmış bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnet ile anıyor, önlerinde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Aziz Türk Milleti 15 Temmuz’da Bir Kez Daha Destan Yazdı

Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine 80 milyon evladıyla 15 Temmuz gecesi vatanına sahip çıkan Aziz Türk Milletinin bir kez daha tarih yazdığına dikkat çeken Başkan Togar, “Canlarıyla, kanlarıyla ellerindeki bayrağıyla toplara tüfeklere göğüs geren, tankların önüne geçen, taşlarla F16 kovalayan Peygamber efendimizin müjdesine mahzar olmuş tarihinin en büyük ve kutlu Milletinin bireyleri bir kez daha canlarıyla büyük bir destan yazdı. Bizler alnı secdeye varanlardan vatan haini olmaz bilirdik. Ama ne acıdır ki Pensilvanyalı bir Amerikan uşağı bu milletin çocuklarından vatan haini de çıkarttı. Zannettiler ki bizler kendi milletine tankla, uçakla saldıran şerefli Türk ordusunun üniformasını çalarak sırtına giymiş bir avuç vahşiden korkar ve kaçarız.

Bu Millet Tarihi Süreç İçerisinde Birçok İmtihandan geçti

Bu millet ki tarihi boyunca bunun gibi birçok imtihandan Allah’ın izni ve yardımıyla yüzünün akıyla çıkmıştır. Planları çok basitti. Bu ülkeye on beş yılda çağ atlatırken yer yüzündeki bütün mazlumların ümidi olmuş ülkesi ve insanlık için ‘‘bu yola kefenimizle çıktık’’ diyen Cumhurun reisini yani Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ölü yada diri ele geçirmekti. Böylece bütün hesapları tamamlanacaktı. Ama unuttukları iki şey vardı. Bunların ilki hesapların üstünde bir hesap olduğunu, Allah’ında bir hesabının olduğunu unuttular. İkincisi ise sağcısı solcusu ile Türküyle kürdüyle Başkomutanlarının bir emriyle tankların altına kadar yatacak cesur bu milletin aziz evlatlarını unuttular. Bizler çağlar açıp çağlar kapatan Fatihlerin, Kanunilerin, Alparslanların torunları olarak 15 Temmuz gecesi bütün dünyaya bir demokrasi ve bir milli irade dersi vererek yeni bir çağ daha açtık. Bir kez daha bu yüce ümmetin, bu büyük ve aziz milletin bir ferdi olmayı bizlere nasip eden yüce Allah’a hamd ediyorum.

15 Temmuz Akşamı Cumhuriyet Meydanına Davet

Allah milletimize bir daha böyle acı olaylar yaşatmasın. Birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. 15 Temmuz hain kalkışmanın karanlık gecesinden aydınlık sabaha uyanışın 2. Yıldönümünde tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla anıyoruz. 15 Temmuz hain kalkışmanın 2. Yıldönümünde şehitlerimizi dualarla ve farklı etkinliklerle anmak için valiliğimiz öncülüğünde merkez belediyelerimizin katkılarıyla 15 Temmuz Pazar günü saat 20:00’da Samsun Cumhuriyet Meydanında düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Törenine tüm halkımız davetlidir’’dedi.

HAVZA BELEDİYE BAŞKANI MURAT İKİZ

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla andı. Başkan İkiz, “Bizler Hürriyet ve İstiklale âşık kahraman ve şanlı bir ecdadın torunlarıyız. Dirilişin ve direnişin öncüsü olan bu aziz millet 100 yıl önce olduğu gibi 15 Temmuz’da da gereken cevabı bizim üzerimizde hesap yapanlara ve onların hain işbirlikçilerine gereken cevabı vermiştir.” Dedi.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ülkenin her karışının şehit kanları ile vatan edinildiğini belirterek; “Aziz milletimizin Dünya Demokrasi Tarihi’ne kanıyla, canıyla yazdığı 15 Temmuz Demokrasi Destanı, milli hafızamızdan asla silinmeyecek kadar büyük bir öneme sahiptir. Tarih; Demokrasi Destanı’nın nasıl gerçekleştiğini, aziz milletimizin cesaret ve dirayetini, Başkomutanımızın, Devlet Başkanımızın ferasetini, kahramanlarımızın Allah rızası uğruna nasıl şehit olduğunu büyük bir kıvançla yazacaktır. Tarih, iman ve bayrağın ahenkleşen kudretiyle yurduna göz dikenleri yok eden aziz milletimizin kahramanlığını asla unutmayacaktır. 15 Temmuz’da gürleyen topların sesine, fethi müjdeleyen tekbir sesleriyle karşılık veren şehitlerimizi asla unutmadık ve unutmayacağız da”

İkiz yaşanan darbe girişimin altında güçlenen Türkiye’nin önünü kesmek olduğunu belirterek; “Güçlü Türkiye’nin yükselişine engel olmak isteyenlerin son çırpınışlarına şahit olduğumuz 15 Temmuz gecesi dik duran Türk milleti şehitlik mertebesine erişebilmek için adeta birbiri ile yarışarak tüm dünyaya örnek bir davranış sergilemiştir. O kara günde Türkiye Cumhuriyeti askerinin emir komuta zincirine itaatini, sadakatini hain emelleri için kullananlar Şehit Ömer Halisdemir’in sıktığı kurşunla tarihin en derin kuyularında boğuldular. Hain darbe girişiminin seyrini değiştiren Halisdemir ve daha niceleri bu ülkenin bekası ve ilelebet yaşaması için canlarından vazgeçtiler. Hepsini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Devlet büyüklerimizin ve Türk Milletinin kararlı duruşu ile hamdolsun hain FETÖ ve mensuplarının Türkiye Cumhuriyeti üzerinde planladığı oyunları bir gecede yerle bir edildi. Bizler Hürriyet ve İstiklale âşık kahraman ve şanlı bir ecdadın torunlarıyız. Dirilişin ve direnişin öncüsü olan bu aziz millet 100 yıl önce olduğu gibi 15 Temmuz’da da gereken cevabı bizim üzerimizde hesap yapanlara ve onların hain işbirlikçilerine gereken cevabı vermiştir. Yüce Allah’tan böyle hain bir girişimin bir daha tekrarlanmamasını niyaz ediyorum. ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’müzün değerini en iyi şekilde idrak etmeye çalışarak, gelecek neslimize de bu kahramanlık hikayesini anlatarak ilelebet payidar olacak Türkiye Cumhuriyeti’nde sevgi, barış ve huzur içinde yaşamaya devam edeceğiz” ifadeleri yer aldı.

CHP SAMSUN İL BAŞKANI MEHMET KUNDAK

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Dr. Mehmet Kundak, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile ilgili yayınladığı mesajda şunları dile getirdi.

"15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden iki yıl geçti. Demokrasiye ve Milli iradeye yönelik bu hain kalkışma ve arkasındaki FETÖ terör örgütünü lanetliyoruz. 15 Temmuz 2016 gecesinde yaptığımız gibi halk egemenliğine ve Türkiye'nin demokratik birikimine sahip çıkma azmindeyiz. Darbe girişimine karşı Milletimiz, Gazi Meclis ve siyaset kurumu ortak bir direniş sergilemiş, girişim boşa çıkarılmıştır. Ancak bu kararlı duruş ne yazık ki güçlü bir demokrasi kurma fırsatına dönüştürülememiş, sonraki süreçte TBMM'yi devre dışı bırakan bir OHAL rejimi yerleştirilmiştir. Aradan 2 yıl geçmiş olmasına rağmen darbenin siyasi ayağının çıkarılmasına dönük esaslı bir adım da atılmamıştır. Askeri ya da sivil her türlü darbeye karşı kararlı duruşumuz devam edecektir.  Güçlü ve müreffeh bir Türkiye yaratmanın yolu, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine bağlı, kuvvetler ayrılığına dayalı demokratik, laik, sosyal hukuk devleti esaslarına sarılmaktan geçiyor. Tek güvencemiz ve umudumuz yine milletimizin azim ve kararlılığıdır. Demokrasiye ve halk egemenliğine olan inancımızla 15 Temmuz hain darbe girişimini lanetlerken, darbeye karşı canını vererek şehit olan evlatlarımızı rahmetle anar, gazilerimize sağlık ve esenlikler dilerim." 

MHP SAMSUN İL BAŞKANI TANER TEKİN

MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin, 15 Temmuz Darbe Kalkışmasının yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe kalkışmasının 2. yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Samsun İl Başkanı Taner Tekin, "15 Temmuz hain darbe girişimi ve Türkiye‘ye işgal kalkışmasının üzerinden yaklaşık 2 yıl zaman geçti. Öncelikle o gece hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralanan gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyor, milletimizin bir daha böyle karanlık geceler geçirmemesini temenni ediyoruz" dedi.

Tekin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "15 Temmuz'da Türk Milleti büyük bir işgali önlemiştir. 15 Temmuz, karanlık bir planın, istismar ve takiyye fanusuna saklanmış hain bir terör örgütünün Türkiye'yi yıkmaya teşebbüsü ve tertibidir. Ederi bir dolar olan vatan hainleri verilen salalarla, tankın önüne yatan kahramanlarla durdurulmuş ve dağıtılmışlardır. Büyük Türk Milleti kendisine kurulan bütün tuzaklara küresel ve emperyal oyunlara boyun eğmeyerek ülkemizin işgal girişimine göğsünü siper etmiş, imanlı Türk Milletini hiçbir karanlık mihrakın yenemeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Bunu her zaman da göstermeye devam edecektir. Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli beyin dediği gibi, 'Milliyetçi-Ülkücü Hareket konu vatan ve millet olunca fedakarlıkta sınır tanımaz. Ülkücülük en kutlu vasıf, Ülkücü ise en şuurlu varlıktır. Türk milleti yenilmeyecek, Türk devleti yıkılmayacaktır. Şu tarihi seslenişi birlikte söyleyip, beraber var edelim, Ne Mutlu Türk'üm diyene"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Çiğdem Karaaslan'dan 15 Temmuz'un ikinci yıl dönümü ile ilgili açıklama

Çiğdem Karaaslan'dan 15 Temmuz'un ikinci yıl dönümü ile ilgili açıklama