18 Haziran 2019 Salı

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK'I ROMANLAR DARBUKA VE KEMANLARLA KARŞILADI

Samsun Valisi Osman Kaymak'ı Romanlar darbuka ve kemanlarla karşıladı

Samsun Valisi Osman Kaymak, Canik ilçesi Yavuz Selim mahallesinde düzenlenen Roman Derneği Buluşmasında vatandaşların büyük ilgi ve sevgi gösterileri ile karşılaştı.

15 Mart 2018 Perşembe 13:32 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, gittiği Roman Derneği Buluşması etkinliğinde Canik ilçesi Yavuz Selim mahallesinde yaşayan Roman vatandaşlar tarafından davul, darbuka, kemanlarla çalınan müzik eşliğinde karşılandı.


Samsun Valisi Osman Kaymak,  Canik ilçesi Yavuz Selim Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen Roman Derneği Buluşması etkinliğine katıldı.
 
Samsun Valisi Osman Kaymak, Canik İlçe Belediyesi tarafından Yavuz Selim Mahallesi'nde yapımı yeni tamamlanan ve bünyesinde etüt sınıfları, müzik odaları, konferans salonu, hanım konağı, kreş ve düğün salonu yer alan Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından Vali Osman Kaymak, Canik Belediyesi tarafından Yavuz Selim Mahallesi'nde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte Roman vatandaşlarla bir araya gelerek, sohbet etti.
 
Samsun'un Canik ilçesi Yavuz Selim Mahallesi gençlerinin sunduğu müzik dinletisinin ardından, Samsun Valisi Osman Kaymak düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmasında, "Değerli Kardeşlerim; biliyorsunuz Samsun’da göreve başlayalım sekiz ay gibi bir zaman oldu. Bu ziyaret biraz gecikti, o sebepten dolayı sizlerden özür diliyorum. Biliyorsunuz, Samsun bir büyükşehir, işlerimizin ve programlarımızın yoğunluğundan dolayı sizleri ziyaretim biraz geç oldu ama bu ziyaretim ne ilk ne de son olacak. Bizim anlayışımızdan insanın hepsi kutsaldır, hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü yoktur. Kimse kimseyi Kürt, Romen, Laz, Çerkez veya Hristiyan diye ayıramaz. Her insan kıymetlidir ve de kutsaldır. Bu o anlamda Roman kardeşlerimize karşı yapılan ayrımcılığı reddediyoruz. Roman vatandaşlarımız bizim kardeşimiz ve bu toplumun bir parçasıdır" dedi.
 


Samsun Valisi Kaymak, konuşmasının devamında "Arkadaşlar biliyorsunuz, Afrin’de ciddi bir mücadele içerisindeyiz. Ülkemizi bölmek, parçalamak isteyenlere karşı ciddi bir savaş içerisindeyiz. Orada kuracakları bir Kürt devleti ile ülkemizi bölmek istiyorlar. Bu savaşın bu mücadelenin içerisinde bizim Roman kardeşlerimiz de yer almaktadır. Raman kardeşlerimiz de askerliklerini yapmaktadırlar ve içlerinde şehit Roman kardeşlerimiz de var. Romanlar her zaman ülkemizin birlik ve beraberliğinden yana olmuşlardır. Türk bayrağına ve kültürüne bağlı insanlardır. Tabi ki, her kültürün kendisine ait bir özelliği vardır. Örneğin Roman kardeşlerimiz müzik severler. Onların eğlenceleri bizim başımızın tacı" diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın herkesi kucaklayan, herkesi dikkate alan ve herkese değer veren bir anlayış içerisinde olduğunu söyleyen Vali Osman Kaymak, Roman Derneği Buluşmasına şunları dile getirdi.

“Bu çerçevede biliyorsunuz, Türkiye’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kuruldu. Yaşlılara, Kadınlara, Çocuklara, Hastalara, engelli vatandaşlara ve gençlere karşı hizmetler yapılıyor. Roman kardeşlerimizin daha iyi yaşam koşularına kavuşması ve ayrımcılığın kalkması anlamında entegrasyon dediğimiz bütün toplumun sahip olduğu her türlü kültür değerine, yaşam standardına ulaşmanız bizim hedefimizdir. Romanların daha iyi yaşam koşularına kavuşmasını ve iş şartlarının iyileştirilmesini çok önemsiyoruz. Burada yapacağımız çalışmalarla el birliği ve gönül birliği yaparak, bütün kurum ve kuruluşlarımızla ele ele vererek başarılı olmaya çalışacağız. Samsun Bölgenin amiral ili. Samsun bu potansiyelini iyi bir şekilde kullanırsa ilimizde işçiye çok ihtiyaç olacaktır. Bizler, Samsun’da iş imkanlarını artırırsak sizler için iş sorunu olmayacak. Çocuklarınızı mutlaka eğitim almak için okula gönderin. Herkesin çocuğu hakim, doktor ya da mühendis olacak değil. Çocuğun belli bir kapasitesi vardır. O yüzden çocuğunuz matematik, fizik gibi dersleri sevmiyorsa onları meslek lisesine yönlendirin. Meslek lisesini bitiren çocuklar sanayide çok rahat bir şekilde iş bulabilir. Türkiye’ye şu an sanayileşen bir ülke. Sanayide ara elemana çok ihtiyaç var. Mutlaka çocuklarınızı meslek liselerine gönderin. Mutlaka meslek sahibi olun. Sizlerin, Roman kardeşlerimizin daha iyi yaşam koşullarına ulaşmaları ve kavuşmaları bizlerin en büyük hedefidir."
 
Canik ilçesinde düzenlenen Roman Derneği Buluşma etkinliğine ayrıca, Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Samsun Aile ve Sosyal Politikal İl Müdürü Tekin Balcı ve Karadeniz Bölgesi Roman Hakları Koruma Federasyonu Genel Başkanı Mümin Ergüler ile çok sayıda mahalle sakinleri katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yusuf Ziya Yılmaz Çiftlik caddesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Yusuf Ziya Yılmaz Çiftlik caddesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu