27 Ekim 2020 Salı

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK'TAN BİYOKÜTLE SANTRALİ AÇIKLAMASI!

Samsun Valisi Osman Kaymak'tan Biyokütle Santrali açıklaması!

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba ilçesinde yapılacak Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "Zararı olduğuna inanırsam korkmam bu santrali kapatırım" dedi.

10 Ekim 2019 Perşembe 18:30 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde yapılacak olan ve yer seçiminin Çarşamba Ovası olması nedeniyle tepkilere neden olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Samsun basın mensupları ile 19 Mayıs'ın 100. yılı nedeniyle düzenlenen teşekkür belgesi töreninde bir araya gelen Samsun Valisi Osman Kaymak, burada basın mensuplarının Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

Çarşamba ilçesinde yapılacak olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili meselenin 6 ay önce kendisine geldiğini ve bu yatırım ile ilgili kamu kurum müdürleri ile görüşmeler yaptıklarını, biyokütle enerji santrali ile ilgili hazırlanana raporlarda ise çevreye zararı ile ilgili bir olumsuz bir bilginin yer almadığını söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak, "Bu santral kömür ile çalışmayacak. Bu santrali termik santral sananlar var. Bu santral fındık atıkları, mısır atıkları ve benzeri orman ürünü atıklarla çalışacak. Bu santralin çevreye zararı olacağı yönünde bana bir bilgi gelmedi. Buna benzer santraller başka şehirlerde de var. Oralarda bir tepki yok aksine çiftçiler memnun. Anız atıklarını gelip alacaklar birde üstüne para verecekler. Başka şehirlerde tepki yok ama Samsun'da var." dedi.

Çarşamba ilçesinde yapılacak olan Biyokütle Enerji Santralinin çevreye, doğaya ve insana zararı olacağına dair bir raporun gelmesi ve kendisinin de buna inanması halinde santrali korkmadan kapatacağını söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak, konuyla ilgili şunları dile getirdi.
"Merak etmeyin eğer bu santralin çevreye, doğaya, insana zarar vereceğine inanayım, bu santrali kapatırım. Ancak bu santralin bize gelen raporlara göre böyle bir zararı olmayacak. Bu santralin emisyon değerleri yedi yirmi dört saat takip edilecek. Avrupa standartlarına göre çevreye kirlilik verirse gereken yapılır. Ancak söylenildiği gibi bacasından siyah dumanlar çıkacak, çevreye zarar verecek, insanlara zarar verecek gibi bir durum yok." 

Samsun Valisi Osman Kaymak'ın Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili yaptığı açıklamalara ise bazı gazeteciler katılmazken, santralin zararlı olacağını söyleyen basın mensupları da oldu. Gazete Gerçek Genel Yayın Yönetmeni Hayati Kaynar, biyokütle santralinin zararlı olacağını insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini dile getirdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Sezgin Gümüş'ten Barış Pınarı Harekatına destek: Gazanız mübarek kılıcınız keskin olsun

Sezgin Gümüş'ten Barış Pınarı Harekatına destek: Gazanız mübarek kılıcınız keskin olsun