17 Ocak 2019 Perşembe

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK'TAN TERSANE ÇIKIŞI: ÖLÜ BİR YATIRIM OLDU

Samsun Valisi Osman Kaymak'tan tersane çıkışı: Ölü bir yatırım oldu

Samsun Valisi Osman Kaymak'ın Tekkeköy ilçesinde yıllar önce yapımı gündeme gelen ve kiminin 5 kiminin ise 10 bin kişiye iş alanı sağlayacağını söylediği tersane yatırımı için "Ölü yatırım oldu" sözleri gündem oldu.

17 Şubat 2018 Cumartesi 15:34 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, Tekkeköy ilçesinde yıllar önce yapımı gündeme gelen ve yer tahsisleri dahi yapılan tersane yatırımı ile ilgili, "Ölü bir yatırım oldu" şeklinde ki sözleri tartışma yarattı. 


Samsun'un 2019-2023 yılları arasını kapsayacak olan 11'inci Kalkınma Planı, Özel İhtisas Komisyonu ve Çalışma Grubu Toplantısında tersane yatırımı ile ilgili konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, "Türkiye'nin geleceğinde gemi çok önemli' denilmişti ve Samsun'a 150 milyon TL yatırımla gemi tersanesi yapıldı. Şu an orası atıl vaziyette duruyor. O zamanlar yine lojistikle ilgili yapılan proje çok doğru ve etkin bir proje oldu. Lojistik merkezi, Samsun'un ufkunu açacak bir proje.  Ama tersane konusu ölü bir yatırım oldu. O anlamda planlamalar hamasi olmasın. Avrupa Birliği'nden paralar alsak da bunlar bizim hesabımızdan gidiyor. 'AB'den bedava para almışız' şeklinde olaya bakmayalım. Ülke kaynaklarını etkin, verimli ve Samsun'un gerçekleklerine uygun bir şekilde kullanalım. Şu an 'Tersaneyi ne yapacağız?' diye milletvekillerimizle, bakanımızla düşünüyoruz. Uzun vadede basiretli bir tercih olmamış. Kusura bakmayın, o zaman bunu yapanlar belki iyi niyetli yapmış olabilirler ama iyi niyetlerimiz bizi zarardan kurtarmıyor" diye konuştu.

Samsun Valisi Osman Kaymak'ın tersane yatırımı ile ilgili 'ölü bir yatırım oldu'  sözleri  ise siyasilerinde gündemi oldu. AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Vali Osman Kaymak'ın ölü yatırım olarak eleştirdiği tersane alanına Savunma Sanayisi yatırımı yapılacağını söyledi. CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin'de Kurt'un tersane alanında Savunma Sanayi yatırımı yapılacağı yönündeki açıklamasına "Savunma Sanayiside ölü yatırım olabilir" diyerek karşılık verdi.

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz'de yaptığı açıklamada Samsun Valisi Osman Kaymak'a destek vererek, "Yıllardır bu tersanenin, AKP’li siyasetçilerin ağzında bir siyaset malzemesi olduğunu söyler dururuz. Teşvik kapsamında olmayan bir alanda tersane için kimsenin yatırım yapmayacağını, bunun fiyasko ile sonuçlanacağını söyledik.” diye konuşan Akcagöz, “Onlarsa, seçim dönemlerinde vatandaştan kimlik fotokopileri topladılar. Milleti işe alacaklardı. Halkı, Samsun’da bir tersane açılacağına inandırdılar. Yazık, günah. Evet, Valimiz doğru söylüyor. Tersane ölü yatırımdır. Atıl vaziyette duruyor. Milletin parası, işte böyle heba ediliyor. Samsun'da 2002'deki genel seçimlerde Samsun’un gündemine gelen tersane için, 2007 yılına kadar zaten hiçbir adım atılmadı.  Sonra, ancak Ekim 2007 tarihinde Samsun Tekkeköy Mendirek ve Tersane Limanı inşaatının ihalesi yapıldı.  2008 yılında, mendirek ve liman inşaatına başlandı. Hani 17 bin işçiye istihdam sağlayacaktınız? Hani, nerde? dedi.

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz, tersanenin ölü bir yatırım olduğunu söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak'ı överken, AK Parti'li milletvekillerini de eleştirdi. Akcagöz şunları dile getirdi.

"Milletin 150 Milyon lirası havaya uçtu. 2002 yılında, bunu siyaset malzemesi yapanlar, neden konuşmuyor? AKP’li siyasetçileri, Samsun’un AKP’li Milletvekillerini yoksa birileri mi kandırmış? Samsun Valisi Osman Kaymak’ın doğru ve yerinde olan açıklamaları, aynı zamanda bir itiraf niteliğindedir. Aynı duyarlılığı, AKP’li Milletvekillerinden de bekliyoruz. Samsun Vali’si konuşuyor, AKP’li vekiller dut yemiş bülbül gibi. Samsun’un, seçilmiş yöneticileri nerede? Tersane vaadi, Samsun halkına atılan büyük bir kazıktır. Bu vaadle oy toplayanların yüzü kızarır mı bilmem ama bugün geldiğimiz noktada tersanenin atıl bir vaziyette kalmış olması, onların yüzündendir. Binlerce kişiden kimlik fotokopisi toplayanlar, çıkıp en azından bir açıklama yapmalıdır. Millet de bu kazığı, bu aldatmacayı görmelidir. 2002 yılında tersane vaadiyle oy toplayanların, bugün söyleyecekleri sözlerin inandırıcılığı da kalmamış demektir. Bu kandırmacanın içinde, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz var, dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir var; yine dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım var. Bu kandırmacanın içinde AKP’li Milletvekilleri var. Hepsi, ortaya çıkan zararın ortak sorumlusudur. Olan, millete olmuştur.” 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun CHP İl Başkanı Akcagöz'den tersane açıklaması: 150 milyon TL havaya uçtu

Samsun CHP İl Başkanı Akcagöz'den tersane açıklaması: 150 milyon TL havaya uçtu