25 Ekim 2021 Pazartesi

SAMSUN VALİSİ ZÜLKİF DAĞLI FİLYASYON EKİPLERİNİN SUNDUĞU RAPORU AÇIKLADI

Samsun Valisi Zülkif Dağlı filyasyon ekiplerinin sunduğu raporu açıkladı

Samsun'da son haftalarda mutant virüs nedeniyle salgın hızla yayılırken, çok yüksek riskli şehirler arasında birinci sırada yer alan Samsun'da vatandaşların vurdumduymazlıkları ise pes dedirtiyor.

18 Mart 2021 Perşembe 19:30 GÜNCEL

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, KoronaVirüs vaka sayılarının artış gösterdiği kentte, filyasyon ekiplerinin kendisine sunduğu raporu açıkladı.


Samsun Valisi Zülkif Dağlı, filyasyon ekiplerinin kendisine sunduğu raporu, "5 katlı apartmanda bir kişi pozitif oldu. Binada kalanlara test yapıldı %70'i pozitif çıktı. Covid belirtileri olan ama gizlendiği bilgisi alınan bir mahallede 150 kişiye test uygulandı, 70'in üzerinde pozitif var" sözleri ile açıkladı.

1 KİŞİ VİRÜSÜ TÜM APARTMANA YAYDI
Samsun'da bir ilçede bulunan 5 katlı apartmanda testi pozitif olan KoronaVirüs hastası, virüsü tüm apartmana yaydı.

Samsun Valisi Dağlı, vaka sayılarını düşürmek için mücadele edildiğini ancak bazı vatandaşların mutant virüsü ciddiye almadığını kaydederek, filyasyon ekiplerinin kendisine sunduğu raporda yer alan bilgileri kamuoyuna açıkladı. 

VİRÜSÜN SAMSUN'DA HIZLA YAYILMA NEDENLERİ
Samsun Valisi Zülkif Dağlı yaptığı açıklamada, virüsün yayılma nedenleri ile ilgili "Biraz önce Sağlık İl Müdürlüğü filyasyon ekiplerimizin çalışmalarına ait bir değerlendirme raporu elime ulaştı. Raporu değerlendirdiğimizde maalesef hastalığın yayılım hızı ve mutasyon virüsün gücünün halen yeterince ciddiye alınmadığını gördüm. Raporda vaka yayılımına dair çeşitli örnekler vardı.  Bir ilçemizde 5 katlı bir apartmanda bir pozitif çıkması üzerine tüm apartman sakinleri test yapılarak taranıyor ve 5 katlı binadaki kişilerin yüzde 70’inin pozitif olduğu ortaya çıkıyor. Yine bir başka ilçemizde Covid belirtileri olan ama gizlediği bilgisi alınan bir mahallemizde Sağlık İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan yaygın test uygulamasında 20’den fazla pozitif vaka tespit ediliyor. Bu pozitif vakaların hepsinin ortak noktasının katıldıkları bir cenaze töreni olduğunun tespiti üzerine, mahallede yaşayanlar ve taziye ile bağlantılı olduğu düşülen yaklaşık 150 kişiden daha test numunesi alındı. Burada da 70’in üzerinde vatandaşımız pozitif olduğu ortaya çıktı" dedi.

LÜTFEN YANIMIZDA OLUN
Tedbir ve kurallara uyan vatandaşlara teşekkür eden Samsun Valisi Zülkif Dağlı, açıklamasında şunları dile getirdi.
"Rakamlar ve veriler bir an bile virüse karşı zayıf davrandığımızda nasıl hızlı bir yayılım gösterdiğini bir kez daha bize gösteriyor. 
Bu bilgiler bize ulaştığında gerçekten samimi olarak söylüyorum ki, üzülüyorum. Sağlık çalışanlarımız, kolluk kuvvetlerimiz, kamu kurumlarımızda görev alıp denetim, bilgilendirme ve filyasyon süreçlerine görev alan tüm görevlilerimiz adına üzülüyorum. Hastanelerimizde yatarak tedavi görmek zorunda kalan ya da evinde samsunkenthaber  acaba iyileşecek miyim endişesi taşıyan insanlarımız adına üzülüyorum. İnanın herkes büyük bir özveriyle koronavirüse karşı mücadele gösteriyor. Samsun Valiliği olarak bu güçlü mücadelede halkımızın tamamını istinasız olarak yanımızda görmek istiyoruz. Bir kısmımızın yaptığı hatayı maalesef hep beraber ödüyoruz.  Acıyı her zaman paylaşan, tüm zorluklarda bir araya gelip, en güçlü tepkiyi gösteren bir millet olduğumuzu biliyorum. Lütfen yanımızda olun, beraber mücadele edelim. Gerekmedikçe kalabalık ortamlarda bulunmayın, Maske, sosyal mesafe ve el hijyenine dikkat edin. İlimizi hep beraber çok riskli statüden çıkarıp, hedefimiz olan maviye taşıyalım"
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

Gurbette

19 Mart 2021 Cuma 15:23

Samsunlu olarak 5 yıldır Düzce'de yaşıyorum sayın vali Düzce'den gitmiştir düzceye ne yaptı ki Samsun'a yapacak sayın vali alınmasın ama samsunumu yönetecek kapasite yok

Mehmet

19 Mart 2021 Cuma 11:52

Samsunda en başta vali ve diğer sorumlu kişiler çok gevşek önlemler alıyor böyle korona geçmez daha fazla yayılır ben anlamıyorum cumartesi yasağında kalktı bu nasıl geçecek Allah yardımcımız olsun samsun durumu kötü

Vatandaş

19 Mart 2021 Cuma 09:11

Hepsi yalan, yalan değilse çiğdem karaaslanın annesinin cenazesindeki sayıları da açıklasın vali...

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

TŞOF Genel Başkanı Fevzi Apaydın ve SASKİ Genel Müdürü Covid-19'a yakalandı

TŞOF Genel Başkanı Fevzi Apaydın ve SASKİ Genel Müdürü Covid-19'a yakalandı