21 Nisan 2019 Pazar

SAMSUN VEZİRKÖPRÜ'DE 7 ÇOCUĞUNU SEPET ÖREREK OKUTAN ASLAN BUDAK'IN HİKAYESİ

Samsun Vezirköprü'de 7 çocuğunu sepet örerek okutan Aslan Budak'ın hikayesi

Samsun'un Vezirköprü ilçesi Melikli mahallesinde 52 yıldır sepet örerek geçimini sağlayan Aslan Budak, 7 çocuğunu da yaptığı sepetleri satarak okuttuğunu söyledi.

07 Kasım 2017 Salı 17:05 GÜNCEL
Samsun'un Vezirköprü ilçesinde 52 yıldır sepet örerek evinin rızkını kazanan Aslan Budak, artık yok olma tehdidi ile karşı karşıya olan sepetçilik mesleği sayesinde 7 çocuğunu okuttuğunu açıkladı. Sepetçilik mesleğini tam 52 yıldır yaptığını anlatan Aslan Budak, Vezirköprü ilçesinde bu mesleği sürdüren tek kişi olduğunu söyledi.


Samsun'un Vezirköprü ilçesinde, 7 çocuk babası Aslan Budak, 52 yıldır sepet örerek evine ekmek götürüyor. Vezirköprü ilçesine bağlı Melikli Mahallesi'nde, babasından 10 yaşındayken öğrendiği mesleğini yarım asrı aşkındır sürdüren 62 yaşındaki Budak, söğüt ağaçlarından çıkardığı kabuklarla sepet örerek geçimini sağlıyor. Aslan Budak, yaptığı açıklamada, eskiden revaçta olan sepet üreticiliğinin günümüzde yok denecek kadar azaldığını söyledi.

Tek geçim kaynağının sepet örücülüğü olduğunu ifade eden Aslan Budak, baba mesleğini severek yaptığını dile getirdi. Sepet yapmanın çeşitli zorlukları olduğunu anlatan Aslan Budak, sepet için en önemli malzemenin söğüt ağacından elde ettiği kabuk olduğunu vurguladı.Tam 52 yıldır Vezirköprü ilçesinde sepet ören Aslan Budak, "Sabah erken saatlerde söğüt ağaçlarının bulunduğu dere ve akarsu kenarlarına gidiyorum. Ağaçlardan kabukları soyuyorum. Daha sonra onları bıçakla örmeye hazır hale getiriyorum. Kabukların kurumadan örülmesi lazım. Kuru olduğu zaman örülmeden kırılır." diye konuştu.

İki günde bir tane sepet ürettiğini anlatan Budak, sepetlerin köy yaşamında yaygın kullanıldığını, şehre göçle birlikte örgü sepetlere talebin de azaldığını söyledi. Eskiden taleplere yetişemezken şimdi mesleğin bitme noktasına geldiğini ifade eden Budak, "7çocuğumu da sepet örerek büyüttüm. İlçede sepet ören çok kişi vardı, şimdi bir tek ben kaldım. Benim de artık gücüm yetmiyor. Ben de bırakmak üzereyim. Çocuklarımı okuttum. Bu işi aralarında yapan yok, bir tek ben yapıyorum ama artık benim de gözüm almıyor." diye konuştu.

Kışın evinin bir odasında yazın ise bahçede sepet üreten Budak, sepetlerin Vezirköprü ve Samsun'da tanesi 20 liradan satıldığını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da MHP'li Yasemin Utaş'ın darp edildiği iddiasına ortak açıklama ile yanıt geldi

Samsun'da MHP'li Yasemin Utaş'ın darp edildiği iddiasına ortak açıklama ile yanıt geldi