16 Temmuz 2019 Salı

SAMSUN VEZİRKÖPRÜ'DE SEMAVER YAPAN ÖMER ACAR, TÜRKİYE'DE TEK OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Samsun Vezirköprü'de semaver yapan Ömer Acar, Türkiye'de tek olduğunu söyledi

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde yaşayan 77 yaşındaki Ömer Acar, tam 68 yıldır semaver yapımı işi ile uğraşıyor. Türkiye'de düz levhayı çekiçle şekillendirerek semaver yapan başka bir ustanın bulunmadığını söyleyen Ömer Acar, en iyi çayın ise bakır semaverden içileceğini söylüyor.

26 Ekim 2017 Perşembe 13:47 GÜNCEL
Samsun'un Vezirköprü ilçesinde 68 yıldır semaver yapan 77 yaşındaki Ömer Acar, düz levhayı çekiç ile şekillendirerek semaver yapımında Türkiye'de tek olduğunu söyledi.

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde yaşayan Ömer Acar, 9 yaşında başladığı semaver yapımını ilerleyen yaşına rağmen sürdürüyor. Vezirköprü ilçesindeki küçük atölyesinde levhaları çekiçle şekillendirerek 68 yıldır semaver yapan 77 yaşındaki Acar, sabah erkenden başladığı mesaisini geç saatlere kadar sürdürüyor.

Ayda işlemeli 4 veya 5 semaver yapan Acar, işini büyük bir sevgiyle devam ettiriyor. Acar'ın yaptığı semaverler, yurt içinde olduğu kadar yurt dışından tatil için gelen yabancılar tarafından da ilgi topluyor.

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde yıllardır semaver yapan 77 yaşındaki Ömer Acar, yaptığı açıklamada, 9 yaşından bu yana bakır, bronz ve pirinç levhalardan çekiçle semaver yaptığını söyledi. Türkiye'de kendisinden başka düz levhayı çekiçle şekillendirerek bu sanatı yapan bulunmadığını belirten Acar, "Benden üstün ustalar var ama semaver üzerine çekiçle yapımda benden başka Türkiye'de bu işi yapan yok." dedi.Semaver ustası Ömer Acar, Türkiye'ye gelen turistlerin semaverleri gördüğünde ne işi yaradığını araştırdığını, sonra kendisini arayarak sipariş verdiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Semaveri yanar vaziyette gören turist ne işi yaradığını soruyor. Nasıl kullanıldığını ve ne yapıldığını öğreniyor, sonra bana ulaşıyorlar. Pek çok Alman turiste de semaver sattım. Beni en çok duygulandıran ise Kuzey İrlanda'dan gelen 2 emekli öğretmen turist. Kaldıkları otelde gördükleri semaveri sorunca benim yaptığımı söylüyorlar. İnternetten araştırıp beni bulmak için ilçemize gelmişler. Yanlarına aldıkları tercüman ile beni bulmak için çok uğraşmışlar. Sonra bir taksici yanıma getirdi. Onlara önce ilçenin turistlik yerlerini gezdirdim. Sonra 3 semaveri kendilerine tanesi 600 liradan verdim."

Turistlerin kendisini bulmak için gösterdiği çabadan duyduğu şaşkınlığı dile getiren Acar, "Kuzey İrlandalılar semaver almaya geldiğinde çok duygulandım. Daha sonra yine beni aradılar ve 3 semaver daha gönderdim." diye konuştu."En iyi çay bakır semaverde olur"

Suyu ortadan ısıtmaya başlaması nedeniyle semaverde yapılan çayın yumuşak olduğunu belirten Acar, "Çaydanlıktaki su haşlama olur. Boğaz yollarını yakar. Bakır semaverin suyu çabuk ısınır, geç soğur. Çaydanlıkta yapılan çayın suyu ise geç ısınır, hemen soğur. Bu nedenle en iyi çay bakır semaverde olur." ifadelerini kullandı.

Acar, yaptığı semaverlerin el işçiliğiyle kullanılan malzemeye göre 300 ile 2 bin lira arasında alıcı bulduğunu kaydetti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

TGB'nin İstiklal Yürüyüşü Samsun'dan başladı

TGB'nin İstiklal Yürüyüşü Samsun'dan başladı