21 Nisan 2019 Pazar

SAMSUN VEZİRKÖPRÜ'DE YAŞAYAN SON SEMERCİ USTASI 40 YILDIR BABA MESLEĞİNİ YAPIYOR

Samsun Vezirköprü'de yaşayan son semerci ustası 40 yıldır baba mesleğini yapıyor

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde 40 yıldır semercilik mesleğini yapan ve son semerci ustası Mustafa Pehlivan, babasından öğrendiği mesleği yaşatmak için mücadele ediyor.

28 Ekim 2017 Cumartesi 14:10 GÜNCEL
Samsun'un Vezirköprü ilçesinde yaşayan 55 yaşındaki Mustafa Pehlivan, babasından öğrendiği semercilik mesleğini işlerinin azalmasına rağmen 40 yıldır sürdürüyor.

Samsun'un Vezirköprü ilçesi Çanaklı Mahallesi Saathane Meydanı'ndaki 20 metrekarelik dükkanda mesleğine sürdüren Pehlivan, 1977 yılında yanında çalışmaya başladığı babası 1983 yılında yaşamını yitirince işi tek başına devam ettirdi. Gelişen teknolojiye rağmen, yok olmaya yüz tutan semercilik mesleğini devam ettiren Mustafa Pehlivan, kazancıyla kendisinin yanı sıra işsiz olan oğlunun geçimini de sağlamaya çalışıyor.

Vezirköprü ilçesinde yaşayan son semerci ustası Mustafa Pehlivan yaptığı açıklamada, babasından öğrendiği mesleğini severek yaptığını söyledi.

Günümüzde semer ve eyere pek rağbet olmadığına işaret eden Pehlivan, "Eskiden ayda 50'ye yakın semer veya eyer satardık. Günümüzde ise ayda 15 civarında satıyoruz. 1985'e kadar işlerimiz çok yoğundu. Çoğunlukla binek hayvanları ile uğraşanlar alıyor. Çok nadir de olsa ilçemize gelen turistlerden de alan oluyor. Yaptıklarımı çevre il ve ilçelere de satıyorum." dedi.Semerciliğin teknolojinin gelişmesiyle kaybolmak üzere olduğuna dikkati çeken Pehlivan, taşımacılığın yük hayvanlarından taşıtlara geçmesiyle semer ve eyere rağbetin azaldığını vurguladı.

Vezirköprü ilçesinde son usta olarak kendisinin kaldığını dile getiren Pehlivan, şunları kaydetti:

"Bir ihtiyar amcamız vardı, o da artık yapmıyor. Mesleğimi çok seviyorum. Ekmeğini yiyorum, suyunu içiyorum. Allah'ıma hamd olsun, mesleğimden çok memnunum. Allah bereket versin, idare ediyoruz. Ömrümüzü 20 metrekare alanda geçiriyoruz. Dükkanım da kira, benim değil. İki çocuğum var. Kızım gelin oldu. Oğlumu evlendirdim ama işsiz olduğu için ona da ben bakıyorum."

Pehlivan, kaybolmaya yüz tutan meslek kollarına tanınan vergi muafiyetinden kendisinin de yararlandığını anlatarak, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan Allah razı olsun. Bu sanatı yapanları ayakta tutmak için vergiden muaf yaptı. Çok şükür, hayatımızdan memnunuz." diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Atatürk şehri Samsun'da Cumhuriyet Yürüyüşü yapıldı

Atatürk şehri Samsun'da Cumhuriyet Yürüyüşü yapıldı