22 Ocak 2021 Cuma

SAMSUN ZİRAAT ODASINDAN BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ AÇIKLAMASI! ZARARI YOK FAYDASI VAR

Samsun Ziraat Odasından Biyokütle Enerji Santrali açıklaması! Zararı yok faydası var

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapılacak Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili açıklama yapan Samsun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Tütüncü, "Çarşamba'ya kurulması planlanan Biyokütle Enerji Santrali'nin bölgeye katkı sağlayacağına inanmaktayız" dedi.

27 Eylül 2019 Cuma 07:56 GÜNCEL

Samsun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Tütüncü, Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde kurulacak olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "Santralin zararı yok faydası var" dedi.


Samsun'da bazı sivil toplum örgütlerinin tepkisini çeken Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili konuşan Samsun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Çorum'un Mecitözü ve Adana'nın Yüreğir ilçesinde bulunan Biyokütle Enerji Santrallerini incelediklerini ve söz konusu santrallerin hava kirliliğine yol açmadıklarını gördüklerini söyledi.

HALK SAĞLIĞI ÖNCELİĞİMİZDİR
Hedef Halk Gazetesinden Alper Cabbar'ın haberine göre Samsun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Tütüncü, yaptığı açıklamada "Samsun Ziraat Odası'nın her zaman Samsun halkının yanında yer alıp, kulaktan dolma bilgilerle değil araştırarak, yerinde inceleyerek, gündemi meşgul eden konular hakkında bilgilendirme yapmaktadır" diyen Hasan Tütüncü,  "Ziraat odamız bugüne kadar Samsun halkının sağlığına zarar verecek hiçbir şeye imza atmamıştır. Halkın sağlığına zarar verecek tüm projelere karşı çıkmıştır. Bununla beraber Samsun halkının yararına olan her projenin de arkasında olmuştur ve olacaktır da" dedi.

ADANA VE ÇORUM'U İNCELEDİM
Samsun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Tütüncü, Çarşamba ilçesinde yapılacak Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili açıklamasında şunları dile getirdi.

"Günümüzde fosil yakıtların doğaya zarar verdiğini, rüzgar, güneş, hidrolik ve biyokütle enerjilerinin doğal ve yenilenebilir enerji kaynakları olarak gösterildiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, açıklamasını şöyle sürdürdü; "Karbondioksit emisyonlarını arttırmamaları, çevre korunmasına katkı sağlamaları ve yerli kaynak kullanmaları dolayısıyla tercih edilmektedir. Bu sebeple Çarşamba'ya kurulması düşünülen Biyokütle Enerji Santrali'nin gerçekten temiz enerji olup olmadığına dair başta Adana Yüreğir ve Çorum Mecitözü İlçeleri'nde halen faaliyette olan biyokütle enerji santrallerini incelemiş bulunmaktayız."

ÇİFTÇİYE DOĞRUDAN GELİR
"Bu bölgedeki gerek Ziraat Odaları Başkanları ve gerekse çiftçilerle görüşmememiz neticesinde; hava kirliliğine yol açmaması aksine doğada yanarak çevre kirliliğine yol açan tarımsal atıkları elektrik enerjisine dönüştürmesi ve doğrudan çiftçiye gelir sağlaması sebebi ile yatırımın yapıldığı bölgelerde çiftçiler tarafından benimsendiği görülmüştür."

TARIMSAL ATIKLAR
ENERJİYE DÖNÜŞECEK
"Samsun genelinde yaklaşık 160 bin dekar alanda çeltik, 1 milyon 145 bin dekar alanda ortalama 76 bin ton fındık üretildiğini, Vezirköprü ve Havza İlçeleri'nde ise yoğun ayçiçek tarımı yapıldığını ve ciddi miktarlarda tarımsal atık oluştuğunu düşünürsek, Çarşamba'ya kurulması planlanan Biyokütle Enerji Santrali'nin bölgeye katkı sağlayacağına inanmaktayız. Bu Biyokütle Enerji Santrali ile hasattan sonra arazi üzerinde kalan saplar, fındık zürufları elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. İşçilik, mazot ve makine kiralama masraflarından kurtulmanın beraberinde anız yakımının da önüne geçilecektir. Anız yakımı esnasında binlerce küçük canlının da ölmesinin önüne geçileceği gibi değerlendirilmeyen tarımsal atıklar ekonomik değere sahip olacaktır."

KARŞI GÖRÜŞTE DEĞİLİM
"Biyokütle Enerji Santrali'nin Samsun halkına katkı sağlayacak bir yatırım olduğunu düşünen Hasan Tütüncü, sözlerini şöyle tamamladı; "Sosyal medyada ve yazılı görsel mecralarda çıkan haberlerde yer alan sanki Çarşamba'ya bir termik santral kurulacağı ya da yabancı devletlerin çöplerinin kullanılacağı haberlerinin de gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır. Bu sebeple bizzat şahsımın da Çarşamba'da kurulacak olan Biyokütle Enerji Santrali konusunda karşı görüş içinde olduğum kesinlikle doğru değildir." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Hasan

27 Eylül 2019 Cuma 12:50

Beyinsiz tek kelime

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun, İstanbul'u sallayan fay hattının tam üzerinde! Samsun olası bir depreme hazırlıklı mı?

Samsun, İstanbul'u sallayan fay hattının tam üzerinde! Samsun olası bir depreme hazırlıklı mı?