24 Eylül 2020 Perşembe

SAMSUN'DA 100'ÜNCÜ YIL KURTULUŞ ORMANINA 19 BİN 19 FİDAN DİKİLDİ

Samsun'da 100'üncü yıl Kurtuluş Ormanına 19 bin 19 fidan dikildi

Samsun'da 19 Mayıs'ın 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında 80 ilden gelen 19 bin 19 fidan 100'üncü Yıl Kurtuluş Ormanına Türkiye haritası üzerinde toprağa dikildi.

22 Mart 2019 Cuma 17:54 GÜNCEL

Samsun'da Dünya Ormancılık Günü nedeni ile 80 ilden getirilen 19 bin 19 fidan Atakum ilçesine bağlı Büyükoyumca mahallesinde 100'üncü Yıl Kurtuluş Ormanına dikildi.


Dünya Ormancılık Günü ve 19 Mayıs'ın 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında Samsun'da gerçekleştirilen 19 bin 19 fidan dikim töreninde konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı etkinlikleri kapsamında ciddi hazırlıklar yapıldığını belirterek "Tabii ki bu hazırlıkların merkezi Samsun. 7-8 aydır çalışıyoruz ve bu konudaki hazırlıklarımızı Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız kutlamaların kendi himayelerinde yapılmasıyla ilgili bundan bir ay önce genelge yayınladılar. İnşallah bu genelge çerçevesinde etkinlikler kutlanmaya başladı ve bugün de bu etkinliklerden birisini gerçekleştiriyoruz"  dedi.

Bundan 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a gelirken işgal kuvvetlerinden vize almak durumunda kaldığını hatırlatan Vali  Osman Kaymak, “Samsun’a geldiğinde ‘Ben Samsun’u ve Samsunluları gördüğümde bütün düşüncelerimi gerçekleştireceğime dair kuvvetli bir inanca sahip oldum’ demiştir. O anlamda Samsun ilk adım şehri, kurtuluş meşalesinin yakıldığı şehirdir diyoruz. İşte Atatürk Samsun’dan aldığı ruh ve inançla kurtuluş savaşını başlattı. O çerçevede Samsun’daki bütün kurumlar buna içten inanıyorlar. 7-8 aydır Valilik koordinesinde bu çalışmaları yürütüyoruz ama ben bu çalışmalara destek veren bütün kurumlara ve sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

19 Mayıs'ın 100. yıl etkinlikleri kapsamında çok anlamlı programlar yapmaya çalıştıklarını ifade eden Samsun Valisi Kaymak sözlerini "İnşallah bu yıl içerisindeki kültürel, sportif, sanatsal faaliyetler ve kongrelerle 19 Mayıs ve Çanakkale ruhunu Samsun’dan dünyaya haykıracağız. Türkiye’nin kurtuluş mücadelesi hala devam ediyor. Uluslararası güçlerin Türkiye üzerindeki oyunları devam ediyor. Onun için bu milli hakimiyet ve kurtuluş ruhunun diri tutulması lazım. Gençlerimiz bu ruhla olduğu sürece Türkiye yoluna devam edecek ve bizi kimse bölemeyecek.” diyerek sonlandırdı.

19 bin 19 fidan dikim töreninde 19 Mayıs 1919’un büyük Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 100. Yıldönümü olduğunu belirten Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ise burada yaptığı konuşmada "Biz de Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı olarak Orman Bölge Müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu fidan dikme organizasyonuna iştirak ettik. Bilindiği üzere Samsun T Tipi Cezaevi’nde iki bin civarında hükümlümüz bulunmaktadır. Bu hükümlülerimizin bir kısmı şartları oluştuğu zaman kamuda gönüllü çalışma karşılığında bir yıl daha erken denetimli serbestlik altında tahliye ediliyorlar. Bu hükümlülerimizi denetimli serbestlik süresi içerisindeki kamu yararına çalışma faaliyetleri birçok noktada icra ediliyor. Bunlardan birisi de burada olduğu gibi ağaç dikme faaliyetleridir.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardoından 81 ilden ayrı ayrı koordinatlarının belirlendiği 100. Yıl Kurtuluş Ormanı'nda fidanları sırasıyla Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara başta olmak üzere 81 şehirden  ikişer gencin getirdikleri fidanları toprakla buluşturup, can suyu verdi.

Fidan dikim programına ayrıca OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Orman İşletme Müdürü Celal Kanbur, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler, sporcular, izciler ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Havza'da öğrenci servisi minibüsü markete girdi

Samsun Havza'da öğrenci servisi minibüsü markete girdi