25 Haziran 2019 Salı

SAMSUN'DA 10.5 MİLYON TL'LİK KAVAK GÜVEN GÖLETİ İÇME SUYU ARITMA TESİSİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Samsun'da 10.5 milyon TL'lik Kavak Güven Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisinin açılışı yapıldı

Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 10.5 milyon TL'lik yatırım ile yapılan Kavak Güven Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisinin açılışını yaptı.

11 Nisan 2018 Çarşamba 17:37 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kavak ilçesinin 50 yıllık içme suyu sorununu çözen Güven Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin açılışı yapıldı.


Samsun Valisi Osman Kaymak, Kavak İlçesine bağlı Yaşar Doğu mahallesinde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ‘Kavak Güven Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin açılışını protokol üyeleriyle birlikte gerçekleştirdi.


Kavak Güven Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisinin açılış töreninde Kavak Merkez Cami Müezzini Murat Kural Kur’an-ı Kerim tilaveti okudu. Kur’an-ı Kerim Tilaveti’nin ardından Kavak İlçe Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu açılış töreninde yaptığı konuşmasında, "İlçemizin en büyük sorunu içme suyu sıkıntısıydı. 2014 yılında büyük bir kuraklık yaşanmış, ara ara sularımız kesilmişti. Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ yaptığı tesisle 50 yıllık su sıkıntımızı bitirmiş oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim" dedi.
 


10.5 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI, 50 YIL SU SORUNU OLMAYACAK
Ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı konuşmasında, "Su her şeye hayat verir. İnsan vücudunun da yüzde 70’i sudan oluşur. Etrafımızda gördüğümüz, Allah’ın yarattığı her şeyin hayatını idame ettirmesi için gereken şey sudur. Su olmazsa hayat olmaz, sağlık olmaz, bereket olmaz. 2014 yılında kurak günlerde Kavak’ta su kesintileri başladı. Telaşlandık. Merkezde derin su pompaları bulunuyordu. Derin kuyu pompalarından su çekip, pompaladıktan sonra klorlayıp, ilaçlayıp şehre veriyorduk. Sağlık açısından sudan şüphemiz yoktu. Ama kuraklıkta su seviyesi aşağıya doğru düşüyordu. İbrahim Bey, Belediye Başkanı olduğunda Güven Göleti’nden su alınarak, arıtıldıktan sonra şehre basabileceğimizden bahsetmişti. O gün bunun maliyetine bakmadan projeye olumlu cevap verdik. Bugün itibariyle 10,5 milyon TL’lik tesisi hayata geçirdik. Böylece Kavak, 50 yıl daha su problemi yaşamayacak hale getirildi. Kavak’ın ulaşım problemi kalmadı. Kavak’ın tek sorunu kirli suların arıtılması. Bu sorunu da halletmek için çaba sarf ediyoruz. Kirlettiğimiz suyu da aynı ortamda temizleyip doğaya salmamız lazım. İçme suyunu nasıl temizliyorsak, kirli suyu da tabiata atarken temizlememiz gerekmektedir" dedi.
 


Samsun Valisi Osman Kaymak'ta açılış töreninde yaptığı konuşmasında, "Değerli Kavaklılar; Bu gün burada sizlerle beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Öncelikle bu tesisi kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’a ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Kavak ilçemizin 50 yıllık su sorunu çözülmüş oluyor. Hayırlı uğurlu olsun. Bizde bu ilin Valisi olarak Belediye Başkanımız ve Milletvekillerimiz ile birlikte Samsunumuzu yarınlara taşımaya çalışıyoruz. Samsun Anadolu'nun Karadeniz'e açılan önemli bir kapısıdır. Samsun Karadeniz'in amiral gemisidir. Samsun bölge ili olması nedeniyle de bu fonksiyonunu çok iyi kullanması gerekmektedir. Ben Samsun'da 9 aydır Valilik yapıyorum. Bu süreçte ilimizi her yönüyle tanımaya çalışıyorum. Samsun insan yapısıyla, coğrafi yapısıyla, Türkiye'nin çok önemli kentlerinden birisidir. Samsun Türkiye'nin kuruluşuna ve kurtuluşuna giden yolda önderlik yapmış bir ildir. Vatansever, inançlı ve milliyetçi insan yapısıyla Türkiye'nin mozaiğine büyük katkı yapmaktadır. Tabii ki bu şehrimizin Türkiye'nin kalkınmasına da büyük katkı yapması lazım. O çerçevede de Samsun'un potansiyelinin çok iyi kullanması gerektiğini düşünüyoruz. Samsun'un şu an 1 milyon 300 bin nüfusu var. Samsun turizm, tarım ve istihdam potansiyellerini çok iyi değerlendirdiği zaman İnanın 2-3 milyon nüfusa bakacak bir ildir. Değerli Kavaklılar; Samsun'un gelişmesinde Kavak ilçemizin büyük bir önemi var. Artık bizler sanayinin denize yakın olmasını istemiyoruz. Sanayi artık Samsun'un güneyi olan Kavak, Havza ve Vezirköprü ilçelerimize doğru kaysın. Bu çerçevede bakın Kavak OSB dolmak üzere. Artık Samsun Merkez OSB’de yer bulamıyoruz. Samsun'un Merkez OSB yükünü alacak ilçe belki de Kavak ilçemizdir. İnşallah Kavak ve Havza’da yeni OSB alanları bularak, sanayinin buraya gelmesini istiyoruz. Kavak inşallah sanayideki bu atılımlarla kendini büyüyerek geliştirecektir. Biz bu hedef doğrultusunda çalışacağız. Hep şunu söylüyoruz üreten Samsun, güçlü Samsun Türkiye'ye güç katacaktır. Bu manada da diyoruz ki Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Bakın işte Afrin'de yapılan operasyonlarda görüldüki Türkiye bugün bütün dünyanın hedefindedir. O anlamda bizler birlik ve beraberliğimizi her daim korumalıyız. Vatan millet duygusu yüksek Samsunlular gerçekten Türkiye'nin bölünmesi söz konusu olduğunda tavırlarını ortaya koymaktadırlar. Açılışını yaptığımız Güven Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisimiz Kavak ilçemize hayırlı uğurlu olsun diyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum." dedi.
 


Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve diğer protokol üyeleri tarafından Kavak Güven Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin açılışı gerçekleştirildi. Kavak ilçesi Yaşar Doğu Mahallesi’nde gerçekleşen açılış törenine ayrıca, Kavak Kaymakam Vekili Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Yardımcıları, Saski Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, mahalle muhtarları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da özel halk otobüsünde apandisti patlayan adamı şoför hastaneye götürdü

Samsun'da özel halk otobüsünde apandisti patlayan adamı şoför hastaneye götürdü