15 Haziran 2019 Cumartesi

SAMSUN'DA 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ SONRASI KIRGIZİSTAN'A KAÇANLAR MI OLDU

Samsun'da 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Kırgızistan'a kaçanlar mı oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov'a yaptığı FETÖ uyarısının ardından gözler Samsun'a çevrildi.

10 Nisan 2018 Salı 16:25 GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov'a FETÖ uyarısında bulunarak, "FETÖ, bugün bize yaptığını yarın Kırgızistan’a yapacak kadar hain bir örgüttür" derken 15 Temmuz sonrası Samsun'dan da Kırgızistan'a kaçanların olduğu iddiası gündeme geldi.


15 Temmuz hain darbe girişiminin hemen ardından Samsun'dan bazı kişilerin Kırgızistan'a kaçtığı iddiaları uzun süredir gündemde. 

İddiaya göre hain darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz 2016 tarihinden bir kaç gün sonra Samsun'dan bazı isimler, Kırgızistan'a kaçtı. FETÖ'nün o tarihlerde Kırgızistan'da da bir darbe girişimi yapacağı söylentileri üzerine Samsun'dan bu ülkeye kaçan isimlerin, rotasını Kıbrıs'a çevirdiği iddiaları Samsun kamuoyunda son günlerde konuşulan konular arasında. 

15 Temmuz hain darbe girişiminin yapıldığı saatlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halkı meydanlara inmeye davet etmişti. Samsun halkı da bu davet üzerine Cumhuriyet Meydanına inerek darbe girişimine karşı burada bayraklar açarak duruş sergilemişti. 15 Temmuz gecesi Samsun'da bulunan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ve eski bakan Çağatay Kılıç'ta Cumhuriyet Meydanında halk ile birlikte darbe girişimine karşı tepkilerini ortaya koymuştu. Daha sonra Demokrasi Nöbetine dönüşen  tepkiler sırasında bazı siyasiler, iş adamlarının meydana gelmemesini eleştirmişti. Bu eleştiriler sonrası ise iş adamları devam eden Demokrasi Nöbetlerine katılarak Cumhuriyet Meydanına geldi.

DARBE BASTIRILINCA GERİ DÖNDÜLER İDDİASI
O tarihte ise Cumhuriyet Meydanında görünmeyen bazı isimlerin Kırgızistan'a kaçtığı buradan da Kıbrıs'a geçtikleri iddiaları konuşulmaya başlanmıştı. Darbe girişiminin bastırılması sonrası ise önce Kırgızıstan'a, buradan da Kıbrıs'a kaçtıkları yönünde iddialar gündeme gelen bazı isimlerin, Samsun'a dönüş yaparak Cumhuriyet Meydanında ki Demokrasi Nöbetlerinde görüntü verip yine ortalardan kayboldukları ileri sürülmüştü. O gün bugündür Samsun kamuoyunda konuşulan bu iddiaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi bir ziyaret için gittiği Kırgızistan'da FETÖ ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

BİZE YAPTIĞINI SİZE DE YAPARLAR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı ziyarette Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov'a "FETÖ’cüler Türkiye ile Kırgızistan arasına fitne sokmak için her türlü alçaklığı sergilediler. FETÖ, bugün bize yaptığını yarın Kırgızistan’a yapacak kadar hain bir örgüttür. Türkiye son FETÖ'cü hain de hukuk önünde hesap verene kadar yurt içinde ve yurt dışında bu örgütle mücadelesini sürdürecektir. Kırgızistan için de çok büyük tehdit oluşturan bu örgütün kökünü kazımak devlet başkanları olarak boynumuzun borcudur." demişti.

15 Temmuz sonrası Samsun'dan Kırgızistan'a kaçtıkları iddia edilen isimlerin ise, buradan da Kıbrıs'a neden gittikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kırgızistan'da yaptığı açıklama ile belli oldu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Betong Yapı Sanayi firması Samsun'un Havza ilçesine 50 milyon avroluk yatırım yapacak

Betong Yapı Sanayi firması Samsun'un Havza ilçesine 50 milyon avroluk yatırım yapacak