26 Mayıs 2019 Pazar

SAMSUN'DA 15 TEMMUZ ŞEHİDİ MUHAMMET ALİ AKSU'NUN ANNESİ HAİNLER İÇİN İDAM İSTEDİ

Samsun'da 15 Temmuz şehidi Muhammet Ali Aksu'nun annesi hainler için idam istedi

Samsun'da darbeci askerlerin tankla üzerinden geçerek şehit ettiği Muhammet Ali Aksu'nun annesi Ezine Aksu, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümünde oğlunu şehit eden hainler için idam istedi.

15 Temmuz 2018 Pazar 18:42 GÜNCEL

Samsun'un Alaçam ilçesinde yaşayan 15 Temmuz şehidi Muhammet Ali Aksu'nun annesi Ezine Aksu, 15 Temmuz 2016 tarihinde darbecilerin İstanbul Atatürk Havalimanında bulunan oğlunun üzerinden tankla geçtiklerini söyledi.


Samsun'un Alaçam ilçesinde 15 Temmuz şehidi Muhammet Ali Aksu'nun annesi, hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümünde oğlunun nasıl şehit olduğunu anlattı. 15 Temmuz 2016 tarihinde oğlu Muhammet Ali Aksu'nun İstanbul'da bulunduğunu bu sırada gerçekleşen darbe girişimine karşı koymak için "Ölürsek şehit oluruz" diyerek evinden ayrıldığını anlatan şehit annesi Ezine Aksu, "Cumhurbaşkanımız meydanlara davet edince akrabalar ve 5 oğlum çıkmış. İki oğlum benim yanımdaydı. Tankla oğlumu ezen demiş ki 'Sakallı, cübbeli diye çiğnedim'. Çocuklarım her mahkemeye gitti. Biz bu hainler için idam istedik. Bu kadar ocaklar söndü, kadınlar dul kaldı, çocuklar yetim kaldı. Yazık değil mi bu insanlara, suçumuz ne bizim" dedi.

Şehit düşen oğlu Muhammet Ali Aksu'yu ziyaret için İstanbul'a gittiğini 15 Temmuz 2016 tarihinde de Samsun'a geri döndüğünü açıklayan Ezine Aksu, darbecileri lanetlerken, hain darbe girişimi sırasında oğlu Muhammet Ali Aksu'nun şehit olurken görümcesinin oğlu Engin Kurnaz'ın ise o gecede yaralandığını belirtti.15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen acılarının taze olduğunu vurgulayan 9 çocuk annesi Ezine Aksu, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımız meydanlara davet edince akrabalar ve 5 oğlum çıkmış. İki oğlum benim yanımdaydı. Tankla oğlumu ezen demiş ki 'Sakallı, cübbeli diye çiğnedim'. Çocuklarım her mahkemeye gitti. Biz bu hainler için idam istedik. Bu kadar ocaklar söndü, kadınlar dul kaldı, çocuklar yetim kaldı. Yazık değil mi bu insanlara, suçumuz ne bizim?"

15 Temmuz şehidi Muhammet Ali Aksu'nun annesi Ezine Aksu, darbeye karşı mücadele ederek vatan için kanını, canını verenlere minnettar olduklarını dile getirerek, "Devlet olmayınca, millet olmayınca hiçbir şey anlayamazsın. Üzülüyor insan. İki çocuğu var küçük. Onun için çok zor. Bağrıma taş bağladım duruyorum. Vatan millet sağ olsun. Allah yardımcımız olsun. Doğrunun Allah yardımcısıdır." ifadelerini kullandı.

Her sabah oğlunun mezarına gittiğini, dua ettikten sonra etrafını temizlediğini anlatan Ezine Aksu, acılarının büyük olduğunu kaydetti.

Samsun'un Alaçam ilzesinde yaşayan şehit annesi Ezine Aksu, "Allah Cumhurbaşkanımızı başımızdan eksik etmesin. Huzur olsun, başka bir şey istemiyorum. Bir ekmek yesem ertesi güne dururum. Huzurumuz olmayınca, sağlığımız olmayınca, vatanımız olmayınca ne yapacağız? Ne geçecek elimize. Bir şey geçmez. Bize huzur ve vatan lazım." diye konuştu.15 Temmuz şehidi Muhammet Ali Aksu'nun ablası Faziye Kurnaz da acılarının taze olduğunu, kardeşinin vatan, millet, bayrak, ezan, namus için şehit düştüğünü hatırlattı.

Ailesindeki herkesin vatan için ölebileceğini belirten Kurnaz, "Allah FETÖ'cüleri bildiği gibi yapsın. Biz yandık, onlar da yansın. Bizim ciğerimiz yandı, onların da yansın. Biz vatan için ölürüz. Bana 'gel 60 yaşında' deseler hemen giderim. Keşke İstanbul'da ben de olsaydım, ben de giderdim. Biz de burada o gün, vatan için sabaha kadar Kur'an okuyup dua ettik." dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 15 Temmuz şehidi Sevgi Yeşilyurt'un annesi: Kızımın acısı dinmez

Samsun'da 15 Temmuz şehidi Sevgi Yeşilyurt'un annesi: Kızımın acısı dinmez