17 Temmuz 2019 Çarşamba

SAMSUN'DA 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN 103. YIL DÖNÜMÜNDE ŞEHİT MEZARLARINA KARANFİL BIRAKILDI

Samsun'da 18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümünde şehit mezarlarına karanfil bırakıldı

Samsun'da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103'üncü yıl dönümü nedeniyle Garnizon Şehitliğinde düzenlenen törende şehitlerin mezarlarına karanfiller bırakıldı, dualar edildi.

18 Mart 2018 Pazar 14:07 GÜNCEL

Samsun'da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümü nedeniyle Garnizon Şehitliğinde tören düzenlendi.


Samsun'da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103'üncü yıl dönümü nedeniyle Asri Mezarlıkta bulunan şehitlikte düzenlenen törene Samsun Valisi Osman Kaymak ile birlikte protokol üyeleri katıldı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103'üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Asri Mezarlıkta bulunan Garnizon Şehitliğinde düzenlenen törene şehit aileleri ve çocuklarıda katıldı. 

Samsun Valisi Osman Kaymak'ın yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçe belediye başkanları, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman ile birlikte askeri erkanın katıldığı törende, şehitlerin mezarlarına karanfiller bırakılarak dualar edildi. 

Öte yandan Samsun'da siyasiler ve belediye başkanlarıda 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümü nedeniyle mesajlar yayınlandı.

Samsun Valisi Osman Kaymak, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, tarihte eşine az rastlanan en büyük kahramanlık destanlarından olan ve savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin 103. yılını kutlamanın onurunu yaşadıklarını belirtti.

İstiklal Savaşı'nda elde edilen zaferin adeta ön sözü olan Çanakkale Zaferi'nin Türk milletinin tarih boyunca kazandığı en parlak zaferlerden ve en büyük kahramanlıklardan biri olduğunu anlatan Kaymak, "Fedakarlığın doruk noktasına ulaştığı, var veya yok olma mücadelesi olan Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin bütün yokluk ve imkansızlıklara rağmen vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu bütün dünyaya göstermesi bakımından tarihi bir öneme sahiptir." ifadesini kullandı.

Çanakkale Zaferi'nin büyük onur ve güven kazandırmanın yanı sıra Türk milletinin kahramanlığı, azmi, iradesi, cesareti ve vatan sevgisini, aynı zamanda savaş meydanında bile düşmanından esirgemediği merhamet ve şefkatini tüm insanlığa örnek şekilde ortaya koyduğu bir savaş olduğunu vurgulayan Kaymak, şunları kaydetti:

"Çanakkale Savaşları, bir kahramanlık abidesi olmakla birlikte savaşan ülke ve milletleri birbirine yakınlaştıran yönüyle de dünya tarihinde ayrı bir yere sahiptir. Bugün bizlere düşen görev şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal vatan topraklarının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi idrak etmek, gelecek nesillere bu bilinci aktarmak ve kutsal toprakları bizden sonraki nesillere daha güvenli şekilde devretmektir.

Türk vatanının ve milletinin ebedi varlığı ile devletimizin bölünmez bütünlüğü uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet, saygı ve şükranla anıyorum."

FUAT KÖKTAŞ'TAN 18 MART MESAJI

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş da medeniyet yolculuğunun neredeyse her günü bir kahramanlık destanına sahne olan Türk milletinin 18 Mart 1915'te bu destanlara bir yenisini eklediğini, dünyaya hem insanlığın hem de millet olma şuurunun ne olduğunun adeta dersini verdiğini aktardı.

"Ölürsem şehit, kalırsam gazi" anlayışıyla Çanakkale'de destan yazan atalarından kendilerine miras kalan ruhun, bugün terörle mücadele eden ordunun kahraman mensuplarında görüldüğüne işaret eden Köktaş, şöyle devam etti:

"O gün sırtında taşıdığı 275 kilogramlık mermiyle düşman zırhlısını vurarak savaşın seyrini değiştiren kahraman asker Seyit Onbaşı varsa, bugün de vatanı ve milleti için gözünü kırpmadan vatan toprağımız için canını vermeye daima hazır Seyit Onbaşılar var. Onlar milleti, vatanı, istiklali ve istikbali için her zaman görev başındadır. Vatanın selameti için Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda ve vatan müdafaasının söz konusu olduğu her noktada canını ortaya koyarak adını tarihe yazdıran bütün kahraman şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükranla anıyorum." 

ERHAN USTA'DAN 18 MART MESAJI

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında "Vatan uğruna ölmeyi emreden liderin öncülüğünde, ölüme başı dik, vakurla yürüyen yiğitlerin destanı, içimizdeki imanın damgasıdır Çanakkale.  Bu destan, bir zaferden çok daha fazla anlam ifade etmektedir. Çanakkale, itibar ve iddiamızın dayanağı, muhterem şehitlerimizdir. Şurası muhakkaktır ki bu vatanı lafla almadık. Buradaki büyük, ebedi Türk şahsiyetini lafla kurmadık. Buraları, birbirinden ağır tarihi hadiseler yaşayarak bizim yaptık. Bu memlekete damgamızı, öyle eşsiz iki hayat özüyle, zekayla ve kanla bastık ki buraların artık başkalarına ait olma ihtimali kalmamıştır. Sonra, buraları yalnız almadık, muhafaza ettik. Hem de bütün dünyaya karşı. Bu da bizim kanımızın kuruyup kurumadığını, ilkin kendimize, sonra bütün cihana gösterir. Bu vatan ancak biz tarihi vazifelerimizi anlamaktan, bu vazifeye layık olmaktan çıkarsak düşmanların olabilir. Her zerresinde bir şehidimizin nabzının attığı bu topraklardan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğimizi dost düşman herkes bilmelidir." dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da şehit çocuğu 18 Mart'ta babasını öper gibi öptü Türk Bayrağını

Samsun'da şehit çocuğu 18 Mart'ta babasını öper gibi öptü Türk Bayrağını