22 Kasım 2019 Cuma

SAMSUN'DA 18 MART ŞEHİTLER YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

Samsun'da 18 Mart Şehitler Yürüyüşü düzenlendi

Samsun'da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 104. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen 18 Mart Şehitler Yürüyüşünde Samsunlular geniş katılım sağladı.

18 Mart 2019 Pazartesi 19:38 GÜNCEL

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü nedeniyle 18 Mart Şehitler Yürüyüşü düzenlendi.


Samsun'da gerçekleşen 18 Mart Şehitler Yürüyüşüne siyasiler, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Üniversite ve toplum buluşmasının en özel örneklerinden biri olan yürüyüşe;  çocuk, yaşlı, genç her kesimden on binlerce vatandaş katıldı. Ellerinde Türk bayraklarıyla şehitler ve vatan için atılan sloganlarla yürüyen coşkulu kalabalık, Samsun sokaklarını kırmızı beyaza boyadı. Ayrıca yürüyüşe eşlik eden 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu Bando Takımı da yürüyüşe ayrı bir ruh kattı.   

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, personeli, akademisyeni ve öğrencileriyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yürüyüşteki yerini aldı. Samsun Valiliğinin himayesinde düzenlenen yürüyüşe ayrıca; Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Milletvekilleri, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, fakülte dekanları, akademisyenler, idari personel, lise ve üniversite öğrencileri ile Samsun halkı katıldı.“Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet”, “Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez”, “Çanakkale Geçilmez”, “Vatan Sana Canım Feda” “Her Şey Vatan İçin”, "Çanakkale Ruhu Dimdik Ayakta” gibi sloganlarla ve "Allahü Ekber" nidalarıyla Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nden başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na kadar devam etti.

Burada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşu yapıldı ve coşkulu bir şekilde İstiklal Marşı okundu. 

“Çanakkale’yi Çanakkale yapan vatana düşman ayağı bastırmayan asil ruhtur”
Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç “Çanakkale Zaferimizin 104. yılını kutlamak, şehitlerimizi anmak ve Çanakkale ruhunu yaşatmak için düzenlediğimiz etkinliğe katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bugünkü etkinliğin ardından hepimiz evlerimize, iş yerlerimize döneceğiz. Ama o gün bu vatan uğruna Çanakkale’de savaşan kahramanlarımız evlerine dönmeyeceklerini biliyorlardı. Çanakkale’yi Çanakkale yapan vatana düşman ayağını bastırmayan, namusuna dokundurtmayan o asil ruhtur. Çanakkale demek, Çanakkale’yi geçilmez yapan Mehmetçiklerimiz demek. Çanakkale demek Seyit Onbaşı demek, kınalı kuzular demek, Mustafa Kemal demektir” dedi.

“Çanakkale, milli birlik ve beraberlik ruhuyla her türlü güçlüğün üstesinden gelinebileceğin ispatıdır”
Çanakkale Zaferiyle asırlık Türk yurdunun düşmana çiğnetilmediğinin altını çizen Rektör Sait Bilgiç şöyle devam etti: “Böylece milli birlik ve beraberlik ruhuyla hareket edildiği zaman her türlü güçlüğün üzerinden gelineceği ispat edilmiş, Türk komutan ve askerleri dünya askerlik tarihine geçmiştir. Bugün de ülkemize yöneltilen iç ve dış tehditleri ancak Çanakkale ruhuyla bertaraf edebiliriz. Ecdadın bize bıraktığı bu kutsal vatan topraklarını biz de bizden sonrakilere daha güvenli ve güçlü bir şekilde bırakmakla yükümlüyüz. Bunun gereği olarak da Çanakkale ruhunu yaşatmakla birlikte çok çalışmak, çok üretmek zorundayız. Düşmana muhtaçlıktan kurtulmak zorundayız.”“Yeni Zelanda’daki terörist saldırıyı şiddetle kınıyorum”
Milli Mücadeleye bizzat katılan İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şehitlerine yazdığı “Yaralanmış tertemiz alnından, uzanmış yatıyor. Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!” dizelerine sahip “Çanakkale Şehitlerine” adlı ölümsüz eserini de okuyan Rektör Bilgiç “Çanakkale başta olmak üzere bu topraklar için toprağa düşmüş olan bütün şehitlerimizi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet, şükran ve rahmetle yâd ediyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.” ifadelerini kullandı.

Yakın bir zamanda, Yeni Zelanda’da yaşanan terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan Müslümanları da unutmayan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç “İbadet halindeki Müslümanları katleden terörist saldırıyı şiddetle kınıyor, şehitlere Allah’tan rahmet gazilere şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Rektör Bilgiç’in konuşmasının ardından Rektör Danışmanı ve İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Yılmaz, tüm şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okudu ve yaptırdığı dualarla eller şehitler için semaya kalktı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Cumhur İttifakı Samsun adayı Mustafa Demir Çocuk Köyü projesi hakkında bilgi verdi

Cumhur İttifakı Samsun adayı Mustafa Demir Çocuk Köyü projesi hakkında bilgi verdi