20 Ocak 2021 Çarşamba

SAMSUN'DA 19 MAYIS'IN 100'ÜNCÜ YILI NEDENİYLE 1919 METRELİK TÜRK BAYRAĞI YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

Samsun'da 19 Mayıs'ın 100'üncü yılı nedeniyle 1919 metrelik Türk Bayrağı yürüyüşü yapıldı

Samsun'da 19 Mayıs'ın 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında 1919 metrelik dev bayrak yürüyüşü gerçekleştirildi. Samsun'da düzenlenen 1919 metrelik bayrak yürüyüşüne Samsunlular büyük ilgi gösterdi.

14 Mayıs 2019 Salı 02:53 GÜNCEL

Samsun'da 19 Mayıs'ın 100'üncü yılı kutlamaları kapsamında, Atatürk Anıtı, Shell Kavşağı, Lise Caddesi ve İstiklal Caddesi güzergahı üzerinde 1919 metrelik dev bayrak yürüyüşü yapıldı. 


Samsun'da gerçekleşen 1919 metrelik bayrak yürüyüşüne Samsunlular büyük ilgi gösterirken, yürüyüşe Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Samsun Vali Yardımcıları Hasan Öztürk, İbrahim Avcı, Sezgin Üçüncü, Atakum İlçe Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsun İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ünsal Ağaoğlu, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri, öğrenciler ve binlerce vatandaş katıldı.

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ve Koç Holding iş birliğiyle 16. Koç Spor Fest etkinlikleri kapsamında düzenlenen '19 Mayıs’ın 100.Yılında, Yürüyoruz Yolunda' temalı 1919 metrelik bayrak ve büyük gençlik yürüyüşü büyük coşku içinde gerçekleşti.

Samsun'da 19 Mayıs'ın 100'üncü yılı nedeniyle düzenlenen 1919 metre uzunluğundaki dev bayrak yürüyüşü, Atatürk Anıtı, Shell Kavşağı, Lise Caddesi ve İstiklal Caddesi takip edilerek Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam etti.

1919 metrelik bayrağın taşınması sırasında cadde kenarlarına ve evlerinin balkonlarına çıkan Samsunlu vatandaşlar, korteje katılanlara alkışlarla sevgi gösterisinde bulundu.

Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda sona eren yürüyüş sonunda bir konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, "Değerli arkadaşlar, bundan 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları yok olmakta bulunan ve üstünde karabulutların dolaştığı Anadolu’da İstanbul’dan çıkarak Samsun’a gelerek, kurtuluş meşalesini burada yaktı. O yönüyle şehrimizde bir dizi etkinlikler yapıyoruz. Bu coşkuyu hep beraber yaşamaya çalışıyoruz. Bize bu günleri armağan eden ve Türkiye Cumhuriyetini kuran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekânları cennet olsun. Değerli arkadaşlar, 100. Yıl kutlamaları öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yapılmaktadır. 100. Yıl kutlamaları aynı zamanda 2023 yılına kadar devam edecek. Bizden sonra Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara illerinde gerçekleşecek. Bizim etkinliklerimiz de yıl boyu devam edecek. Bundan önce MEB robot yarışması ve 41. TRT Uluslararası Çocuk Şenliği’ni gerçekleştirdik. Bugünde 16. Koç Spor Fest Türkiye Üniversite Sporlarına ev sahipliği yapıyoruz. Bundan dolayı Koç Holding’e çok teşekkür ediyorum. Bayrak yürüyüşüne katılan misafirlere, Samsunlu gençlere ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Değerli katılımcılar Türkiye Cumhuriyeti kolay kurulmadı. Etkinliklerdeki asıl amacımız; Samsun'dan bütün gençliğe ve bütün dünyaya milli birlik ve beraberlik ruhunu yaşatmak ve canlı tutmaktır. Bunun içinde milli beraberlik ruhuna ihtiyacımız var. İnşallah 19 Mayıs günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilimize teşrif edecekler. İnşallah 100. yıl kutlamaları hem milli ruhun Samsun’dan Türkiye’ye ve dünyaya yansımasını sağlayacak, hem de Samsun’un tanıtımına büyük katkı yapacak. Ben spor müsabakalarının centilmence geçmesini diliyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu, Efsane Güreşçi Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğu’nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu’ya ve Efsane Atlet Halil Akkaş’a Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer tarafından şükran plaketi verildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yüksel Yıldırım Yılport Samsunspor play-off'tan elenince tribünde donup kaldı

Yüksel Yıldırım Yılport Samsunspor play-off'tan elenince tribünde donup kaldı