22 Ekim 2021 Cuma

SAMSUN'DA 2019 BALIK AV SEZONU DUALARLA AÇILDI

Samsun'da 2019 balık av sezonu dualarla açıldı

Samsun'da 2019 balık av sezonu dualarla açıldı. Samsun'da yapılan balık av sezonu açılış törenine Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu'da katıldı.

02 Eylül 2019 Pazartesi 12:42 GÜNCEL

Samsun'a gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir ve milletvekili Bedri Yaşar ile birlikte dün balık av sezonu açılış törenine katıldı.


Samsun'un Canik ilçesi Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen ’2019-2020 Yılı Balıkçılık Av Sezonu Açılış Töreninde konuşan Vali Osman Kaymak "Değerli arkadaşlar bugün Canik balıkçı barınağında 2019-2020 Yılı Balıkçılık Avlanma Sezonunu açıyoruz. Şimdiden balıkçı kardeşlerimize hayırlı olsun. Samsun’da yılda 50 bin tona yakın balık avlanmaktadır. Bu sektörde 100 bin insan ekmek yiyor. Samsun balıkçılıkta en önde gelen illerimizden birisidir. Bizde bu sektörü çok önemsiyoruz. Bugün burada balıkçılık sezonunu açmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Ayrıca ilimizde Alaçam, 19 Mayıs, Yakakent, Terme ve Canik olmak üzere 5 balıkçı barınağımız var. 630’a yakın balıkçı teknemiz var. Yine 3500 ruhsatlı balıkçımız mevcuttur. Yıllık olarak bu sektör 17-18 milyon Euro ekonomiye katkı sağlamaktadır. Bu anlamda balıkçılık sektörü Samsun’un önemli alanlarından birisidir. Buradan balıkçılardan da şunu önemsiyoruz. Türkiye’de ve Dünya’da av balıkçılığı gittikçe azalmaktadır. O yönüyle bilinçli avcılık yapmalarını istiyoruz. Balıkçılarımızın tamim ve yönetmeliklere uymaları gerekiyor" dedi.Balıkçıları bilinçsiz ve vahşi avlanma yapmamaları konusunda da uyaran Samsun Valisi Osman Kaymak, şunları dile getirdi.
"Bilinçsiz ve vahşi avlanmadan kaçmamız lazım. Tabi ki şuan Türkiye’nin kültür balıkçılığına çok ihtiyacı var. Biz o anlamda ilimizde kültür balıkçılığını artırmak için çok ciddi çalışmalar yapmaktayız. Özellikle Japonya ile işbirliği içerisindeyiz. Denizde kafes balıkçılığını geliştiriyoruz.  Biz buradan tüm balıkçılarımıza Vira Bismillah diyoruz. Balıkçılık sezonunun hayırlı, kazançlı, kazasız ve bereketli olmasını diliyorum."
 
Program sonunda Canik İlçe Müftüsü Ali Çebi tarafından 2019-2020 Yılı Balıkçılık Av Sezonu Açılış duası yapıldı.

Daha sonra Vali Osman Kaymak, Türk Ceza Hukuku Profesörü ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Demir ve protokol üyeleri ile birlikte balıkçı tekneleri ile denize açılarak temsili ağ atma merasimi gerçekleştirdi.

Törene ayrıca, Canik Kaymakamı Mahmut Halal, Sahil Güvenlik Karadeniz  Bölge Komutanı Sg. Alb. Ahmet Bahadır ve balıkçılar katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor Gümüşhanespor'u 2-0 yenerek sezona moralle başladı

Yılport Samsunspor Gümüşhanespor'u 2-0 yenerek sezona moralle başladı