24 Temmuz 2019 Çarşamba

SAMSUN'DA 24 HAZİRAN SEÇİM GÜNÜ İÇİN ALINAN GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ VALİ AÇIKLADI

Samsun'da 24 Haziran seçim günü için alınan güvenlik tedbirlerini Vali açıkladı

Samsun Valisi Osman Kaymak 24 Haziran'da yapılacak seçimler nedeni ile seçim güvenlik toplantısında alınan kararları, tedbirleri ve getirilen bazı yasakları açıkladı. Samsun'da 24 Haziran seçim günü bunları yapmak yasaklandı

21 Haziran 2018 Perşembe 04:03 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, 24 Haziran seçiminin yapılacağı gün Samsun'da 3 bin 31 polis, bin 24'ü jandarma olmak üzere toplam 4 bin 55 güvenlik görevlisinin seçim güvenliğini sağlamak amacı ile görevlendirildiğini açıkladı.


Samsun'da 24 Haziran seçim günü için alınan tedbir ve kararlarla ilgili bir açıklama yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, seçim günü vatandaşlar için ruhsatlı dahi olsa silah taşıma ve içki satışlarının yasaklandığını duyurdu.

Samsun Valisi Osman Kaymak tarafından yapılan açıklamada 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimler nedeniyle seçim güvenlik toplantısı yapıldığı bilgisi verildi.

Samsun Valisi Osman Kaymak tarafından yapılan açıklamada Samsun'da seçim günü için alınan tedbirler ve vatandaşlar için yasaklanan bazı durumlarla ilgili şu bilgiler verildi.

"Samsun'da seçimlerin kanunlar çerçevesinde ve demokrasi içerisinde her türlü baskıdan uzak, huzur ve güven ortamında gerçekleştirilmesi için seçim güvenlik toplantısı gerçekleştirilmiştir. İlimiz genelinde; 24 Haziran 2018 Pazar günü 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde 959.359 seçmen, 3.262 sandıkta oy kullanacaktır. Seçim güvenliğini sağlamak üzere 3.031 polis ve 1.024 jandarma olmak üzere toplamda 4.055 güvenlik personeli görev yapacaktır. 298 sayılı Kanunun 79’uncu maddesi uyarınca; oy kullanma süresince ildeki bütün umumi eğlence yerlerinin oy verme süresince kapalı tutulması, ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umuma açık her çeşit alkollü içki verilmesi ve içilmesi ilgili kanun gereği yasaklanmıştır. Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla görevli personel dışında ruhsatlı dahi olsa hiç kimse silah taşıyamayacaktır. Yüksek Seçim Kurulu Kararı gereğince; seyyar sandıkta oy kullanabilmeleri için hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin yakınları tarafından ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilmek üzere muhtarlıklarda engelli beyan formları dolduran 231 vatandaşımızın 22 seyyar sandıkta oy kullanmalarının sağlanması için her türlü tedbir alınmıştır. Seçimlerin, ilimizde sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak üzere Valilikte Vali Yardımcısı Başkanlığında ‘SEÇİM HAREKÂT MERKEZİ’  oluşturulmuştur. Sorun yaşayan vatandaşlarımız belirtilen yerlerden yardım alabileceklerdir. Valilik, Kaymakamlıklar, Emniyet ve Jandarma teşkilatı 24 saat görevde olacaktır." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İYİ Parti Samsun Milletvekili adayı İbrahim Özyer yaşamını yitirdi

İYİ Parti Samsun Milletvekili adayı İbrahim Özyer yaşamını yitirdi