27 Ekim 2021 Çarşamba

SAMSUN'DA 30 SINIF COVİD NEDENİYLE KAPATILDI 14 ÖĞRETMEN, 33 ÖĞRENCİ POZİTİF

Samsun'da 30 sınıf Covid nedeniyle kapatıldı 14 öğretmen, 33 öğrenci pozitif

Samsun'da okulların açılması ile birlikte çok sayıda okulda Covid sebebiyle sınıflar kapatılırken Eğitim-Sen ve Türk Eğitim Sen Samsun Şube Başkanları okullarda yaşanan durum nedeniyle kaygılı olduklarını açıkladı.

16 Eylül 2021 Perşembe 15:09 GÜNCEL

Samsun'da 6 Eylül'de başlayan yüz yüze eğitim sonrası okullarda, KoronaVirüs salgını baş gösterdi. Samsun'da şuan itibari ile 30 sınıf Covid-19 nedeniyle kapatılırken, 14 öğretmenin, 33 öğrenci ve bir memurun pozitif olduğu açıklandı.


SINIFLAR 40-45 KİŞİLİK
Samsun'da okullarda KoronaVirüs paniği yaşanıyor. 6 Eylül tarihinde başlayan yüz yüze eğitim sonrası Samsun'da çok sayıda okulda, sınıflar Covid-19 nedeniyle kapatıldı.

Okulların pandemi tedbirleri alınmadan açıldığını, okullarda temizlik personeli olmadığını, sınıfların 40-45 kişilik olması sebebiyle ciddi sıkıntılar yaşandığını açıklayan Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu ve Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, öğrenci ve öğretmenlerde görülen vakaların endişe vermeye başladığını söyledi.SAMSUN'DA 30 SINIF KARANTİNADA
Samsun'da şuan itibari ile okullarda ki son durum ile ilgili açıklama yapan Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, "Samsun'da şuan 30 sınıf karantinada ve bu sınıflar kapatıldı. Yine Samsun'da 6 Eylül'de başlayan yüz yüze eğitim sonrası 14 öğretmen, 33 öğrenci ve bir memur pozitif durumda. Kaygılıyız. Okullar ekstra hiç bir tedbir alınmadan açıldı. Pandemi öncesi okullar nasılda, şuan okullar aynı şekilde yüz yüze eğitime başladı. Samsun'da hemen hemen her okulda vaka kaynaklı kapatılan sınıflar var. Okullar fiziken hiç bir hazırlık yapılmadan açıldı. 45 kişilik olan sınıfların sayısı azaltılmalı. Sınıflara ekstra havalandırma düzenlemesi gerekirdi. Bu yapılmadı. Öğrencilerin birlikte kullandıkları alanların, örneğin tuvalet gibi sayısı arttırılmadı. Yine öğretmenler için öğretmenler odası sayısı okullarda arttırılabilirdi. Bu da yapılmadı. Ek derslik talebimiz vardı. Ve biz bunların hiç birinin yapılmadığını gördük. Okullarda çalışan temizlik personeli ile ilgili ciddi sıkıntılar var. Kaygılıyız" dedi.OKULLARDA TEMİZLİK VE GÜVENLİK GÖREVLİSİ YOK
Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu'da okullarda ciddi personel eksikliği yaşandığını belirterek, Samsun'da bazı okullarda temizlik ve güvenlik çalışanı olmadığını söyledi. 

VALİLİĞE TALEPLERİMİZİ SUNDUK
Kuruoğlu, Samsun Valiliğine yüz yüze eğitimin sağlıklı işleyebilmesi için taleplerinin yazılı olduğu bir rapor sunduklarını kaydederek, şunları dile getirdi.
"Yaşanan bu sorunlar sadece Samsun'da değil, Türkiye genelinde yaygın olarak görülüyor. Biz Samsun Valiliğine, ilkokul, ortaokul ve anaokullarda ikili öğretime geçilmesi, derslerin 30 dakikaya indirilmesi ve personel eksikliğinin giderilmesi ile ilgili taleplerimizi sunduk. Samsunda bazı okullar çok kalabalık ve şuan yine bir çok okulda temizlik ve güvenlik görevlisi yok. İŞKUR'dan Samsun'da bulunan okullara 450 civarında personel desteği verileceği söyleniyor. Ancak 450 personel ile de tüm okulların temizlik ve güvenliğinin sağlanması mümkün değil. Okullara dezenfektan ve maskeler verildi ancak tedbirler bununla kalmamalı. Sınıfta bir öğrenci Covid olunca bu öğrenci evine gönderiliyor. Ama iki öğrenci olunca sınıf kapatılıyor. Samsun'da da bu nedenle kapatılan sınıfların olduğunu biliyoruz"
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da fotoğrafçı Ali Öztürk, Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti

Samsun'da fotoğrafçı Ali Öztürk, Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti