09 Mayıs 2021 Pazar

SAMSUN'DA 4 YIL ÖNCE SİLAHLI SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDEN DOKTOR KAMİL FURTUN ANILIYOR

Samsun'da 4 yıl önce silahlı saldırıda hayatını kaybeden doktor Kamil Furtun anılıyor

Samsun'da 4 yıl önce çalıştığı hastanede uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden doktor Kamil Furtun anılıyor. Samsun Tabip Odası, doktor Kamil Furtun'un silahlı saldırıda hayatını kaybettiği hastane önünde açıklama yaptı.

29 Mayıs 2019 Çarşamba 17:14 GÜNCEL

Samsun'da 4 yıl önce görev yaptığı hastanede silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitiren doktor Kamil Furtun, görev yaptığı hastanede anıldı.


Samsun Tabip Odası, doktor Kamil Furtun'un silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybettiği hastanenin önünde bir basın açıklaması yaptı. Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, doktor Kamil Furtun'un ölümünün 4'üncü yılında yaptığı açıklamada "Bundan dört yıl önce bugün sağlık camiası olarak içinde yaşadığımız şiddet ortamının en vahim olayıyla karşı karşıya kaldık. Bir meslektaşımızı, bir eşi, bir babayı bu ülkenin yetiştirdiği nadir güzel insanlardan birini Dr. Kamil Furtun’u  görevi başında hain bir saldırıya kurban verdik. Aradan geçen dört yıllık süre içerisinde, katilin olayın gerçekleştiği hastanede pek çok olaya karışmasına rağmen nasıl çalışabildiği, kimlerin ona referans olduğu, böylesi bir kişiliğin hastane idaresi tarafından nasıl olup da korunup, kollandığı, olayın bir gün öncesinde alınan karara rağmen hastane yönetiminin katille ilgili alınan yazılı kararı neden uygulamadığı, akıllarımızda soru olarak kalmaktadır. Bizleri huzursuz eden, vicdanımızı rahatsız eden bu soruların artık yanıtlanmasını bekliyoruz." dedi.

Doktor Kamil Furtun'un öldürüldüğü ve isminin verildiği hastane önünde açıklama yapan Samsun Tabip Odası Başkanı Erkan, açıklamasında şunları dile getirdi.
"Dr. Kamil Furtun'un anısı, bizler var olduğumuz müddetçe yaşayacaktır, yaşatılacaktır.Günümüzde toplumsal şiddet ne yazık ki artış göstermektedir ve bunun da bir sonucu olarak her meslek grubu şiddet olaylarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Ancak sağlık alanında yaşanan şiddet diğer alanlardan belirgin bir farklılık göstermektedir. Sağlık çalışanları diğer meslek gruplarına göre 16 kat daha fazla şiddete maruz kalmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın beyaz kod verilerine göre her gün 31 sağlık çalışanı şiddete maruz kalmaktadır.  Önümüze konulan sağlık sisteminin mimarlarıysa şimdiye dek kendilerine bir sorumluluk atfetmediler gerçek anlamda çözüm üremek için çaba sarf etmediler. İşte bu süreçte sağlıkta dönüşümün bizleri getirdiği bir nokta var; Artık çalışma alanlarımız  olan ASM ler, hastaneler hayati tehdit içermektedir.  Canımızı kurtardığımız her olaydan sonra artık şükreder hale gelir olduk. Hastalarına can veren, sağlık veren bizlerin düştüğü bu durumun sorumluları ise söz söylemekten öteye geçememektedir. Her şeye rağmen bütün yaşanan üzücü olayların ardından bugün buradan bir kez daha Sayın Sağlık Bakanımıza seslenmek istiyorum.  Sağlıkta şiddete yönelik Türk Tabipleri Birliği’nin 14 Mart 2017 tarihinde hazırlamış olduğu Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı bir an önce yasalaşmalıdır. Hastane güvenlik sistemleri bizlerin de görüşleri alınarak yeni baştan oluşturulmalıdır. En üst düzeyden başlanarak her alan için şiddet dili terk edilmeli,  sağlık çalışanlarına bugüne kadar yapıldığının aksine hak ettikleri pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır. Görevi başında yaşamını yitiren meslektaşlarımız "görev şehidi" sayılarak geride kalan yakınları için vicdana ve hakkaniyete uygun yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Kaybettiğimiz değerlerin hatırına taleplerimizin bir an önce dikkate alınarak hayata geçirilmesini diliyoruz."

Açıklama sonrası Samsun Tabip Odası Başkanı ve doktorlar Kamil Furtun'un çalıştığı hastane önüne yapılan heykeline güller bıraktı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Barosu kadın avukatın etek boyu için zabıt tutturan hakime tepki gösterdi

Samsun Barosu kadın avukatın etek boyu için zabıt tutturan hakime tepki gösterdi