23 Eylül 2020 Çarşamba

SAMSUN'DA 57 ÖRDEĞİ KATLEDEN 3 AVCIYA YAKALANDIKLARI AN 20 BİN LİRA PARA CEZASI KESİLECEK

Samsun'da 57 ördeği katleden 3 avcıya yakalandıkları an 20 bin lira para cezası kesilecek

Samsun'un ENESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde 57 yeşilbaş ördeği avlayarak katleden kar maskeli 3 kaçak avcının yakalanması için arazide jandarma ve milli park görevlileri çalışma başlattı.

04 Ocak 2019 Cuma 15:36 GÜNCEL

Samsun'da Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde 57 yeşilbaş ördeği avlayarak katleden 3 kaçak avcıya yakalanmaları an kişi başı 20 bin lira para cezası kesileceği açıklanırken, deltada o avcıların yakalanması için çalışma başlatıldı.


Samsun'da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde 57 yeşilbaş ördeği öldüren kar maskeli 3 avcının yakalanması için Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı ekipleri çalışma yapılıyor.

Kızılırmak Deltası Kuş Cennet'inde 6 Aralık 2018'de kar maskeli 3 avcının 57 yeşilbaş ördeği yakın mesafeden silahla vurarak öldürmesinin ardından güvenlik önlemleri artırıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 56 bin hektar olan deltanın etrafında 24 saat boyunca devriye görevi yapıyor. 


Görevliler, Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde irili ufaklı 7 gölün içine de girerek 1,5 metre uzunluğundaki sazlık ve çamurluk alanda zor şartlar altında kaçak avcı arıyor. Samsun İl Jandarma ekipleri, kar maskeli 3 kaçak avcıyı bulmak için yoğun mesai yapıyor. Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliğine ait 11 güvenlik kamerasının görüntülerini inceleyen görevliler, şüphelendikleri kişileri ifadeye çağırıyor.

Kaçak avcıların bulunması durumunda koruma alanında avcılık yapmak ve çok sayıda ördeği vurmak suçundan her birine 20 bin lira civarında idari parası kesileceği, av malzemelerine de el konulacağı öğrenildi.

Samsun'da 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçelerini kapsayan, Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü bölgenin de içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası, Türkiye'nin önemli sulak alanlarının başında geliyor.  İrili ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, ender subasar çayırları, sulak alanları ve barındırdığı canlı türleriyle Türkiye'nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturan deltada, Türkiye'deki 400 civarında kuş türünden 356'sı görülebilir. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmıştı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun kış turizminde de iddialı! Akdağ Kayak Merkezi tıklım tıklım

Samsun kış turizminde de iddialı! Akdağ Kayak Merkezi tıklım tıklım