20 Nisan 2019 Cumartesi

SAMSUN'DA 60 BİN LİRA BAŞLIK PARASI İLE ERKEN YAŞTA EVLENMEYE MECBUR BIRAKILAN KIZLAR VAR

Samsun'da 60 bin lira başlık parası ile erken yaşta evlenmeye mecbur bırakılan kızlar var

Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu Yerel Eşitlik Birim Sorumlusu Hicran Karadoğan Kınık, Samsun'da kızların erken yaşta güzelliklerine göre 60 bin liraya kadar varan başlık parası karşılığında evlendirilmeye mecbur bırakıldıklarını söyledi.

24 Kasım 2017 Cuma 19:18 GÜNCEL

Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu Yerel Eşitlik Birim Sorumlusu Hicran Karadoğan Kınık, Samsun'da halen başlık parası karşılığında erken yaşta evlendirmeye zorlanan genç kızların olduğunu açıkladı.


Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu Yerel Eşitlik Birim Sorumlusu Hicran Karadoğan Kınık ile yönetim kurulu üyeleri, Anadolu Ajansı Samsun Bölge Müdürü İsa Sansar'ı ziyaret etti.

Kurulun çalışmaları hakkında bilgi veren Kınık, Samsun'da halen erken yaşta evlendirilmeye zorlanan genç kızlar olduğunu söyledi.

Kadın ve kızların yaşam kalitelerinin yükseltilmesi için 110 kurum ve kuruluşun birlikte çalıştığını aktaran Kınık, "Maalesef günümüzde kadına yönelik şiddet arttı. Bunun azaltılması için uğraşıyoruz. Ayrıca kadınların istihdama katkı sağlaması için de mücadele ediyoruz. Ne yazık ki Samsun için erken yaşta evlilik bir sorun haline geldi. Bunun önüne geçilmesi için çalışmalara başladık. Samsun'un özellikle iç kesimlerindeki ilçelerinde başlık parası devam ediyor. Erken yaşta kızlar güzelliklerine göre 60 bin liraya kadar varan başlık parası ile evlendirilmeye mecbur bırakılıyor." ifadelerini kullandı.

Bunun önüne geçilmesi için eylem planı hazırlandığını aktaran Kınık, şöyle devam etti:

"Erken yaşta evliliğin önüne geçmek için dört strateji belirledik. Öncelikli olarak tüm ilçelerde eğitim çalışması başlattık. Çünkü kızlarımız eğitim öğretim alanından kaçış yaşamıyorsa evlenmiyor. Araştırmalar bunu gösteriyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile kız çocukların okula devam etmesi için kampanyalar yapıyoruz. Her ilçede öğrenci, öğretmen ve velilere eğitim veriliyor. Erken yaşta evliliğin zararları, çocuk haklarının önemi, istismar ve Çocuk Koruma Kanunu hakkında bilgi veriliyor. Kızların erken yaşta evlenmeye zorlanmasının Medeni Kanun'a göre yasak olduğunu, yapanların ceza alabileceğini köylerde yaşayan insanlara anlatıyoruz."

Samsun'da tüm kurumların erken yaşta evliliğin önüne geçilmesi için işbirliği yaptığına dikkati çeken Kınık, "Tüm kurumlarla farkındalık oluşturuyoruz. Artık bu, sorun olarak gün yüzüne çıktı ama önüne geçilmesi için önlemler de alınıyor. Gayemiz engelli ile kırsalda yaşayan, göç eden, şiddet gören ve genç yaşta evlendirilmeye zorlanan kadınların ihtiyaçlarının fark edilmesi." diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

SAMÇEP suçüstü yaptı: Meşe Tesislerinde betonlar sökülmedi

SAMÇEP suçüstü yaptı: Meşe Tesislerinde betonlar sökülmedi