20 Temmuz 2019 Cumartesi

SAMSUN'DA AÇILACAK YENİ CEZAEVİNDE MAHKUMLAR MEDİKAL ALETLER ÜRETECEK

Samsun'da açılacak yeni cezaevinde mahkumlar medikal aletler üretecek

Samsun'un İlkadım ilçesi Çatkaya mahallesinde 4 ay sonra açılacak olan yeni T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu cezaevinde mahkumların medikal aletler üretimi yapabilmeleri için atölye kurulacağı açıklandı.

13 Kasım 2017 Pazartesi 16:04 GÜNCEL
Samsun’da yaklaşık 3 yıldır yüklenici müteahhittin iflas etmesi nedeniyle bitirilemeyen yeni cezaevinde kalan kısmın yapımıyla ilgili ihale tamamlandı. Samsun Cumhuriyet Başsavcı Ahmet Yavuz, yeni cezaevinin 4 ay içinde açılacağını söyledi

Samsun'da 2012'de ihalesi yapılan ve ocak 2016'da Adalet Bakanlığı'na teslim edilmesi planlanan ancak yüklenici firmanın iflas etmesi nedeniyle bir türlü tamamlanamayan, Çatkaya Köyü’nde kurulacak T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu inşaatında yarım kalan yüzde 10'luk bölüm için TOKİ tarafından yeniden ihale yapıldı. Yeni cezaevinin nisan ayında açılması planlanıyor.

AHMET YAVUZ: 4 AY İÇİNDE AÇILACAK

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, yeni cezaevi inşaatının tamamlanmasında ciddi bir gecikme olduğunu belirterek, "Bu da TOKİ'den kaynaklanıyor. İhaleyi alan müteahhit iflas edip batınca iş ortada kaldı. Aslında cezaevinin yüzde 90'ı tamamlandı. Yüzde 10'luk bir kısmı kaldı. TOKİ'nin mütaahhite bastırması ile yeni bir ihale yapıldı. Kalan kısım da tamamlanarak, yeni cezaevi 4 ay içinde açılacak" dedi.KÜTÜPHANE BİLE KURULACAK

Gazete Gerçek'ten Gülsüm Atik'in haberine göre yeni cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik bir planlama yapıldığını kaydeden Yavuz, “Kütüphaneden tutun da iş atölyelerine kadar yeni mekanlar oluşturuluyor. Odalar 3 ila 7 kişi kalacak şekilde düzenlendi. Altta yaşam alanı üst katta yatakhaneler olacak. Her oda havalandırma alanına açılıyor. Samsun'da özel bir okul tarafından kapsamlı bir kütüphane teşrifatı yapılacak. Daha ev gibi bir ortam ama neticede burası cezaevi. Dünyaya bakıldığında bizim infaz sistemimiz çok daha ileri düzeyde" diye konuştu.

CERRAHİ EL ALETLERİ ÜRETİLECEK

Kapalı cezaevinde yatanlar için iş atölyeleri oluşturacaklarını söyleyen Ahmet Yavuz, "Orada üretim yapacağız. Bu üretimimizin de Samsun'a özel olmasını hedefliyoruz. Bilindiği gibi cerrahi el aletleri üretimi konusunda Samsun'da ciddi bir kümelenme var. MEDİKÜM Derneği ile gereken görüşmeleri yaptık. Adalet Bakanlığı da uygun gördü. Bu atölyelerimizde cerrahi el aletleri üretimi yapacağız. Başka üretimlerimiz de olacak. İnsanlarımızı üreterek topluma kazandırma konusunda büyük bir çaba içerisinde olacağız" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da kaç otomobil, kaç kamyonet kaç minibüs, kaç motosiklet var

Samsun'da kaç otomobil, kaç kamyonet kaç minibüs, kaç motosiklet var