27 Ekim 2021 Çarşamba

SAMSUN'DA ALO 153 KENT YÖNETİM MERKEZİ İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALINDI

Samsun'da Alo 153 Kent Yönetim Merkezi için yürütmeyi durdurma kararı alındı

Samsun'da Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatına başlanan Alo 153 Kent Yönetim Merkezi hizmet binası için flaş karar. Samsun 3. İdare Mahkemesi, Alo 153 Kent Yönetim Merkezi binasına yürütmeyi durdurma kararı aldı.

28 Eylül 2021 Salı 18:02 GÜNCEL

Mimarlar Odası Samsun Şubesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Alo 153 Kent Yönetim Merkezi hizmet binası için mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı aldığını açıkladı.


Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatına başlanan Alo 153 Kent Yönetim Merkezi hizmet binasının Kıyı Kenar Çizgisini ihlal ettiği gerekçesi ile yargıya başvuran Mimarlar Odası Samsun Şubesi, 3. İdare Mahkemesinin aldığı kararı duyurdu.

Mimarlar Odası Samsun Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasında, Alo 153 Kent Yönetim Merkezi hizmet binası ile ilgili Samsun 3. İdare Mahkemesinin oy birliği ile aldığı kararla ilgili şu bilgiler verildi.

"Samsun İlkadım ilçesi liman dolgu sahası içerisinde kalan alanda Samsun Büyükşehir Belediyesince yapımına başlanılan ALO 153 Kent Yönetim Merkezi Hizmet binası ruhsatının iptali için, imar durumu belgesine, yürürlükteki imar planlarına ve ilgili mevzuata aykırı olduğu gerekçeleri ile Mimarlar Odası Samsun Şubesi Tarafından, açılan davada yargı Yürütmeyi Durdurma kararı verdi. Bu davada, Mimarlar Odası Samsun Şubesi, yapımı devam eden binanın bulunduğu alanın planlarda Kültür Park olarak göründüğünü, yapının inşa edildiği alanın dolgu yoluyla elde edildiğini, bu sebeple yapının dolgu alanında kaldığını, Kıyı Kanunu uyarınca özel mülkiyete konu olamayacağı gibi, kıyı kanununa tabi olduğunu ve bu kanun gereğince kıyıda yapılabilecek yapılar kapsamında olmadığını, yapılan yapının hukuka aykırı olduğunu, bu yapı için ihale açılarak inşaatına başlanmasının yasalara aykırı olup, kamu zararına neden olduğunu, söz konusu işlemin açık ve net olarak, Kıyı Kanununa, Kıyı Kanunu Yönetmeliğine, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine aykırı olduğunu ileri sürerek yapı ruhsatının iptali ile öncelikle ve ivedilikle yürütmenin durdurulmasını talep etmişti. Samsun 3. İdare Mahkeme heyeti oybirliği ile, dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Kamu yararı hiçe sayılarak, kent kaynaklarının, kent boşluklarının yerel idareler eliyle bilinçsizce kullanılmasına, yok edilmesine karşın , yargı tarafından verilen bu kararın, hemen yanı başında devam eden ve her yönüyle hukuksuz olan İlkadım İlçe Otobüs Garajı inşaatı için açtığımız İşlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali davası için emsal olacağına inanıyoruz. Kamuoyuna Saygı ile duyurulur."
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Vatan DAŞ

29 Eylül 2021 Çarşamba 13:28

Bu kafa şehirde park da bırakmaz, yeşil alan da, afet toplanma yeri de.La mıstafa ora çocuk parkıydı, başka yer mi bulamadın yıktın orayı, anakent iş merkezi bomboş duruyor, orayı kullansana çağrı merkezi olarak, müteahhit kafalı sımtafa…

MUSTAFA

29 Eylül 2021 Çarşamba 07:37

BAĞIMSIZ TÜRK ADALETİNİ KUTLUYORUMMİMARLAR ODASINI TEBRİK EDİYORUMHİÇ OLMAYACAK İŞLERİ PROJE DİYE DAYATAN BU YÜZDEN SÜREKLİ PATİNAJ YAPAN MUSTAFA DEMİRİ KINIYORUM. YAZIKLAR OLSUN VERİLEN KAMU ZARARI DA TAZMİN ETTİRİLSİN

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da edebiyat öğretmeni Kemal Ege Covid nedeniyle hayatını kaybetti

Samsun'da edebiyat öğretmeni Kemal Ege Covid nedeniyle hayatını kaybetti